Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Nem igazán értem a tenzorokat,...

Nem igazán értem a tenzorokat, mik ezek a tenzorok? Meg például mi közük van a metrikákhoz meg ezek is micsodák?

Figyelt kérdés
ez az egész differenciálgeometria számomra egy rejtély hogy lehetne ez szépen megérteni?

2014. jan. 12. 19:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A tenzorok más néven a homogén lineáris transzformációk, csak néha így hívják őket, és a hallgatónak kell rájönni, hogy a kettő ugyanaz. Nekem is nagy meglepetés volt, mikor leesett a tantusz. A diffgeo meg ritka undorító tantárgy, az egész matek szakban azt utáltam a legjobban.
2014. jan. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
hát én fizika szakos vagyok, aki tanította még ő is azt mondta akkor értette igazán meg mikor másodjára tanították neki egy másik kurzuson :D. Szóval vannak ilyen metrikák Christoffel-szimbólumok, disztribúciók amiket kitudok számolni mert csak deriválni kell tudni de a mondanivalója nem igazán jön át. Nem tudnád egyszerűen megfogalmazni a lényegét?
2014. jan. 12. 21:23
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem, én ezeket 25 évvel ezelőtt tanultam, és már nincsenek annyira a fejemben, mivel más munkával foglalkozom. Bár ismerősen hangzó szavakat írsz. :-)
2014. jan. 12. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Általános relativitáselméletet tanulsz? Mert ott jön elő a "tenzor" és a "metrika" és a "Christoffel-szimbólum" fogalma egyszerre.


Vedd meg Hraskó Pétertől a Relativitáselmélet című, szép, vastag, zöld könyvet, abban minden benne van elég érthetően elmagyarázva.


A tenzorok olyan leképezések (azaz függvények), amelyek vektorokhoz vektorokat rendelnek lineáris módon. Azaz homogén lineáris leképezések. A metrika a téridő szerkezetét jellemzi annak egyes pontjaiban. Vagyis azt, hogy az adott pont infinitezimálisan kis környezetében milyenek a távolságviszonyok az egyes irányokban, és hogy lehet a négyestávolság négyzetét felírni. Magát a metrikát is egy tenzorral lehet megadni minden téridő pontban.


A Christoffel-szimbólumok, alias konnexió pedig azt mutatják meg, hogy hogyan változnak meg egy adott pontbeli négyes bázis vektorai egy párhuzamos eltolás hatására a már eleve ott lévő koordinátabázis vektoraihoz képest. Magyarul mennyire különbözik a téridő geometriája a síktól, és mennyire tekinthető a téridő adott környezetében bevezetett koordinátahálózat önmaga párhuzamos eltoltjának ebben a környezetben.

2014. máj. 6. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!