Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért tanítják ilyen dogmatiku...

Miért tanítják ilyen dogmatikusan a magyar irodalmat?

Figyelt kérdés

A tanár mindig azt mondja azért kell az irodalom, hogy megtanuljunk szöveget elemezni. DE AKKOR MIÉRT AZ AZ IRODALOM, HOGY A TANÁR LEDIKTÁLJA VALAMI DR. HATALMAS IRODALOMTÖRTÉNÉSZ 48 OLDALAS TANULMÁNYÁBÓL 3-4 MONDATOT????????? Hát ettől jól meg fogunk tanulni verset elemezni....

Amikor meg házi feladat volt a verselemzés, mindenki a Tk-ból másolta ki a cuccost, csak én nem, erre én lettem a hülye...

Csak mert kicsit másra jutottam mint a tankönyv...



2012. jún. 21. 12:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez egy érdekes kérdés. :)

Az én magyar tanárom pl. a költők életénél ragad le mindig. Imád beszélni, magyarázni, sokszor átbeszél egy órát egy költő életéről. Elmond minden kis részletet, ami persze tök jó dolog, csak utána a verselemzést, novellaelemzést stb-t lediktálja gyorsan, úgy hogy alig bírjuk írni, mert haladni kell, különben lemaradunk. Ráadásul érettségin úgysem lesz idő arra, hogy minden apró részletet elmondjuk a költő életéről. Sőt, dolgozatoknál is csak 10-12 fontos dolgot kell leírni, tehát egy rövid, tömör, lényegretörő életrajzot kell írni.


Nekünk most pl. érvelni kellett, ez volt a beadandónk. Nos, életünkbe először érveltünk. Persze, meg kell tanulni egyedül érvelni, szó se róla, de talán, ha órán írnánk közösen egy érvelést (nem, nem a tanár lediktálja érvelésre gondolok, hanem, közösen összeraknánk egy komplett érvelést), még tudnánk is, hogy hogyan kell. De nem, nem. Megkaptuk a témát, kb. 5 perc alatt elmondott pár dolgot és csináljátok.


De 3 év után hozzászoktam, hogy ilyen, ezért ilyenkor mindig jegyzetelek, hogy miket mond. Így valamivel könnyebb. :)


Én mondjuk a beadandóknál arra törekszem, hogy magamtól írjam, ne netről, vagy könyvből másoljam ki, hiszen érettségin sem lesz ott az internet és a tankönyv. Sokszor mondta a tanárom, hogy annyira nem jó, vagy hogy érdekes következtetésre jutottam. Nos, szerintem ez belefér, hiszen nem vagyunk egyformák, nem biztos, hogy egy adott verset egyformán értékelünk, egyformán látjuk a mondanivalóját. :D

17/L

2012. jún. 21. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ennek én sem láttam soha értelmét.

Az írók és költők életrajzából bőven elég lenne annyi, amennyi a tanult művek keletkezésének okait és körülményeit ismerteti, ehhez képest sokszor tényleg egy krónikát leadnak. Az elemzéseknél is csak a dolog lényegével mennek szembe, tényleg egy irodalomtörténész véleményét kell bemagolni ahelyett, hogy az olvasó maga próbálna rájönni a szöveg mögöttes tartalmára.


Nem tudom honnan jött ez az oktatási módszer, de tényleg rosszul van ez így.

2012. jún. 21. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ez teljesen a tanártól függ. Nálunk úgy nézett ki egy magyaróra, hogy felolvasott a tanár egy verset, és akinek valami gondolata volt róla elmondta. A számonkérés is mindig esszé volt, ami akkor volt teljesen ötös ha a saját gondolataid is benne voltak. Sosem tanultam a könyvből, meg kellett tanulnom saját magam gondolkodni egy versről. Szerintem ez univerzális tudás, bármilyen vita közben tudok érvelni, érettségin is hasznos volt.
2012. aug. 12. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ezt én se csíptem, de jó, hogy már leérettségiztem és soha többé nem kell magyart tanulnom!!! :D

Visszatérve az érettségire; nem kérik a költők, írók életrajzát, legfeljebb pl. Petőfi szerelmi költészeténél az aktuális szerelmének a nevét, hogy ismerkedtek meg, milyen volt a kapcsolatuk, és ennyi.

2012. aug. 12. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!