Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Finnugor eredet bizonyítása!...

Finnugor eredet bizonyítása! Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Prezentációt kell készítenem az iskolában a finnugor eredet bizonyításából, de nem tudom hogyan kezdjek hozzá. Olvasgattam már egy pár cikket, de nekem eléggé tágnak, és kissé bonyolultnak tűnik ez a téma, igazából nem tudom mit rakjak bele(pl,finnugor őshaza elmélete?, finnugor nyelvek jellemzői?, finnugor nyelvrokonság rendszere? stb.). Egy kb. 10 perces előadásról van szó. Ami még rossz, hogy én nem igazán hiszem el ezt az elméletet, mégis ebből kell felkészülnöm.

Szóval a kérdésem az lenne, hogy nem tudnátok-e belinkelni nekem erről a témáról anyagokat, ami viszonylag könnyen áttekinthető és értelmezhető?

A segítségeteket és időtöket előre is nagyon köszönöm!

Addig keresek.


2012. jan. 27. 22:17
 1/4 anonim ***** válasza:

Már rossz, hogy belekevered a finnugor őshaza elméletét. Ez nyelvészet, nem történelem.


Ajánlom Zsirai Mikós könyvét, amely a legtágabban tárgyalja a témát. Ami pedig a bizonyítékokat illeti, amelyekre ki kell térned: rendszeres mássalhangzó-megfelelések, közös alapszókincs (etimológiai szótár sokat segít), esetleg érdekesebb nyelvtani hasonlóságok.


Ez hasznos lehet:

[link]

2012. jan. 27. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Rendben! Köszönöm!

Elolvasni ugyan már nincs időm a könyvet, a linket viszont mindenképp hasznosnak tartom. És köszi a tanácsokat, hogy mire térjek ki!

Ha valakinek még van ötlete, az még nyugodtan írjon! :)

2012. jan. 27. 22:41
 3/4 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy elkéstem, de először is:

-Semmi közünk a finnugor családhoz.

Annak idején, ha jól emlékszem Arany János 2000000 magyar szót jegyzett le, amiből csak 600 hasonlít valamennyire a finnugor nyelvekhez...Szerintem ez elenyésző arány.

Genetikailag meg abszolúte semmi közünk hozzá, ugyanis tudományosan is bebizonyított, hogy a magyarság Ázsiából származik. Nézz meg a youtube-n Dr. Bakay Kornéltól nehány interjút, meglepődsz majd:)

Tudom, hogy ennek az ellenkezőjéről kellene prezentációt csinálnod, csak elmondtam a véleményemet erről az egészről...Nagyon szomorú, hogy az iskolákban még mindig ezt a történelem hamisítási elméletet oktatják...Feltudnák robbanni...-.-"

2012. máj. 24. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

18:46-as: az anekdotákat keveret a kategóriatévesztéseiddel.

1. Arany János nem volt nyelvész. Arany János műveiből vezettek le egy 25 ezres szókincset, ami nagyon szép, de amit állítasz, annak semmi köze ehhez. Már csak azért sem lehet, mert a szókincs mértékének megállapításához nincsen tudományosan egyértelműen elfogadott módszer, hiszen egyáltalán nem egyértelmű, mi számít egy szónak. (aki sok nyelvet ismer, az megérti a problémát...) A valóság és tény az, hogy a magyar szókincs meglepően magas arányban tartalmaz olyan szavakat, melynek finnugor gyökerei vannak. (80-90%-ot szoktak megállapítani, azonban ez nem a szókincs arányát mutatja, hanem a korpuszból vezetik le, vagyis az ismétlődő szavakat is beleszámítja)


2. Nem értem, miért olyan nehéz megérteni, hogy szét kell választani a genetikai rokonságot és a nyelvi rokonságot. A számik (közismerten lappok) nyelve gyakorlatilag a finn egy középkori változatából ered (ez vitathatalan). Tudod, genetikailag mennyire rokon? Kb. mint mi meg bármelyik környéki nép. És ez azért van, mert volt egy ősi nyelvük, mely nem volt rokona a finnek, semelyik uráli nyelvnek, és amelynek bizonyos szavai mai napig fellelhetők a számi nyelvben, azonban nyelvcsere folyamán (mivel egy alárendelt etnikum volt, és az a mai napig) elvesztették a nyelvüket.

Ez egy ékes példája annak, hogy a genetikai és nyelvi rokonságnak nem feltétlenül van köze egymáshoz. Ha még példát szeretnél, nézd meg a bolgárok őstörténetét (szláv nyelvet beszélnek, de teljesen más származással), vagy hogy az angol nyelvet beszélő amerikaiak genetikailag mennyire hasonlítanak az írekhez, vagy akár az angolokhoz.


Dr. Bakay Kornél szerint gyakorlatilag mindenki tőlünk származik, állításai hiteltelenek. Ha tényleg be tudná bizonyítani a sumér és magyar rovásírás rokonságát, fellélegezhetne végre a tudósnemzet, akik nagy nehézségek árán sem képesek rokont találni a sumérnak, és már a legmesszebb elmentek a kérdésben. Azonban erre nem képes, és ez még csak az egyik kevésbé hiteltelen állítása.


Ezek alapján nem az iskola hamisít tényeket, hanem Te. Hogy ilyen tévedések által lehet csak alátámasztani az igazunkat (ahogy az Arany Jánossal kapcsoaltos megjegyzésed is mutatja), azt kellene sugallnia, hogy nincs igazunk.

2012. máj. 25. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!