Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan írjunk helyesen? A...

Hogyan írjunk helyesen? A többi lent.

Figyelt kérdés

Van kedvenc filmed?

Van-e kedvenc filmed?


Nos szerintem mind2 helyes, de valaki beszólt miatta, és érdekel hogy melyik a helyes.



2016. jún. 7. 10:38
 1/7 anonim ***** válasza:
:D:D:D inkább az első:) Van kedvenc filmed?
2016. jún. 7. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mindkettő helyes, csak talán nem ugyanabban a mondatban.

Van kedvenc filmed?

Szeretném tudni, hogy van-e kevenc filmed.

2016. jún. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Természetesen mind a kettő helyes, bevezető mondat nélkül is. Csak az intonáció különbözik, az első egy eldöntendő kérdés, a második hanglejtésében viszont ereszkedő, olyan, mintha kérdőszavas kérdés lenne.
2016. jún. 7. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:

Attól még az is eldöntendő kérdés, ez nem a hanglejtéstől függ.


(Igen, mindkettő helyes, csak az utóbbi, hm, kicsit tájnyelvi ízű? Vagy hogy is mondják ezt?)

2016. jún. 8. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:
(Julianna: a második mondatoddal az a gond, hogy nem arra vonatkozott a kérdés. :-)
2016. jún. 8. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Értem, egy kérdést tettem fel egy oldalon, és ezért szóltak be, szóval mégis nekem volt igazam.
2016. jún. 9. 16:28
 7/7 BringaManó ***** válasza:
100%

Igen, azok beszűkölt (nyelvhelyességi) világképpel rendelkeznek, akik szerint egyáltalán nincs helye ilyen -e-s szerkezetnek kérdőmondatban. :-)

Aki csak azt mondja, hogy kicsit fura / irodalmi / tájnyelvi / szokatlan Bp.-en / stb., annak igaza lehet, de ez nem "helyes/helytelen" típusú kérdés.

Megkérdezheted tőlük, hogy

Ugye, szoktatok ugyéval kérdezni? És azt vajon tudjátok-e(!), hogy az "ugye" eredetileg "úgy-e"? ('úgy van-e')... ;-)

2016. jún. 9. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!