Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet a legegyszerűbben...

Hogyan lehet a legegyszerűbben 2x2-es és 3x3-as mátrixokat invertálni?

Figyelt kérdés

nehezen megy az invertálás, és mivel nem vagyok az a jegyzetelő típus, azt se hívhatom segítségül :D

gondolom többfajta mátrixinvertáló módszer is létezik, melyik a legegyszerűbb módszer az iylen kis mátrixok invertálásához?


2011. márc. 18. 17:56
 1/3 Silber ***** válasza:
Szerintem MATLAB: A^-1, ahol A egy nxn-es mátrix (n=2,3) :)
2011. márc. 18. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

2 x 2-es eset:

Az átlós módszerrel kiszámítod a determinánst, majd almátrixként mindig az egyes elemekkel szemben álló elemet tekinted. Végül minden elemet a vele szemben álló helyre mozgatsz, és elosztod a determinánssal.

3 x 3-as eset:

Sarrus-szabállyal kiszámítod a determinánst, majd veszed a megfelelő almátrixok determinánsát az átlós módszerrel. Minden aldeterminánst elosztasz a mátrix determinánsával, és a megfelelő elem helyére teszed.

A végén esetleg még transzponálni is kell. Ellenőrizd, hogy kell-e!

Mátrixokhoz és determinánsokhoz ajánlom a Bolyai könyvek Mátrixszámítás kötetét.

2011. márc. 18. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
és mitől függ az hogy kell e transzponálni vagy nem? azt hogy tudom eldönteni?
2011. márc. 19. 16:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!