Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet irodalmi elemzese...

Hogyan lehet irodalmi elemzeseket tanulni ha vizualis tipusu vagyok?

Figyelt kérdés

Jon az erettsegi, egy rakas elemzes ugy magyarbol mint romanbol(es itt hozzateszem, hogy erdelyi vagyok azert szerepel a roman is), am most nem lenyeg, hogy magyar vagy roman lecke.

Az elemzes le van irva mondjuk 3-4 A4es odlalba. Elolvasom tobbszor, alahuzok benne, kijelolokbenne szavakat, reszeket, tenyleg odafigyelek, probalok logikusan tanulni, tenyleg mindenre probalok ugyelni, es sokszor megis az tortenik, hogy ha gy orat foglalkozok egy elemzessel akkor is, mikor le kelleneirni nem jut eszembe, hogy mi volt irva 3-4 oldalon keresztul, csak mondjuk a fele az egesznek. Az erdekes viszont az, hogy ha valaki megsug egyetlen egy szavat az elemzesbol, peldaul egy olyat amivel egy mondat kezdodik, akkor a mondat tovabbi resze tisztan eszembe jut.

Tehat nem az van, hogy nem tudom az elemzest, hanem egyszeruen nem jut sokszor eszembe, hogy mirol szol.

Pl van egy vers vagy akar egy regeny elemzese tok mindegy, es van benne 15-15 fontos kulcso, kulcsgondolat, ami kore epul az egesz(ido, helyszin, szereplok, viszonyok, metaforikussag, szerepvaltas stb.stb). Amikor le kene irnom akkor egyszeruen a 15-bol csak 5-6 jut eszembe, de ha annyit mondanak nekem hogy szerepvaltas mar nyomba tudom a lenyeget. Es az a baj, hogy ahany elemzes annyi fele kulcsgondolat, mindeniknek mas a lenyege, es mikor 20 elemzest elolvasok mar nem tudom hogy melyik mirol is szol.

Az lehet a baj, hogy annyira vizualis tipus vagyok, hogy csak az alahuzott szavakat jegyzem meg, mert az igaz, hogy teszteknek, azt egybol megmondom, hogy a meteforikussag a 2. oldal aljan kezdodik pl.? Es ha ez, akkor mi a megoldas?



2013. febr. 4. 23:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Próbáld meg ezeket a kulcsszavakat lerajzolni. "rajzolva" jegyzetelni.

PL:

Idő=óra, Helyszín, kis térkép, metafora: összevont, egybecsúsztatott hasonlat, két fogalom, tulajdonság tartalmi-hangulati kapcsolatán alapuló szókép=mondjuk egy két kör ami metszi egymást, mindegy mi, ami neked segít. Nem kell a művészi magasságokra törekedni.

Én törit tanultam így anno. (korona=kiráy, kereszt=meghalt valaki, kardok keresztbe=csata)

2013. febr. 5. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!