Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » MATEK! Melyik gépnek van...

MATEK! Melyik gépnek van igaza? A számológépnek vagy a telefonnak? 6/2 (2+1) = 9 vagy 1?

Figyelt kérdés

[link]


Kép tartalma:

Mobiltelefon számológépe: 6/2(2+1) = 9

Számológép: 6/2(2+1) = 1



2017. aug. 4. 00:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
9.
2017. aug. 4. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A számológéppel nem "fejezték be" a műveletet, az egyenlő gomb nem lett lenyomva.

Azon is 9 lenne az eredmény.

2017. aug. 4. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
90%

Hanyadikos vagy hogy ezt magadtól nem tudod kiszámolni? Alsós matek.

6/2*(2+1)=6/2*3=3*3=9


Tudod elsők a zárójeles részek, aztán a szorzás és az osztás és végül az összeadás és a kivonás.

2017. aug. 4. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

2. ha az egyenlő nem lett volna megnyomva akkor nem is adott volna eredményt. Próbáld csak ki számológépen beírni ugyanazt és nyomd meg az egyenlőt. Ugyan az fog kijönni, próbáltam.


3. Ki mondta, hogy nem tudom kiszámolni? Csak kívancsiságból kérdeztem meg. Nekem is 9 jött ki, csak ez a másik eredmény amit a számológép adott elgondolkoztatott. Anélkül is tudom, hogy először a zárójelet kell elintézni, hogy szólnod kéne. Itt viszont azon volt a lényeg, hogy 2 gép ugyanarra a bemenetre 2 különböző eredményt adott...

2017. aug. 4. 05:21
 5/10 anonim ***** válasza:

Az újabb Casio gépeken már javították. :)

Az enyém is 1-et ír, mert valamiért ha nincs műveleti jel a zárójel előtt, akkor azt a szorzást magasabb rendűnek tekinti.

Ha így írom, akkor már 9 lesz a régi Casio számológépemen is:

6/2*(2+1)=9

2017. aug. 4. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ez olyan dolog, amire a fejlesztők először nem gondoltak, alap dolognak vették hogy ha valaki szorzás műveletet szeretne végrehajtani, akkor kirakja a szorzás jelet. Egyébként nekem is van egy olyan Casio gépem, most bányásztam elő a fiók aljáról és tényleg 1-et dob eredménynek. Ezt eddig nem is tudtam, pedig vagy 5 évet használtam a gépet.
2017. aug. 4. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
76%

Egyébként így ránézve logikus lenne azt mondani, hogy ha a zárójel előtt nincs műveleti jel, akkor az magasabb prioritású.. lényegében, mint ha még egy zárójel lenne:

6/2(2+1) = 6/(2*(2+1))


Ha ezt írod, hogy:

6/2x

akkor sem gondolja senki, hogy 3x lesz az eredmény.

Lényegében ez 6/(2*x) és nem 6 / 2 * x

2017. aug. 4. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
46%

Amúgy nem is annyira érdektelen a kérdező problémája, ugyanis rámutat arra, hogy mennyire különböző módon kezelik az egyes számológépek az implicit műveleteket.

Például a Casio fx-9860GII gépem -amelyik egy nagyon komoly tudású és modern eszköz- a 6/2(2+1) beírása és az EXE billentyű megnyomása után azonnal átalakítja a formulát 6/(2(2+1)) alakra és 1-et ad eredményül. Tehát helytelenül számol. A HP Prime gépem normál módban helyesen 9-et ad eredményül, CAS-módban viszont rejtélyes okból 3-at. Persze ez is csak látszólag rejtélyes.

Szóval eléggé érdekes ez az egyszerűnek tűnő probléma.

2017. aug. 5. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#8

"6/2(2+1) beírása és az EXE billentyű megnyomása után azonnal átalakítja a formulát 6/(2(2+1)) alakra és 1-et ad eredményül. Tehát helytelenül számol."


Nem számol helytelenül, hiszen átalakítja előtte... és szerintem teljesen jogosan. Pont ezt fejtettem ki a #7-es hozzászólásban.

Szerintem aki így írja be, az ilyen prioritással akarja elvégeztetni a műveleteket attól függetlenül, hogy a matematikában nincs ilyen szabály.

2017. aug. 5. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Már másoknál is megfogalmazódott ez a probléma /lásd az alábbi cikk alján olvasható párbeszédet/.


[link]



Úgy tűnik, a cikkíró végül kikerülte a válasz kifejtését.

2017. aug. 6. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!