Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Államilag támogatott vs...

Államilag támogatott vs önköltséges képzés?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy az egyes iskolákban ugyanazt tanulják mind a két féle képzésen, nincs különbség. Én inkább a fiatalok álláspontjára vagyok kíváncsi: ha felvettek egy szakra államilag támogatott képzésre, és egy másik, önköltséges képzésre is (tegyük fel, mindkét szakot ugyanúgy szeretnéd, vagy ugyanaz a szak, másik iskola), akkor melyiket választanád?


Valamiért bennem az él, hogy ha "nem feleletem meg" egy államilag támogatott képzésre, akkor ugyanoda ugyanarra a szakra nem megyek önköltségesre, mert valahogy nem venné be a gyomrom. Szeretek megfelelni, és ha már fizetni kell a képzésért (ami pedig tényleg ugyanaz!!!), akkor az nekem nem kell. Nem nézem le a fizetősön végzett társaimat, csak én nem raknék se a saját, se a szüleim nyakába ilyen terhet (félévente min 150 000 Ft nem kevés...). Nagyon sok olyan barátom van, aki fizetősön tanult, tényleg intelligens, okos, művelt emberek, de egyszerűen nem veszi be a gyomrom, hogy ha valahova nem feleltem meg, attól még oda járok, csak mert fizetek érte. Ti hogy vagyok ezzel? Szülők, ti hogy látjátok?



2014. aug. 23. 17:39
 1/7 anonim ***** válasza:
83%
Én önköltségesre jártam (idén végeztem), mert az államira szinte lehetetlen bekerülni. (460+ pont)
2014. aug. 23. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Abból indulsz ki, hogy az államis helyeken magasabbak a ponthatárok. Ez ÁLTALÁBAN igaz, de elég sok ellenpélda is létezik.


Szerintem egyáltalán nem probléma az, hogy "nem felelsz meg" a felvételin, mert az a középsulis teljesítményedet hivatott lefedni. A felsőoktatásban már teljesen más dolgokat tanul az ember, így nem lehet összevetni a kettőt. Ha valaki nagyon szeretne egy adott szakot elvégezni, akkor úgyis neki is célja, hogy minél többet és minél jobban tanuljon, így két félév után átkerülhet államira. Megéri? Hát hogyne érné meg.

Más oldalról is megközelíthetem. Sokan külföldön képzelik el a jövőjüket diploma után. Ha saját maga fizette a tandíjat, akkor egyből mehet is. Ha államis volt, akkor vagy dolgozik itthon X ideig(amivel pár évig lemondhat az álmáról), vagy kimegy, DE visszafizeti a tandíjat. Ugyanott vagyunk.

A hitelt pedig egy versenyképes diplomával vissza lehet fizetni. Egy mérnöki vagy IT területen elhelyezkedett szakembernek nem nagyon lesz gondja a kifizetéssel, de egyes büfészakokkal(direkt nem említek meg egyet sem) ez már problémás. Mérlegelni kell, hogy megéri-e.

2014. aug. 23. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem lehetetlen. A mostani rendszerbe átszámolva 480 pontom van. Pedig nem tartom magam baromi okosnak, feltűnően sokat se tanultam (sőt pofátlanul keveset, a nyelvvizsgával, meg versenyekkel "kerestem" meg a pontjaimat, mégis ennyi). De köszönöm a válaszodat. :)
2014. aug. 23. 18:17
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez a félévenként 150 ezer elsőre soknak tűnik, de bizonyos körülményeknél nem is sok, sőt. Havonta csak 25 ezer Ft-ot jelent. Ha van lehetőséged a lakhelyeden, vagy annak környezetében lévő egyetemen tanulni, akkor olcsóbban is kijössz, mintha elmennél egy messzi városba kollégiumba, főleg ha albérletbe. Egy idegen városban sokkal többe kerül a havi élet. Ez még 300 ezres tandíjnál is bőven igaz.

Ha ehhez hozzáveszed az előttem szóló érveit, akkor beláthatod, semmi értelme lefitymálni a fizetős képzéseket. Egy hiányszakmánál pedig a vidéki diplomásra is ugyanolyan kereslet van, mint egy jónevű budapestire, ha esetleg vidéki vagy.

2014. aug. 23. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

én őszintén szólva még büszke is vagyok rá. az én szakomon is 460+ a ponthatár,már jó ideje.

én örülök neki,hogy 19 évesen "rákényszerültem" arra,hogy megálljak a két lábamon,és ha már azt szeretném tanulni amihez kedvem van,akkor azt ki kell fizetni. 19 éves korom óta dolgozom, mire lediplomáztam,SOKKAL több előnyöm volt a többiekkel szemben (mellesleg 10 ember van egy másik szakon államin-közgáz). Nem okozott problémát,hogy önállan belevessen magam a nagyvilágba,ill az,hogy pár tízezret megspóroljak,hogy kell. mindezt úgy,hogy suli mellett dolgoztam meg a tandíj áráért,és így végeztem az egyetemet.

2014. aug. 23. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

TErmészetes, hogy inkább az államilag támogatottra mennék, hiszen én sem az erkáéyen termesztem a pénzt. De egy hülyeség, hogy ha nem vesznek fel államira, akkor én oda nem felelek meg. Ugyan miért? Mégis mit árul áll a ráteremettségemről az, hogy hány felvételi pontom van? Több évnyi egyetemi tapasztalat után elmondhatom: semmit. Én pótfelvételivel mentem költségtérítésesre, és simán megcsináltam a szakot, miközben hullottak ki az államisok stb. MA-ra már államira kerültem, és az egyik legjobb tanulmányi átlag nekem volt.

Az oktatás pedig az egyik legjobb befektetés. 150 ezer Ft egy félévben semmi egy értékes diplomára.

2014. aug. 23. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem a nézőpontod. Jelenleg egyes szakokon politikai ráhatással vannak ilyen magas pontok és ilyen kevés hely, ez kur.va undorító, semmi köze az egyéni teljesítményhez.
2014. aug. 23. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!