Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan tudnék legjobban...

Hogyan tudnék legjobban felkészülni emelt történelem érettségire?

Figyelt kérdés
Olvastam több helyen, hogy a Száray féle könyvek nem elég alaposak, és hogy a Herbert-Martos-Moss-Tisza féle könyvek sokkal jobbak. Arra gondoltam, hogy középkorig felkészülnék a Száray félek könyvekből, míg a francia forradalomtól kezdődően napjainkig a másik sorozatot tanulnám, a részletessége miatt. Ti hogy gondoljátok? Vagy elég a 4 Száray könyv is (új fajta) 90% körüli érettségit szeretnék írni. Válaszaitokat előre is köszönöm!

2015. jan. 3. 12:18
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia! Én néztem az újabb fajta Száray könyveket, és szerintem nagyon rosszak. Igazából forrásgyűjtemény az egész. A legújabb kiadás pedig a tényanyagot szánalmasan megkurtította. Viszont a Száray könyvekben sok forrás van, ami a forrásközpontú érettségihez való felkészüléshez elég fontos szerintem.


Szóval én azt tanácsolom, hogy ha akarsz is valami összefüggést látni a történelemben, akkor ne hagyd ki a Herbert-Moss könyveket. A forrásokat pedig nézegesd meg a Száray tankönyvekből. Vagyis párhuzamosan tanuld a kettőt.


Lehet, hogy ez időigényesnek tűnik most. De nem kell az egész Herbert-Moss 6 kötetet elolvasni, hanem én a helyedben kiszemezgetném belőle a fontosabb részeket. Pl. ilyeneket, hogy ókori kelet vagy a szlávok története vagy a barbár királyságok története, skandináv királyságok története, tehát a periféria témákat nyugodtan kihagyhatod a Herbert-Moss könyvekből. Elég a főbb témákat átolvasnod, mint pl. a francia forradalom, ahogy írtad.


De kérd ki a töritanárod tanácsát is. Gondolom nem enged el érettségire a tanárod felkészítés nélkül, úgyhogy töriórákra is készülj folyamatosan.

2015. jan. 3. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Bőven elég a Száray, de azt vágd be alaposan, ami kell erre a vizsgára azt ez még bőven nyújtja (bár, amikor egy-egy egyetemi vizsga előtt látom embereket ezt lapozgatni, akkor azért nagyokat tudok nézni :DD). Én is ezekből készültem tavaly (kijegyzeteltem mind a négy könyvet), meg nagyon sok Rubicont olvastam, és 90 valahány % lett szóval, nyugi neked is menni fog :).
2015. jan. 3. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia, 1-es vagyok. A 2-nek igaza van abban, hogy elvileg az emelt töri érettségi követelményét le kell fednie a középsulis tankönyvnek. Azaz nem kérdezhetnek olyat emelt érettségin sem, ami ne lenne benne a tankönyvben. Úgyhogy elvileg tényleg elég a Száray. Ennek ellenére továbbra is azt javaslom, hogy a fő témákat olvasd el a Herbert-Mossban is, mert átfogóbb ismeretet ad, jobban benne vannak az ok-okozati összefüggések. Ártani végülis nem árthat.


A Rubikon stb. ismeretterjesztő folyóiratok az jó ötlet, mert történészek írják, és jól összefoglalnak egy-egy témakört.


Bocsi 2-es, hogy így beledumáltam, csak szerintem nem mindenkinek lesz meg 90% felett, aki CSAK Száray könyvből tanul. Lehet, neked jó tanár tartotta az órákat, és látod az összefüggéseket vagy nem tudom, az is lehet, hogy alapból jó érzéked van hozzá, de simán el tudom képzelni, hogy nem mindenki tudja csak a Szárayból megtanulni az emelt érettségi követelményét. Ezért ajánlom a Kérdezőnek a Herbert-Mosst olyan állhatatosan. Nekem nagyon lesújtó a véleményem a Száray könyvről, szerintem semmit nem ér. Tanítottam már belőle osztálynak (ped.nek készülök), és inkább a saját egyetemi tanulmányaim alapján terveztem meg az órákat (persze figyelembe véve a középsulis követelményeket), és félreraktam a Száray könyvet, mert semmit nem ér. És azt tapasztalom, hogy sok középsulis tanár szintén nem is taníttat a könyvből, hanem saját óravázlatot ír, és a gyerekek elő se veszik soha azt a könyvet :D

2015. jan. 4. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Huha nagyon szepen koszonom az alapos es reszletes valaszokat, sokat segitettek!:) A taktikam az lesz hogy bevagom a Szaray sorozatot mellette pedig elolvasom a Herber fele konyveket is, es remenyeim szerint igy mar csak nem lehet gaz az erettsegin.
2015. jan. 4. 09:54
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen, abban igaza van az utánam válaszolónak, hogy az eredményemben nem csak Száray van benne, hanem az is, hogy törib*zi vagyok :DD.
2015. jan. 4. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!