Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Középszintű irodalom érettségi...

Középszintű irodalom érettségin nem elég hosszú az esszé?

Figyelt kérdés
Elvileg (legalább) 3 oldalnak kell lennie. Mire számítsak pontozásnál, ha mondjuk csak két oldal lesz?

2013. máj. 3. 14:05
 1/7 anonim ***** válasza:
Inkább többet írjál (mint kevesebbet)
2013. máj. 3. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Legfőképpen azért a tartalmat nézik

(Minél többet írsz, annál több jó dolog lehet benne)

2013. máj. 3. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem tartozik az erősségeim közé az irodalom esszéírás, két oldalnál többet nem szoktam írni órán se. Mondjuk ott csak feleannyi idő van rá, de akkor is úgy érzem, hogy már fogalmam sincs mit írjak.
2013. máj. 3. 15:02
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem készített fel a tanár? Nálunk 9. óta (kisgimitől), aki nem 5 oldal írt (annyival telik be az érettségi), az nem is kaphatott 5-öst. Ha valaki 3 oldalt írt az nem kaphatott 5-öst, ha valaki 4-et az még kaphatott, ha nagyon pöpec a fogalmazása. Szerintem nagyon könnyű egy két-három oldalas novelláról írni 3 oldalt (idén úgy is novella lesz, mint az esetek 90%-ban). Amit tanultál 10 évig, azok szerint kell végig menni. Például:


1) Cím: A címet elolvasod, értelmezed majd elemzed. Értelmezed, vagyis a szavak mögé próbálsz látni (például egy hármas pont (...) a címben nem véletlenül van ott, az író próbál kifejezni vele valamit, elfojtja magában a szavakat. Ha el is olvasod a műt, abból is asszociálhatsz a címre. Aztán megvizsgálod a nyelvtani szerkezetét, vagyis tartalmaz-e melléknevet, határozót, személynevet, stb. Ezek mind-mind előrevetítik a mű történetét.

- Mű első sorai: Mikor el kezded olvasni a művet pár mondatban mindig jellemezd, hogyan is indult a mű. Például közvetlenül tájszemlélettel, helyszín bemutatással, személyek jellemzésével, melyből ismét következtetsz, hogy lehetséges a költő életében fontosak ezek a helyszínek, személyek.

Én így kezdeném:)

2013. máj. 3. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Én órán 1, max másfél oldalakat írtam mindig, érettségin viszont meglett a 3 oldal. Minden témától fűgg. És amúgy inkább ne legyen meg a 3 oldal minthogy 1 oldal nagy marhaságot írj,mert azért több pont megy el mintha nincs meg a 3. Bár ha 2 oldalakat tudtál írni szerintem meglesz a 3
2013. máj. 4. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Hát, ha az esszé "kirívóan rövid", az már minimum -10 pont (lsd. megoldókulcs). Gondolom a 2 oldal még ide tartozik.

Viszont ha mondjuk 2 és háromnegyed oldalt ír valaki, azzal már a 3. oldal sorait töltögeti. Az már a 3 oldalas kategória, vagy mi a szösz?

2013. máj. 4. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Igen, a témától is függ, hogy mennyi lesz. Normális téma esetén bízom benne, hogy össze tudok hozni 3 oldalt a 3 óra alatt, viszont ha egyik téma se tetszik, akkor nem tudom mi lesz...


Nem akarom a tanárra fogni, nem vagyok humán beállítottságú, nem szeretem az irodalmat, és nem tudok ilyen dolgokról ennyit írni, ennyi az egész. Éppen ezért egy 4-es nekem teljesen jó lenne magyarból. És erre lesz is esély, mivel a -10 pont még nem vészes. Mondjuk nyilván a rövidebb terjedelem azt is jelenti, hogy pár dolog kimarad, vagy nem lesz eléggé kifejetve.


Na mindegy, majd holnap megmondom mennyi lett végül. Sok sikert mindenkinek az érettségihez! :)

2013. máj. 5. 11:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!