Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mit jelent konkrétan a számvit...

Mit jelent konkrétan a számvitelben az, hogy valami tartozik és valami követel?

Figyelt kérdés
Mi ezeknek a pontos fogalma? Le tudnátok egyszerűsíteni egy-egy egyszerűbb szóra, amivel könnyebben meg tudom jegyezni, hogy mi tartozik és mi követel? Kezdő vagyok, ezért lenne fontos.

máj. 19. 23:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
79%

Semmit. Ez a számlák oldalainak a neve, de ne próbálj jelentést társítani mögéjük, mert soha nem fogod a számvitelt megérteni.

Jegyzed meg, hogy a bal oldal a T, a jobb oldal a K. Ennyi.

Ne foglalkozz vele, hogy ez minek a rövidítése… ha úgy egyszerűbb, én mindig azt mondom, hogy jegyezzék megy azt a szót, hogy “töltöttkáposzta”. Ebből tudják, hogy bal oldalon van a T, jobb oldalon a K.

máj. 19. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
És honnan tudom, hogy mi alapján kerül x ide és y oda?
máj. 20. 00:16
 3/11 anonim ***** válasza:
68%

A mérlegben vannak a vagyonelemek. Ami eszköz oldalon van, az alapvetően tartozik oldalon nő, követel oldalon csökken, forrásoldalon fordítva.

(Nyilván vannak kivételek szép számmal, de ezen a szinten elég ezeket tudni.)

Amikor egy gazdasági eseményt könyvelsz, mindig gondold végig, hogy milyen vagyonelemeket érint, azok hol vannak a mérlegben, és nő vagy csökken. És ebből tudni fogod, mit hova könyvelj.

Például: árut vásárolsz 100 Ft-ért készpénzért.

Mit érint?

Áru és pénztár.

Hol vannak a mérlegben?

Mindkettő eszköz oldalon.

Melyik mit csinál?

Az áru nő, a pénztár csökken.

Összerakva: az áru egy eszköz oldali vagyonelem, ami nő, és aminek a növekedését a tartozik oldalon mutatjuk ki. A pénztár egy eszköz oldali vagyonelemek, ami csökken, és ezt a csökkenést a követel oldalon mutatjuk ki.

Vagyis így könyveled:

T Áru - K Pénztár 100 Ft

máj. 20. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Röviden:

vannak eszköz és forrástípusú számlák. Eszköznél növekedésnél tartozik, csökkenésnél követel. Forrásszámlán fordítva. Azt kell tudnod, melyik milyen típusú.

máj. 20. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
60%

Így, így, ahogy az előttem szólók írják.

Amikor el kezdtem tanulni a számvitelt, emlékeim szerint a mérleg felépítését tanultuk meg. Aztán rengeteg időt fordítottunk a gazdasági események elemzésére.


Megtanultuk a négy alapvető esetet elsőre:


I. Eszköz nő, eszköz csökken

II. Forrás nő, forrás csökken.

III. Eszköz csökken, forrás csökken

IV. Eszköz nő, forrás nő


Lényeg, hogy a mérleg mindig egyensúlyban maradjon.


Aztán jöttek az eredmény számlák, melyik melyik oldalra könyvelünj általában. És egy-egy gazdasági eseménynél már azt is vizsgáltuk,hogy milyen hatást gyakorol a vállalkozás eredményére.


Ez a "töltöttkáposzta" ez nagyon jó :)

máj. 20. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

ennek analógiájára lehet esetleg:


teáskanna

tankör

tankönyv

stb.


Kinek mi ragad meg...

máj. 20. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%
Tekintve, hogy az életben senkit nem hallottam, hogy a tartozik/követel sorrendet felcserélte volna, pont nulla értelme van minden bugyuta szót használni
máj. 20. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
58%

#7

Nem azzal van a baj, hogy felcserélik. Azzal van a baj, hogy jelentéstartalmat próbálnak mögé képzelni. Például ha a fenti példámnál maradunk, hogy árut vásárolunk, akkor azon kezd el agyalni, hogy akkor most ki tartozik kinek, és ki mit követel, ami teljesen tévútra tudja vinni. Ezért mondom azt, hogy semmi jelentősége nincs a szavaknak, csak jegyezzétek meg, melyik a T és K betű. Hogy ezt honnan és miről jegyzi meg, nekem teljesen mindegy, csak jegyezze meg, hogy melyik melyik oldal, és ezt tudja betonbiztosan.

Szerencsés vagy, hogy senkit nem hallottál, akinek ezzel gondja lett volna, én viszonylag régóta tanítok középiskolában és szakképzésben számvitelt, hidd el, annak, aki most csöppen bele, ez nem ennyire egyszerű, és amennyire tapasztaltam, az ilyen egyszerű “fogódzkodók” jól jönnek, főleg azoknak, akik 16-17 évesen tanulják ezt.

máj. 20. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
24%
8, és ezen hogyan segít a töltött káposzta meg a teáskanna?
máj. 20. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
És mikor kerül forrás a tartozik oldalra vagy eszköz a követel oldalra? Valamint mikor kerül forrás/eszköz mindkét oldalra? Vannak erre valamilyen szabályok?
máj. 21. 15:40
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!