Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Nyelvtanilag helyes ez a...

Nyelvtanilag helyes ez a mondat: "meg kell írjak egy fogalmazást. "?

Figyelt kérdés

2015. márc. 10. 18:40
1 2
 11/15 anonim válasza:
56%
Ahogy én hallottam, az ilyen szerkezetek - kell menjek, muszáj várjak stb. - Erdélyből terjedtek el. Valóban hiszem is, fórumokon, ahova erdélyiek írtak, találkoztam nem egyszer már. Nekem furcsának hangzik így, persze mert nem így mondanám én se, de beszédben azért még elférhet szerintem. Írott szövegben azonban már műveletlenségnek számít, ugyanis ott a sztenderd nyelvváltozatot követjük, abban pedig ez nyelvhelyességi hibának minősül, így inkább kerülendő. Meg kell írnom ill. meg kell, hogy írjam - így ismeri ezt a sztenderd magyar nyelv.
2015. márc. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim válasza:
Most beütöttem a Google-ba azt, hogy "kell menjek", látom foglalkoztak sok helyt a témával, pl. a Nyesten is: [link]
2015. márc. 11. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

"Írott szövegben azonban már műveletlenségnek számít, ugyanis ott a sztenderd nyelvváltozatot követjük"


- Hol van pontosan leírva, mi ma a sztenderd nyelvváltozat?

2015. márc. 11. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:

Kicsit túloztam, nem épp műveletlenség, de legkevesebb - tanulatlanság. Az erdélyieknek is tudniuk kellene, hogy írásban a sztenderd magyar a használatos, egyedül hacsak valaki nem demonstrációból írja úgy, mert nem tetszik neki a sztenderdben elfogadott alak. (Ugyanez van a jösztök-kel is, írd be csak a fönti keresőmezőbe, meglátod, hogy mennyi kérdésben így írták ki, pedig nem hinném, hogy nem tudnák, hogy a sztenderd alak a jöttök.)


A sztenderd nyelvváltozat egy NORMA, egy általánosan elfogadott nyelvváltozat, amelyet (többnyire) a tekintélyes nyelvészek alkottak meg. Van egységes hangtana, helyesírása, nyelvtana, valamint ezt tanítják az iskolákban az anyanyelvi beszélőknek, és azoknak is, akik az adott nyelvet mint idegent tanulják. Talán fontos kihangsúlyozni azt is, hogyha nem lett volna megalkotva, akkor gyakorlatilag "mindenki írhatna úgy, ahogy akar", nem lenne semmi szabály. Mondható ez is: ez a változat a követendő, kimagasló, legnagyobb tekintélyű.


Talán fontos abból a szempontból is, hogy egységes, tudtommal írásban ugyanazt a németet használják Berlinben, Bécsben, Kölnben, Zürichben, meg mindenütt a világon. Vagy ami sokkal nagyobb a nyelv a németnél: az angol. Ha nem ugyanazt az egységes angolt használnák Ottawában, Los Angeles-ban, Sydneyben, Londonban stb, még az anyanyelvi beszélőknek is nehézségeik akadnának, nem beszélve mirólunk, hogy külön-külön lenne muszáj tanulnunk mindet, a "londonit", a "texasit", az "új-zélandit" stb.


Viszont ami a legfontosabb - szerintem és sok mások szerint is, valószínűleg - nem is a leghelyesebb. A sztenderd magyar nyelv megalkotásának egyik fontos képviselője Kazinczy, aki persze a saját, Északkelet-Magyarországon használt nyelvváltozathoz ragaszkodott, amelyben állítólag a középzárt e hang nem használatos, így ez a hang nem is lett része a sztenderd nyelvváltozatnak, pedig fontos jelentés-megkülönböztető szerepe van, és a nyelvünk sem lenne olyan "mekegős". Én jómagam is használom ezt a hangot, ismert a magyar nyelvterület nem kis részén, de nem része a sztenderdnek. Így mondható, hogy én se nem a sztenderdet beszélem.

2015. márc. 11. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Mindenképp helyes.


Idézek a már említett Nyelv és Tudomány-írásból:


„A Kiss Jenő és Pusztai Ferenc által szerkesztett egyetemi tankönyv, a Magyar nyelvtörténet állítása szerint már a középmagyar korban is elterjedt volt, bár a legkorábbi írásos adatok a 16. századból származnak. Például: »el kell mindnyájan veszszetek miattam« (egy 1584-es boszorkányper jegyzőkönyvéből).”

2015. márc. 12. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!