Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A magyar középszintű érettségi...

A magyar középszintű érettségi írásbeli részére hogyan lehet felkészülni, hogy legalább 90 százalékosra sikerüljön? Esetleg tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Főleg a műelemzés és az összehasonlító műelemzéssel kapcsolatosan fogadnék szívesen tippeket. Az a kis problémám ezzel, hogy bár az irodalom elméletibb részeit elég jól tudom, nem igazán értem, hogy hogyan lehetne egy olyan művet elemezni -- vagy netalán összehasonlítóan elemezni -- , amit nem ismerek, csak akkor látom először. Gondolom, hogy van valami szempontrendszer, amiből ki lehet indulni.

Hálás lennék a hasznos tippekért :)



2017. okt. 31. 12:16
 1/1 Szitakötő25 ***** válasza:
100%

Először is keresd meg a novella és a verselemzés szempontjait (jó, ha a regényelemzést is tudod, de az az írásbelin nem lesz). Fent van a neten, elég sok helyen. Aztán van egy összefoglaló táblázat is, ami végigmegy az összes korszakon, stíluson, példákat is hoz, ez nagyon hasznos lehet, ugyanis az elemzés szempontjaiban ott van a korszak és a stílus ismerete. Fontos, hogy novellát és verset is gyakorolj. Pl. vegyél elő egy novellát Mikszáthtól (Jó palócok című kötetből), vagy a Dekameronból, Kosztolányi Esti Kornél novellaciklusából,Örkény egypercesei közül stb. Elemezd őket a megadott szempontok alapján, figyelj a terjedelemre (400-800 szó) és az időre, azt nem tudom pontosan, hogy mennyi, azt hiszem 2,5 óra, de kérdezd meg a tanárodat. Fontos, hogy olyan novellákat is nézz meg, amiket nem ismersz, ha lehet, számodra ismeretlen szerzőtől is. A verselemzésnél ugyanez. Gondolom, az iskolában a legismertebb verseken már végigmentetek. Keress a neten vagy esetleg kortárs irodalmi folyóiratokban számodra néhány számodra ismeretlen verset, és próbáld azokat is elemezni a megadott szempontok alapján. A verseknél fontosak még a költői képek, azok is jól össze vannak szedve, még a nyelvtankönyvben is. Ezeket tanuld meg, és keress mindegyikhez példákat. Remélem tudod, hogy nem szabad túl sokat a szerző életéről írni, de jó, ha ismered, mert tudsz rá hivatkozni, ha valami életrajzi adatot találsz a műben, és az elején kell elemezni a korszakot, tehát jó ha tudod, hogy mikor élt, és milyen stílusok hatottak rá. Szerintem nagyon fontos, hogy a leghíresebb szerzők életével mindenképpen legyél tisztába, ugyan sokszor olyat tesznek bele, aki nem ismert, és nem is tanítják, de pl. idén is Kosztolányi, József Attila, Radnót volt, a lényeg, hogy ne égj be, hogy nem ismered a legnagyobb szerzőinket. Ha mindenre fel akarsz készülni, akkor javaslom, hogy menj végig mind a négy tankönyv anyagán. Nekünk a Mohácsy Károly-féle volt, abban van kislexikon olyan szerzőkről, akik nem fértek bele a kerettantervbe. Róluk csak pár sor van, az közép szinten elég, hiszen mint mondtam, nem az életük a lényeg, de ha nagyon alapos akarsz lenni, akkor nézz utána a neten. Én az összes ilyet kimásoltam a Wikipédiából, és összegyűjtöttem. Nagyjából ezek jutottak eszembe. Azt hiszem, a neten mindent megtalálsz, amire szükséged lehet, de ha biztos kézből akarod az anyagokat, akkor írj nekem bátran privátot, és e-mailben sok mindent át tudok küldeni (fogalomtár, összefoglaló táblázat, költői eszközök, kevésbé ismert szerzők gyűjteménye).

Ui.: nekem idén 92% lett az írásbeli, maxpontos szóbelivel 94%, tehát tudom, hogy miről beszélek. Én ugyan nem készültem rá sokat, mert nekem azt hiszem, a zsigereimben van az irodalom, de jövőre emeltezni fogok, és így, hogy arra már most elkezdtem készülni, már jobban átlátom az egészet, és jobban tudok segíteni másoknak is, tehát ha bármi kell, írj nyugodtan!

2017. nov. 1. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!