Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Elmagyarázná nekem valaki ezt...

Elmagyarázná nekem valaki ezt a másodfokú függvényt?

Figyelt kérdés

A leírtak alapján sem értem hogy a kijött pontok hogyan jöttek ki. Valaki esetleg elmagyarázná nekem? Egy táblázatban töltenénk ki akkor hogyan nézne ki? Értelmes válaszokat kérek, előre is köszönöm.

Link? [link]



2015. ápr. 2. 23:31
 1/5 tatyesz ***** válasza:

f(x)=2(x-3)^2 + 1


x helyére írjunk egy számot, mondjuk 1-et:


2(1-3)^2 + 1 = 2*(-2)^2 + 1 = 2* 4 + 1 = 8 + 1 = 9


Ez felel meg a bal oldali legfelső pontnak: (1 ; 9)


Ez azt jelenti, hogy x tengely irányában 1-et mentünk, aztán y tengely irányában 9-et. x irányban azért 1-et, mert x értékének 1-et választottam. y irányba azért 9-et, mert ez jött ki.

2015. ápr. 3. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egy-két ilyent megcsinálhatsz magadnak a "kezdő módszerrel"? értéktáblázattal, hogy érezzed, de igazából nem ez az elvárás. Először is tudnod kell lerajzolni az alapparabolát (x^2) az origóból indulva, 1-et jobbra, 1-et fel, 1-et jobbra, 3-at fel stb. módszerrel, mindig a következő páratlan szám. Mindaddig, amíg az x előtt nincs szorzó, csak összeadás meg kivonás van benne, ezt a parabolát kell tologatni, ahogy az előző is leírta, tehát eltolod a csúcsát, és utána onnan kiindulva ugyanúgy megrajzolod, mivel ez egy geometriai párhuzamos eltolás, ahogy az ötödikben tanultad a transzformációknál, tehát elég egy pontnak tudni az új helyét.
2015. ápr. 3. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 tatyesz ***** válasza:

Az x^2 függvény alakja egy parabola, aminek a csúcsa az origóban van. Innen (tehát az origóból) indulva úgy kapjuk meg a pontokat, hogy egyet lépve jobbra egyet lépünk fel, aztán origóból 2-t lépve jobbra 4-et lépünk fel. Aztán origóból 3-at lépve jobbra 9-et lépünk fel. Ugyanígy balra lépegetve is: 1-et balra egyet fel, 2-t balra 4-et fel stb.


Az f(x)=2(x-3)^2 + 1 olyan parabola, aminek a csúcsa el van tolva. 3-mal jobbra és 1-gyel fel. Ezért a csúcs nem az origóban van, hanem a (3; 1) pontban. Most ebből a pontból lépegetünk, de y irányban kétszer annyit, mint az eredeti x^2 függvénynél, mert van egy 2-es szorzó. Tehát: 1-et jobbra 2-t fel, 2-t jobbra 8-at fel stb.

2015. ápr. 3. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

De persze célszerűbb a csúcspontot megkeresni, mint találomra egy akármilyen pontot. Ebben a zárójelben x-3 van, ez akkor lesz 0, ha x=3, tehát ezt helyettesítsd be, és számold ki, hogy x=3-nál a függvény értéke 1, azaz (3,1) lesz a csúcspont.

Mivel itt van szorzó is a zárójel előtt, kétszer olyan meredek lesz, vagyis 1-et jobbra, kettőt fel, 1-et jobbra, hatot fel, és így tovább, mindig a dupláját.

Tehát nem lkell egyenként rajzolgatni a pontokat, mert akkor az egész életedet eltöltöd vele! Csak a csúcsát, és onnan kiindulva a néhány pont alapján a többit, de behelyettesíteni csak egyet kell. (#2)

2015. ápr. 3. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. ápr. 3. 11:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!