Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Melyik szavak elé kell vesszőt...

Melyik szavak elé kell vesszőt rakni, és mivel nem lehet mondatot kezdeni?

Figyelt kérdés

Én úgy tudom a "ha, hogy, de, mert, aki, ami, akkor, amit, mint, és (ez elé a mondattól függ azt hiszem :D)" kell vesszőt rakni. Hirtelen ennyi jutott eszembe.

Mondatot kezdeni pedig ezekkel nem lehet. "csak, de, mert, hogy" Ennek ellenére nagyon sokszor látom, hogy "de"-vel kezdenek. Engem néha zavarnak az ilyenek. Persze nem állok le kötözködni a másikkal. :D Azért kérdezem amúgy, mert volt már olyan, aki beszólt, hogy sok helyre vesszőket rakok. Viszont, ha kell, akkor kell. :D Néha azért én is elfelejtem, hogy hova is kéne. Sőt van, hogy oda is teszek ahova nem kéne. :D Szóval jó lenne, ha segítenétek. Köszönöm! :)


2011. szept. 26. 19:59
 1/7 anonim ***** válasza:
Chaten nem szoktak belekötni az emberek. Én pl. csak a fonetikus írásmódtól (mennyek, jáccak) verem a fejem a billentyűzetbe. De-vel sokan (én is) kezdenek mondatot, de élőbeszédben nem számít. Írásban viszont elég snassz de-vel, pedig-gel, csak-kal, meg ilyenekkel kezdeni.
2011. szept. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Mondatot kezdeni bármelyik szóval lehet, olyan szó pedig nincs, ami elé mindig vesszőt kéne tenni, ezek csak ökölszabályok. A vessző használatát a helyesírási szabályok írják le, nem pedig az, hogy milyen szó előtt áll. Mindegyikre lehet olyan példát mondani, amikor helytelen a vessző.
2011. szept. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Persze, hogy helyesírási szabályok írják le, de pont az alapján, hogy milyen szó következik utána. Pl. a hogy elé mindig kell, kivéve, ha a hogyan rövidüléseként működik. És ha egy esszében hogy-gyal kezdesz egy mondatot, az nagyon rosszul néz ki.
2011. szept. 27. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Hogy kezdenéd el ezt a mondatot hogy nélkül?

Egyébként nem, nem aszerint kell vesszőt tenni, hogy milyen szó jön utána. Én olvastam a helyesírási szabályzatot, nekem ezt nem tudod bemesélni. Olvasd el te is. :-)

2011. szept. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Például nem "hogy"-t írnék, hanem "hogyan"-t. :D Amúgy meg nem akarok senkinek semmit bemesélni, csak egy kérdés volt. Nem vagyok idős, de annak idején nekünk így tanították általánosban. Jó az ok, hogy mindenben vannak kivételek. Természetesen ebben is.
2011. szept. 28. 19:49
 6/7 anonim ***** válasza:
Az utolsó válasz nem neked szólt, hanem az előttem levőnek, de azt is kell látni azért, hogy az iskolában elég sok ilyen közhelyet tanítanak tényként vagy szabályként. Háttal nem kezdünk mondatot, meg éssel nem kezdünk mondatot... Én személy szerint berzenkedem az ilyen T/1 kijelentő módban megfogalmazott általános és kőbe vésett igazságoktól, de ebbe nem akarok mélyebben belemenni. Szóval a lényeg, hogy ezeket nem kell mindig szentírásnak venni, a nyelv nem ilyen.
2011. szept. 28. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen utána jobban átolvasva gondoltam, hogy nem nekem írtad. :D Amúgy egyetértek veled. Főleg, hogy hiába van egy, úgymond alapszabály. Ahány iskola meg ahány tanár, annyiféleképpen tanítják. Persze azért egy bizonyos határon belül.
2011. szept. 29. 07:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!