Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Matek OKTV 2. kategória...

Matek OKTV 2. kategória 2013/2014?

Figyelt kérdés
Valakinek van megoldása az 5. feladatra?

2013. nov. 29. 20:40
 1/4 anonim ***** válasza:
Mi volt a feladat?
2013. nov. 29. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nekem sem volt megoldasa, de gondolom valamit nem jol csinaltam, nem hiszem, hogy olyan peldat adnanak, aminek a 6. Soraban kiderul, hogy nincs megoldasa.
2013. nov. 30. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Feladat: oljuk meg a valós halmazon:

Gyök((tg^2)x-3) > 1 + 2 * tgx


A négyzetreemelés után szerintem meg kell vizsgálni, hogy valamelyik oldal negatív-e, mert akkor megfordul a relációs jel.

pl.

-4 > -5 ez igaz!

16 > 25 ez nem igaz!


Innen az lett, hogy az egyik esetben nincs megoldás, a másikban pedig minden megoldás.


Ezután megnéztem, hogy az 1+2*tgx mikor kisebb 0-nál, de a vége szerintem nem lett jó (Az eleje sem biztos).

2013. nov. 30. 14:46
 4/4 anonim válasza:

Leírom, én mit csináltam, nem állítom, hogy 100%-ban jó így, de elég biztos vagyok benne.


Először értelmezési tartományt kell vizsgálni, x nem lehet pi/2+k*pi a tangens miatt, továbbá a gyök alatti kifejezés nem lehet negatív. Tehát tg^2(x)-3 >= 0 (nagyobbegyenlő). Ebből tg(x)>=sqrt(3) (sqrt a négyzetgyök), illetve tg(x)<=-sqrt(3). Ebből következik, hogy pi/3+k*pi<=x<pi/2+k*pi és pi/2+k*pi<x<=2pi/3+k*pi.

Ezt felírtam úgy, hogy pi/3+k*pi<=x<=2pi/3+k*pi kivéve pi/2+k*pi (remélem, ezt fel lehet így írni(persze ott jelekkel írtam)(bár nem is fontos így felírni)).


Én ezek után két részre szedtem. Tegyük fel, hogy mindkét oldal nemnegatív. Ekkor négyzetre emelés és rendezés után ezt kapjuk: 3tg^2(x)+4tg(x)+4<0 A bal oldali kifejezés tg(x)-re nézve másodfokú, és a diszkriminánsa -32, tehát nincs zérushelye, és a négyzetes tag együtthatója pozitív, ezekből következik, hogy sosem lesz negatív.


Tehát a jobb oldal negatív kell, hogy legyen. 1+2tg(x)<0 => tg(x)<-1/2 Ha egységsugarú körön nézzük, látszik, hogy ez a szög, és az összes olyan, aminek a tangense -1/2 és -sqrt(3) között van, az nincs benne az ért. tart.-ban. Az é.t.-nak a pi/3+k*pi<=x<pi/2+k*pi része sem lesz megoldás, mert akkor nem igaz, hogy tg(x)<-1/2.

Tehát: pi/2+k*pi<x<=2pi/3+k*pi lesz a megoldás. (És most közben rájöttem, hogy a versenyen sajnos elbonyolítottam egy kicsit, mert kikerestem a fvtáblázatból, hogy milyen szöghöz tartozik a -1/2 tangens, és azzal vacakoltam fölöslegesen (de ha jól emlékszem, ez legalább kijött).)


Ha elírtam volna valamit, javítsatok ki.

2013. dec. 1. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!