Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogya kell szabályosan hivatko...

Hogya kell szabályosan hivatkozni (pl. egy esszénél)?

Figyelt kérdés
a suliban ugyan elmondták nekünk, de olyan sokféle formája van a hivatkozásnak h.nem egészen tiszta,nem szeretnék ezen elbukni...szó szerinti idézés,parafrazeálás..stb...hol vannak jól6érthetően leírva a hivatkozás szabályai?/különösen a parafrazeálás esete érdekelne.../
2008. okt. 3. 18:12
 1/6 A kérdező kommentje:
találtam 1-2 oldalt,de van ami még nem tiszta.pl.ha parafrazeálok,hol tüntessem fel a forrást?elég ha végén a könyvet (szerzővel)beillesztem a bibliográfiába a dolgozat végén?ezt hogy jelölhetem a parafrazeált szövegnél,vagy az oldal alján kell jelölni?
2008. okt. 3. 18:17
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szió!

Én a szakdolgozatomban úgy csináltam, hogy becsillagoztam, és lábjegyzetben odaírtam a pontos forrást, illetve a dolgozat végén szépen feltüntettem mindenkit egyben. Elfogadták, jó volt így. (könyvtár szakos voltam)

Biztos van más módja is, én tankönyvekben is ezt láttam sok helyen, ez érthető, szóval ha nem mondanak mást, én ezt ajánlom :)

2008. okt. 3. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
pontosabban nem becsillagoztam, hanem 1, 2 stb jelölést tettem :D
2008. okt. 3. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
jah értem köszike:-)
2008. okt. 3. 19:21
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Mi kaptunk pontos leírást róla, hogy hogyan kérik a hivatkozást. (KJF)


Hivatkozási alapelvek

1. Alapvető követelmény a pontos forrásmegjelölés, a szakirodalmi hivatkozások felsorolása (mindenre hivatkozni kell, ami nem saját gondolat [a világhálós forrásokra is!])

2. A szó szerinti idézeteket mindig idézőjelbe téve kell szerepeltetni, a forrás lábjegyzetben történő részletes megjelölésével,

3. A szövegben a hivatkozások lábjegyzet formájában szerepeljenek,

4. A tudományos publikációk vonatkozásában számos hivatkozási, idézési gyakorlat elfogadott, így a szakdolgozatban bármely elfogadható, de a Társadalomtudományi Tanszék által javasolt módszer az un. Szerző – évszám - oldalszám jegyzetelés. Eszerint a jegyzetekben csak az említett három adat jelenik meg, a teljes leírást pedig a szakdolgozat végén az irodalomjegyzék tartalmazza. Az oldalszám után nem szükséges „o”, vagy „p” betűt tenni.

Ř Pl. a jegyzetben: GAZDAG, 2003. 123.

Ř az irodalomjegyzékben: GAZDAG Ferenc: Az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikája. Budapest, Osiris, 2003.

5. Az irodalomjegyzékben mindig szerepelnie kell: Szerző(k) – Cím, alcím – könyvnél kiadási hely - a Kiadó vagy a Folyóirat neve, – évszám – oldalszám

6. Külföldi szerzőnél elől szerepel a vezetéknév, utána vessző, személynév, majd a fenti bibliográfiai adatok,

7. Ugyanakkor alapvető követelmény, hogy a kiválasztott hivatkozási, idézési formát a dolgozat teljes terjedelmében (minden lábjegyzetben és az irodalomjegyzékben) következetesen, egyöntetűen alkalmazzuk

8. Az alábbiakban néhány példát mutatunk be:

· kötetből vagy világhálóról történő idézés esetében a cím szerepel dőlt betűkkel, folyóirat vonatkozásában a folyóirat neve

· hivatkozás egy szerző munkájára:

Ř a jegyzetben: GAZDAG, 2003. 123.

Ř az irodalomjegyzékben:

SZERZŐ: A könyv címe. Kötet száma. Kiadás száma. Kiadás helye, Kiadó, kiadási év.

Pl. GAZDAG Ferenc: Az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikája. Budapest, Osiris, 2003.

· Hivatkozás egy tanulmánykötetben megjelent írásra:

Ř a jegyzetben: ZACHAR, 2007. 196-212.

Ř az irodalomjegyzékben:

A TANULMÁNY SZERZŐJE: A tanulmány címe. In: A tanulmánykötet címe. Szerk.: A SZERKESZTŐ NEVE. Kiadás helye, Kiadó, Kiadás éve., oldalszám.

Pl. ZACHAR Péter Krisztián: Az EU terrorizmus-elleni intézkedései. In: Közép- és Kelet-Európa integrálódása az egységes európai térségbe. Tanulmánykötet. Szerk.: BESZTERI Béla – VIZI László Tamás, Székesfehérvár, KJF, 2007., 196-212.

· Hivatkozás egy szerkesztő által összeállított munkára:

Ř a jegyzetben: SISELINA – GAZDAG, 2004. 204.

Ř az irodalomjegyzékben:

A könyv címe. Szerk.: NÉV. Kiadás helye, Kiadó, Kiadási év.

Pl. Oroszország és Európa. Orosz geopolitikai szöveggyűjtemény. Szerk.: SISELINA, Ljubov – GAZDAG Ferenc. Budapest, Zrínyi, 2004.

· hivatkozás folyóiratban megjelent tanulmányra:

Ř a jegyzetben: NAGY – VIZI, 2005. 8-9.

Ř az irodalomjegyzékben:

SZERZŐ: A tanulmány címe. In: A folyóirat címe, évfolyam,

(Megjelenési év), Megjelenési szám., oldalszám.

Pl. NAGY István – VIZI László Tamás: Három császár csatája – két

császár békéje. In: Rubicon (2005), 2005/10 – 2006/1. 8-9.

· világhálós hivatkozás, idézés:

Ř a jegyzetben: KOSTY, P, 2002.

Ř az irodalomjegyzékben:

SZERZŐ: A tanulmány címe. Kiadás helye, Kiadó, Kiadás éve

Pl. KOSTY, P.: Archaeologists uncover 3700-year-old ’magical’ birth brick in Egypt. University of Pennsylvania, 2002.

[link] pub_releases/2002-07/uop-au3072502.php.

Letöltve: 2005. január 31.

2008. okt. 3. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
ez nagyon hasznos,köszönöm szépen:-)
2008. okt. 3. 20:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!