Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Katonatiszti főiskolára...

Katonatiszti főiskolára készülök, valaki leírná nekem milyen felvételi feltételek vannak? Részletesen, ha kérhetem.

Figyelt kérdés
Érdekelne továbbá, hogy a magasság mennyire befolyásolja a felvételit, továbbá, rossz a szemem (szemüveges vagyok). ez lehet kizáró ok?

2012. febr. 20. 22:08
 1/3 anonim ***** válasza:
82%

Az alkalmassági vizsgálat

Az alkalmassági vizsgálatra jelentkezés az alapképzés esetén központilag történik, a mesterképzés esetén a pályázónak önállóan kell intézni.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karra jelentkezők alkalmassági vizsgálatát Magyar Honvédség Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ Repülőorvosi,- Egészségvizsgáló és Kutató Intézet Katonai Alkalmasság-vizsgáló osztálya végzi.

Elérhetőségei:

Postacím: Magyar Honvédség Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ Repülőorvosi,- Egészségvizsgáló és Kutató Intézet Katonai Alkalmasság-vizsgáló Osztály (MH HEK REKI KAVO) Kecskemét, Balaton u. 17. II/209.

6001 PF: 306

Telefon: MH szám: 02 43 3485; városi:06 76 581-600 / 3485 mellék

Fax: MH szám: 02 43 3480; városi:06 76 581- 606

Osztályvezető: Dr. Németh Lajos ny. o. alez.

Vezető asszisztens: Ászity Margit

Az alkalmassági vizsgálatok célja a katonai szolgálatra jelentkező, a katona és a hallgató katonai szolgálatra való alkalmasságának elbírálása. Az egészségi, pszichikai, és fizikai alkalmasság minősítése, minősítés céljával egyező követelményszintű vizsgálat eredményén alapulhat.

Az osztályon végzett alkalmassági vizsgálatok:

- egészségi

- pszichikai

- és fizikai alkalmassági minősítésből tevődnek össze.

A vizsgálatokra éhgyomorral, érvényes háziorvosi igazolással érkeznek a páciensek.

A vizsgálatra a jelentkező vigye magával:

-

a társadalombiztosítási azonosító jelét (TAJ-számát) igazoló hatósági bizonyítványt;

-

6 hónapnál nem régebbi mellkasröntgent;

-

a háziorvos, vagy a házi gyermekorvos igazolását a jelentkező által ismert krónikus betegségéről, vagy annak hiányáról;

-

nő jelentkező esetében 1 hónapnál nem régebbi nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat eredményét.

A beérkezés után a részlegvezető tájékoztatót tart a vizsgálatok menetéről, valamint adategyeztetés történik.

A szűrővizsgálatra érkező személyek megkapják a Pályaalkalmassági- vizsgálati lapot, mely tartalmazza:

- egészségügyi

- ideg és elmegyógyászati kérdőívet és nyilatkozatot

- vizelet- mintavételi jegyzőkönyv (Drog teszt)

- kivonat

- személyi szűrővizsgálati adatlap

- fizikai – állapot felmérő lap

Egészségügyi vizsgálatok

Belgyógyászat:

Anamnézis felvétele, fizikális vizsgálat, vérnyomás mérés, EKG készítése, laborvizsgálat kérések.

A laboratóriumi vizsgálat széleskörű, beletartozik:

- vesefunkció, elektrolitok

- teljes vérkép, vérsüllyedés

- májfunkció, Hepatitis szerológiai

- drog teszt

- vizelet

- vércsoport

- HIV teszt

Röntgen vizsgálatok: mellkas röntgen

Sebészet:

Anamnézis felvétele, fizikális vizsgálat, visszerek, sérvkapuk vizsgálata.

Neuro – psychológiai:

Reflexek, tér,- időbeli orientáció, beszéd, mozgáskoordináció vizsgálata.

Psychés státusz felvétele: vigilitás, intellektus, figyelem, gondolkodás, psychomotorium, indulati, akarati élet vizsgálata.

Szemészet:

Szemfenék vizsgálat, visus tábla, színlátás, szem mozgásának vizsgálata, látótér vizsgálat.

-

a szemüveg, kontaktlencse viselése csak a katonai vezetői alapképzési szak esetében kizáró ok;

Fül – orr – gége:

Hallásvizsgálat, külső hallójárat, dobhártya, garat, garatívek, orr vizsgálata.

Fogászat:

Száj nyálkahártya vizsgálata, fog státusz felvétele, szájüregi rákszűrés végzése, panoráma röntgen.

Nőgyógyászat:

Fizikális vizsgálat, cytológiai mintavétel.

Az orvosi vizsgálatok végeztével szűrösök folyamatosan tudnak a pszichológiára, illetve a fizikai felmérésre menni.

Pszichológia

Katonai szolgálatra pszichikailag az a személy alkalmas, aki megfelel a katonai szolgálat által támasztott szellemi, érzékelési, személyiségbeli, értékrendi és pályamotivációs követelményeknek.

Pszichológiai vizsgálat a személyiség, a mentális színvonal, és az adott feladathoz szükséges speciális képességek meghatározására irányul. A vizsgálathoz kérdőívet, úgynevezett papír,- ceruza teszteket és műszereket használnak és ezeket, egy személyes beszélgetés egészíti ki.

Fizikai állapotfelmérés

A fizikai alkalmassági vizsgálat előtt belgyógyász és sebész szakorvos dönti el, hogy a páciens terhelhető-e.

A fizikai alkalmasság vizsgálatára alkalmas mozgásformák:

- 3200 m síkfutás

- fekvőtámasz

- húzódzkodás

- felülés gyakorlatcsoport

Zárás

A berendeltek a vizsgálat végén leadják a PAV lapokat.

Leletek beérkezése (labor, vércsoport, HIV, drog teszt…stb.) után következik a vizsgálati lapok zárása.

Szakorvosi zárások (belgyógyászat, sebészet, szemészet...stb.)

Pszichológia

Fizikai

Amennyiben mindhárom osztály lezárta a vizsgálati lapot, azok bizottsági zárásra kerülnek, ahol első fokon megszületik a döntés, minősítés. (Alkalmas, Alkalmatlan, Minősítés nélkül lezárva).

PAV lapok bizottsági zárása után

A bizottság által lezárt PAV lapok átvétele után a kapott eredmények tudatában az ügykezelők előkészítik az anyagot postázásra.

A postázás az ügyviteli előírásoknak megfelelően történik az egyetem felé.

Alkalmas minősítés esetén

A PAV lapoknak nyilvántartási számot adunk, valamint a nyilvántartó füzetben rögzítjük a minősítés eredményét, idejét, egyéb megjegyzést. Postázás az egyetem felé történik.

Alkalmatlan minősítés esetén

Ha 12 nap után nem érkezik fellebbezési lap, akkor az elsőfokú minősítés érvényes.

Ez után ugyanúgy történik a postázás, mint az alkalmas minősítés esetén.

Jogorvoslati lehetőség

Az első fokon meghozott döntés ellen a vizsgálati személynek fellebbezési joga van.

A fellebbezést helyben, vagy postai úton lehet benyújtani (12 napon belül) az MH HEK II. fokú FÜV Bizottság elnökének címezve.

Fellebbezési lap esetén

A másodfokú FÜV bizottságra küldjük a PAV lapot, aki értesíti a berendeltet a vizsgálat időpontjáról.

A másodfokról visszaérkezett vizsgálati lapot a bizottság elnöke zárja, ezután a kivonatot az adminisztráció postázza (egyetem fele).

Archiválás

A vizsgálati lapok rendszerezése, lefűzése.

Fizikai alkalmasság megítélése

A fizikai alkalmasság megítélése a fizikai erőnlét és a fizikai állóképesség vizsgálatával történik.

A katonai felsőoktatási intézménybe jelentkező fizikai alkalmasságát a T3 edzettségi szintnek megfelelően kell elbírálni.

A fizikai alkalmasság vizsgálatára szolgáló mozgásformák:

3200 m síkfutás sportöltözetben,

Fekvőtámasz gyakorlatcsoport gyakorlatai,

Húzódzkodás gyakorlatcsoport gyakorlatai,

Felülés gyakorlatcsoport gyakorlatai.

A felsorolt mozgásanyagból három mozgásforma teljesítését kell mérni. A 3200 m síkfutás sportöltözetben és felülés gyakorlatcsoport gyakorlatai kötelezőek, a fekvőtámasz gyakorlatcsoport gyakorlatai és húzódzkodás gyakorlatcsoport gyakorlatai között választani lehet.

Az értékelés pontértékelési rendszerrel történik. A 3200 m síkfutás maximális elérhető pontszáma 160 pont, az erő-állóképesség felmérő gyakorlatokért maximum 100-100 pont adható. A három mozgásforma felmérésével megszerezhető legmagasabb pontszám 360 pont, a fizikai alkalmasság minimum követelménye 240 pont.

„Alkalmas” az a jelentkező, aki a mellső fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás vagy húzódzkodás illetve a hanyattfekvésből felülés mozgásformáknál legalább 40-40 pontot, a 3200 m-es síkfutásból legalább 80 pontot elér és az összesített pontszám tekintetében minimálisan 240 pontot teljesít.

Mellső fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás:

Kiinduló helyzet: mellső fekvőtámasz (vállszéles támasz, lábszár, comb, fenék, hát, fej egy vonalban)

1. ütem: karhajlítás (a váll eléri, vagy meghaladja a könyök síkját)

2. ütem: karnyújtás (könyökszög 170-180 fokot zár be)

A végrehajtásra felhasználható idő maximum 2 perc, pihenés kiinduló helyzetben.

Húzódzkodás:

Kiinduló helyzet: vállszéles alsó madárfogás függés nyújtott karral és hajlított lábbal (170-180 fokos könyökszög és 130-140 fokos térdszög)

1. ütem: karhajlítás (az áll eléri vagy meghaladja nyújtóvas síkját, 170-180 fokos csípőszög)

2. ütem: karnyújtás (170-180 fokos könyökszög és csípőszög, 130-140 fokos térdszög)

A végrehajtásra felhasználható idő maximum 2 perc, pihenés kiinduló helyzetben.

Hanyattfekvésből felülés hajlított térddel:

Kiinduló helyzet: terpeszülés hajlított lábbal, tarkóra vagy keresztezett vállra tartás (90-100 fokos térdszög és 80-90 fokos csípőszög)

1. ütem: ereszkedés hajlított lábemeléssel hanyattfekvésbe (a térd és csípőszög közel állandó, a lapocka megérinti a talajt)

2. ütem: felülés kiinduló helyzetbe (170-180 fokos könyökszög és csípőszög, 130-140 fokos térdszög)

A végrehajtásra felhasználható idő maximum 2 perc, pihenés kiinduló helyzetben.

Az erő-állóképesség felmérés során alkalmazandó általános szabályok:

Az erő-állóképességet felmérő gyakorlatoknál a követelményrendszernek megfelelő ismétlésszám végrehajtására kettő perc áll rendelkezésre,

A kettő perc alatt pihenésre van lehetőség, de csak a szabályos kiinduló helyzetben. Aki ettől eltér azt le kell állítani és az addig szabályosan végrehajtott gyakorlatait kell értékelni,

A szabálytalan végrehajtót, figyelmeztetni kell a testtartáshibákra, és ha a figyelmeztetés után sem korrigálja a hibát, le kell állítani a gyakorlatot.

A testtartáshibával végrehajtott gyakorlat nem számolható!

3200 m síkfutás:

Folyamatos, előre haladó mozgás, amely legfőbb jellemzője a repülő fázis, amikor a futó személy az ellépés és talajfogás fázisa közötti időszakban elveszti kapcsolatát a talajjal. Gyalogolni lehet.

Öltözet:

Évszaknak, időjárásnak megfelelő, kényelmes sportöltözet és sportcipő.

A jelölt a felmérés napján és az azt megelőző napon ne végezzen kimerítő fizikai terhelést. A felmérés előtti éjszaka legalább 6-8 órát aludjon, a felmérés előtti 24 órában fogyasszon bőséges folyadékot. A próba előtt 2 órával ne étkezzen, és ne dohányozzon, de 2-3 órával a próba előtt könnyű szénhidrát fogyasztása javasolt

2012. febr. 20. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg lehet kizáró ok, mint ahogy az előbb be is másoltam neked de azért egy próbát megér..
2012. febr. 20. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 cseke DJ válasza:
bocsi hogy a kerdésedre kérdezek rá de felvettek úgy hogy szemüveges vagy, vagy nem mert én is ezzel a problémával küzdök ( én is szemüveges vagyok)és én is szeretnék jelentkezni katonatiszit iskolára csak nem tudom hogy kizáró ok e vagy sem ?
2016. okt. 3. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!