Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Százalékszámításban kérnék...

Százalékszámításban kérnék egy kis segítséget?!

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nem értem ezt az egész százalékszámítósdit,de jelen pillanatban nagyon hálás lennék, valakinek aki rendesen megtudna nekem magyarázni 1-2 feladatot, és szépen le is vezetné, ha ez nem gond.


1, Egy kalap ára leárazás előtt 5400Ft, 20%-al leárazzuk, mennyibe fog kerülni utána?


2,Egy 220 Ft-os csokoládé árát 385 Ft-ra változtatták. Hány százalékos volt az áremelés?


3, Egy csokoládé árát 55%-kal felemelték, így 434 Ft-ba került. Mennyibe került eredetileg?


Bocsi, hogy a legalapvetőbb feladatokat sem értem... :|



2013. okt. 30. 02:04
 1/5 anonim ***** válasza:

Próbáld úgy végiggondolni a feladatokat, hogy a százalék szót kivered a fejedből. De komolyan. Gondold helyette azt, hogy "század". Azaz egy százalék az egy század része az egésznek.


Na most pl az első feladatnál az 5400 forint az "egész". Ennek az egy század részét (azaz 1%-a) nyilván úgy kapod meg, hogy elosztod 100-zal.

5400/100=54


Húsz százalék az nyilván ennek a hússzorosa, 20*54=1080


És ENNYIVEL árazták le a kalapot (magyarul ennyivel fog kevesebbe kerülni): 5400-1080=4320


A többi feladatot is próbáld így végiggondolni. Mindenhol csak a százzal való osztással kell szórakozni, ha ezt megérted, onnantól az összes ilyen feladat magától értetődő lesz.

2013. okt. 30. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
úúúúú, köszönöm szépen, ez így sokkal jobban érthető volt mint a többi oldalon. :))
2013. okt. 30. 02:23
 3/5 anonim ***** válasza:

De ha ez nem megy, elég csak ezt a képletet tudnod:


érték=alap*százalékláb/100


Mindig, amiRE változtatnak az az érték, amiRŐL változtatnak, az az alap, százalékláb pedig az a szám, amit látsz, például a 20%-nál a százalékláb a 20.


Az 1,-nél: ez egy kissé ellentmond az előző megállapításomnak, miszerint a százalékkal kell számolni, de szövegértés kérdése a feladat. Ha a kabát árát 20%-kal csökkentjük, akkor az eredeti ár (100-20)%=80%-a lesz az új ár, ezért:


alap=5400

százalékláb=80

érték=?


A képletből: érték=5400*80/100=4320 Ft. lesz a kabát ára. De az is jó gondolatmenet, amit az előttem szóló írt, de szerintem 1 képletet könnyebb megjegyezni :)

2013. okt. 30. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen:)
2013. okt. 30. 11:27
 5/5 Tom Benko ***** válasza:

De egy kis nyelvtannal (ha az jobban fekszik) is elindulhatsz:

Valaminek a százalékát számoljuk, tehát a részesraggal járó szó lesz a százalékalap. Amihez a százalék szó vagy a % jel kapcsolódik, az a százalékláb, ami megmarad, a százalékérték. Most csinálsz egy táblázatot (amit most írok, azt például a texify.com oldalon tudod megnézni olvashatóbban):

\begin{array}{cc}

100&alap\\

láb&érték

\end{array}

Ebben a táblázatban az átellenben lévő értékek szorzata egyenlő, amiből az ismeretlen számolható.

2013. okt. 31. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!