Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Töri érettségire, hogy érdemes...

Töri érettségire, hogy érdemesebb tanulni?

Figyelt kérdés
Elég nehezen megy a töri tanulás:( Valaki adna tippeket, hogy magoljam és úgy jobban bennem marad, vagy máshogy? Múltkori vizsgámra olvasgattam 2 hétig és szó szerint mikor ott voltam vizsgán épp, hogy meg tudtam szólalni:( Semmi nem jutott eszembe időben is kevertem össze-vissza mindent :S Többen mondták, hogy 6-7 szer elolvasom és menni fog, hát én 20-szor olvastam el és semmi :( valaki segítene, mert nem szeretnék lebőgni érettségin, de végképp egyest sem akarok ilyen miatt:/
2012. febr. 17. 09:59
 1/5 anonim válasza:

Szia


Trükkök nincsenek hogy lehet könnyen tanulni!

Ez egyéntől függő. Mindenkinek más segít, a tanulásra való hangolódásban.

Keress egy magántanárt. Vagy kérj segítséget a szüleidtől.

Nekem szerencsém volt én az órán hallottakból és a tankönyvben lévő tananyag valamint az órán leírtak egyszeri átolvasása után sikerült minden vizsgám. Ha gondolod én is tudok segíteni.

2012. febr. 17. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De szerencsés vagy :) A tételeket keresgélem még csak össze, de elég nehéz lesz már most látom a tanulásuk :(
2012. febr. 17. 10:23
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem elég átolvasni,próbáld meg a olvasottakat megjegyezni! A töriben az a jó hogy nem magolós mint a jog és nem is olyan mint a matek hogy vagy érted vagy nem! vagyis simán el lehet képzelni azt amit olvasol!Próbáld meg a könyvben leírtakat és az évszámokat is kötni valamihez, hogy mikor számon kérik tőled az anyagot elő tudd magadnak hívni amit olvastál!
2012. febr. 17. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :) Még annyi ez nem ide való, de a sztálinizmus tételt a bolsevikoknál találom?
2012. febr. 17. 11:01
 5/5 A kérdező kommentje:

a sztálin diktatúrához jó ez a tétel?


I.Sztálin szerepe a bolsevik pártban Lenin halála előtt


Sztálin a mai Grúziában született, nem volt orosz (eredeti neve Dzsugasvili)

fiatal korában papi iskolába járt, de kizárták, mert a baloldali eszméket képviselte

az 1900-as évek elején belépett a bolsevik pártba, emiatt száműzték

a Sztálin csak felvett, pártbeli neve, jelentése: „acél”

1917-ben már a párt egyik vezetője: a bolsevik újság, a Pravda szerkesztője

1922: Lenin agyvérzést kap, Sztálin lesz a párt főtitkára, bár Lenin nem őt javasolta, mert túl gorombának és bizalmatlannak tartotta

a főtitkári poszt kezdetben nem járt igazi hatalommal, de Sztálin kiépített egy csak neki engedelmeskedő hatalmi rendszert

1924-ben meghalt Lenin -> hatalmi harc tört ki, amit Sztálin nyert meg -> vetélytársait megfélemlítette, száműzetésbe kényszerítette (pl. Trockijt)

1929-ben Sztálin megünnepeltette 50. születésnapját -> innentől számítjuk a sztálini rendszer kezdetét


II.Az iparosítási program és a kollektivizálás


szakított a világforradalmi tervekkel -> elhatározta, hogy rövid idő alatt megvalósítja a szocializmust a Szovjetunióban -> ehhez át kellett alakítani a gazdaságot és a társadalmat

felszámolta az 1920-as évek elején bevezetett új gazdaságpolitikát, a NEP-et, amely részlegesen ás átmenetileg visszaállította a piaci viszonyokat

tervgazdálkodást vezettek be: pontosan meghatározták, hogy miből mennyit kell termelni és hogy mekkora legyen a gazdasági növekedés üteme -> 1929: elindul az első ötéves terv -> a nehézipar erőltetett fejlesztését jelentette -> teljesíthetetlen tervszámokat írtak elő

ehhez nagyon sok tőkére volt szükség, amit a mezőgazdaságból vontak el -> megkezdték a kollektivizálást -> a parasztoktól elvették a földeket -> termelőszövetkezeteket (kolhoz) és állami gazdaságokat (szovhoz) hoztak létre

a parasztok fellázadtak -> hogy az ellenállást megtörje, Sztálin a gazdagparasztokat (kulákokat) tömegesen kitelepítette munkatáborokba (kulák bárki lehetett, aki szemben állt a rendszerrel)

létrejött a GULAG: a szovjet munkatáborok hálózata (nagy részük Szibériában volt) -> a rabok ingyenmunkájából utakat, csatornákat építettek, bányákat nyitottak

a mezőgazdaság termelése visszaesett -> a megtermelt gabona nagy részét exportálták -> súlyos éhínség tört ki (több millió ember halt éhen)

az ipar óriási ütemben fejlődött -> a Szovjetunió a világ második ipari hatalma lett, de a gazdaság szerkezete teljesen eltorzult -> háttérbe szorult a mezőgazdaság, a könnyűipar és a fogyasztási cikkek gyártása

az ipar termékei gyenge minőségűek voltak, rengeteg volt a selejt, a statisztikai adatokat meghamisították, óriási pazarlás és környezetszennyezés folyt


III.A sztálini diktatúra működése


- kialakult a totális diktatúra: az állam az élet minden területét szigorú ellenőrzés alatt tartotta, még a magánéletet is

a rendszer jellemzői:

a)Terror:

- bárki ellen alkalmazhatták, akit a rendszer ellenségének tartottak -> állandóan új ellenségképet teremtettek -> így tartották fent a félelmet -> így tartották fent a rendszert

- eszköze a politikai rendőrség volt (NKVD)

- 1934-ben Sztálin meggyilkoltatta a népszerű Kirovot, akiben vetélytársat látott -> erre hivatkozva elrendelte a párt megtisztítását -> elindult a „nagy tisztogatás” (1935-1939)

- koncepciós perek indultak: hamis vádak alapján, hamis tanúvallomások és bizonyítékok segítségével ítéltek el embereket

-1937: a tisztogatás eléri a hadsereget is -> vezetőinek nagy részét kivégzik -> a hadsereg meggyengül -> a 2. világháborúban ennek súlyos következményei lesznek

- az NKVD-t is többször megtisztították


b)Személyi kultusz:

- Sztálint mindenhol rendkívüli módon dicsőíteni kellett (több órás taps, ha felszólalt)

- képei, szobrai mindenhol láthatóak voltak: ezek bölcs, jóságos vezérként ábrázolták

- véleménye, gondolatai szentírásnak számítottak

- hogy az igazságot eltitkolják az emberek előtt, meghamisították a történelmi tényeket (pl. fényképek retusálásával)


c)Pártállam: az állam és a bolsevik párt teljesen összeolvadt, a pártvezetők egyben magas rangú állami vezetők is voltak -> egypártrendszer: csak a bolsevik párt működhetett


d)Nyílt ateizmus: az egyházat, a vallást üldözték (templomokat romboltak le, papokat gyilkoltak meg)

2012. febr. 17. 11:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!