Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » 9. -es matematika magyarázat?

9. -es matematika magyarázat?

Figyelt kérdés

Szóval a helyzet az, h hiányzok a suliból mert beteg vagyok és a függvényeket vettük matekból, de nem értem.. Az első dolog,amit nem értek:ezt írtuk a füzetbe (osztálytársam leírta):Függvény: A: 9/B halmaza és B:igazolvány halmaza. És, h ez egyértelmű hozzárendelés és fordítása is egyértelmű hozzárendelés, tehát ez kölcsönösen egyértelmű hozzárendelés. Meg volt egy olyan, h egyértelmű hozzárendelés, de fordítva már nem. Ez most hogy van? Nem értem..

A második: Nem függvény: A: 9/B és B:tollak.--> nem egyértelmű hozzárendelés. Ezt sem értem.

És még volt egy olyan, h : számhoz számot rendelek: pl. x|-> x+3 és ezt még értem, de volt egy másik jelölés is ez: f(x)=x+3 ezt mit jelen?


2011. okt. 4. 11:15
 1/5 anonim ***** válasza:

A lényeg:


Tehát "A" halmazban vannak a tanulók. "B" halmazban vannak az igazolványok.

A hozzárendelés, hogy minden tanulóhoz hozzárendeljük az igazolványát. Ez egyértelmű, mert egy tanulóhoz nem tartozik több igazolvány.

A megfordítása is egyértelmű, mert ha veszünk egy igazolványt, akkor ahhoz is csak egy tanuló tartozhat.

Ezt asz oda-vissza egyértelmű megfeleltetést hívják kölcsönösen egyértelműnek (idegen szóval: bijektív).


Nem egyértelmű akkor, ha mondjuk "A" halmazban vannak a tanulók szülei és "B" halmazban az osztály tanulói. Minden szülőhöz egyértelműen hozzárendelhető egy tanuló (ha nincsenek testvérek egy osztályban), tehát ez egyértelmű megfeleltetés. De visszafelé már nem egyértelmű, mert minden tanulóhoz nem egy, hanem két szülő tartozik.


A végén írt két jelölés pedig teljesen ugyanaz. Ezen sok értenivaló nincs.

2011. okt. 4. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Amit az első mondott, szemléletes.

Ha a függvényt úgy általában is érteni akarod, a következőket képzeld el.

Van két halmaz. Hogy mi van bennük az mindegy. A lényeg, hogy össze tudd rendelni őket. A gimis matematikában általában mindkét halmazban számok vannak. Az egyik halmazt nevezzük változónak, ahonnan szabadon kivehetsz egy számot. A másik halmazt nevezhetjük függvényértéknek. Ha az első minden eleméhez veszel a másodikból is egy elemet és az első szerint sorba rakod ezeket a párosokat, akkor megkaptad a függvényt. Azért hívják így, mert a második halmazból vett elem értéke attól az elemtől függ, amihez az elsőből hozzárendelted.


Egy függvény lehet egy-egy értelmű, azaz akárhonnan veszel ki egy elemet, a másik halmazban pontosan egy elem tartozik hozzá. Ha a függvény egy-többértelmű, akkor az elsőből kivett elemhez a második halmazban több hozzárendeltet is találsz.


Rajzolj egy koordináta-rendszert, a vízszintes tengely X, a függőleges Y. Rajzolj egy kört a metszéspont köré. Ha most a körön belül veszel az X tengelyen egy pontot, húzol egy függőleges egyenest (Y-nal párhuzamost), akkor két ponton metszi a kört. Az a két érték, amit az Y tengelyen le tudsz olvasni, a függvényérték. Kettő ilyen van, ez tehát egy 1-2 megfeleltetésű függvény. Ha a kör alsó felét elhagyod, már csak egy érték lesz ekkor a függvény kölcsönösen egyértelmű megfeleltetés. Ha a körön kívül veszel egy pontot, akkor a függőleges egyenesnek nem lesz metszéspontja a körrel. Ezt úgy hívjuk, hogy a változó (x) kívül esik a függvény értelmezési tartományán (nem tartozik hozzá körpont).

A függvényértéket f(x)-szel jelölik. x a szabadon választható változó, f(x) az x-től függő érték. Itt az f betű jelöli azt az összefüggést, ahogy az x-ből ki kell számolni a függvényértéket, tehát f(x) értékét.

f(x)=x+3 függvényt úgy tudod ábrázolni, hogy az X tengely x=-3 pontján át húzol egy 45 fokos egyenest. látszik, hogy x=-3 esetén a függvényérték 0, azaz f(-3)=0.

Az Y tengellyel való metszéspontra azt mondhatod f(0)=3.

Tehát ha az x-ek értékével kiszámolod x+3 értéket, megkapod a függvényértéket.

2011. okt. 4. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi mindkettőtöknek,h válaszoltatok..

De egyszerűen még mindig nem értem ezt az f(x) témát..

2011. okt. 5. 15:11
 4/5 anonim ***** válasza:

Édesem hozzam jelentkezhetsz magán órára ..

Ha helyes cuki fiú vagy akkor ingyenes ha nem akkor beszélünk egy árat

2020. aug. 2. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Én helyes cuki fiú vagyok, és ertem is, de szeretnek hozzad maga órára jelentkezni..😌
2021. szept. 3. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!