Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Matekba valaki segít? Hegyessz...

Matekba valaki segít? Hegyesszögek szögfügvények?

Figyelt kérdés

Vegyük példának ezt a feladatot: Egy templomtorony árnyéka 42,5 m hosszú. A naő sugarai atalajhoz képest 38,6 fokos beesési szögben érkeznek. Milyen magas a templom torony?


És ezt ki tudom számolni ha tudom hogy Cos,Sin,Tan,Ctg-t kell használni...De egyszerűen nem tudom megállípatni hogy melyiket kell alkalmazni..Valaki eltudná nekem magyarázni h hogyan kell?:D


2013. aug. 22. 20:17
 1/4 anonim ***** válasza:

Próbáld ezt a videót megérteni:

http://www.youtube.com/watch?v=lWfRzNGPBcY

Egyszer kell megjegyezni, hogy melyik két oldal hányadosát (arányát) hogy hívják.

Itt találsz minta-feladatokat is:

[link]

2013. aug. 22. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Készíts egy jó nagy ábrát (legalább 10cm -es), jelöld be a szögeket meg a derékszöget.


Ábra nélkül nem tudod megoldani!

2013. aug. 22. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Meg kell tanulnod, mikor melyiket kell használnod, de jegyezd meg, hogy ezek csak derékszögű háromszög esetén használhatók, mármint a sin/cos/tg/ctg(valami szög)=valamivel. Az előttem szóló írta, hogy mindig készíts ábrát. Ez egy nagyon jó ötlet, mert akkor tényleg látszik, hogy melyik szögfüggvényt kell használni. Elvileg ezeket tanultátok órán:


szinusz: szemközti befogó/átfogó

koszinusz: szög melletti befogó/átfogó

tangens: szöggel szemközti befogó/szög melletti befogó

kotangens: 1/tangens, tehát ha a kotangenst tudod használni, akkor a tangens is (kivéve, ha tangens=0, akkor biztosan a tangenst kell használni).


A feladatban: rajzolj egy "felfelé álló" derékszögű háromszöget, az mindegy, hogy melyik befogó a nagyobb (elvégre egy "gyakorlatlan" ember nem tudja, hogy melyik lesz a nagyobb). A függőleges befogó lesz a torony, a vízszintes az árnyéka, kizárásos alapon az átfogó lesz a napsugár. "A nap sugarai a talajhoz képest 38,6 fokos beesési szögben érkeznek." ez pontosan azt jelenti, hogy a talaj (vízszintes befog) és a napsugár (átfogó) hajlásszöge 38,6°, a torony magasságát (mivel az a kérdés) elnevezzük x-szel.


Ha ez az ábra megvan, meg kell néznünk, hogy milyen adatok ismertek, illetve mit kell kiszámolnunk. A beesési szög és az egyik befogó adott, és a másik befogó a kérdés. Nem nagy dolog kitalálni, hogy tangenssel kell számolnunk (a szinusz és a koszinusz az átfogóval számol, amit nem tudunk). Így már felírható az egyenlet:


tg(38,6°)=x/42,5 /megnézed függvénytáblában/számológépen, mennyi tg(38,6) értéke, majd szorzol 42,5-lel, ekkor:


x=42,5*tg(38,6°)=42,5*0,79829=33,927325m magas a torony.

2013. aug. 23. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) Így már értem :)
2013. aug. 23. 18:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!