Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért nem "buktaTsd"-nak...

Miért nem "buktaTsd"-nak írjuk a "buktasd" szót?

Figyelt kérdés

A szótő a "bukik", ehhez először hozzájön a műveltető igeképző, aztán a felszólító mód "j" jele, így kapunk egy szép kis összeolvadást (ss), de amikor bejön a körbe a "d", akkor a második "t" miért tűnik el? Ez soha sem tűnt még fel nekem azon 4 év alatt, amióta ismerem ezeket a szabályokat, de most felfigyeltem rá.


Vajon ez egy olyan mássalhangzó-változás a nyelvünkben, amit a háttérhatalom megpróbál eltitkolni? 0.o Vagy egyszerűen csak a kihaláshoz közel álló jelölt hangkiesést láthatjuk, melynek létezése ezidáig kétséges volt? :D



#ír #buktatás #buktatsd #mássalhangzó-változás
2017. dec. 22. 15:53
 1/6 A kérdező kommentje:

Mikor nekifogtam a kulcsszavak megadásához, elkezdtem gondolkozni: bukik + tat = buktat --> buktat + j = buktass (t + j = ss) --> buktass + d = buktasd; Szóval nem a második "t" esik ki, hanem az első "s". Mivel a második "t" már hasonult, ezért nem állhat még mindig ott.


Így az új kérdésem: Ez milyen mássalhangzó-változás? Csak (jelöletlen) hangkiesést ismerek, jelöltet nem...

2017. dec. 22. 16:01
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ilyenkor a "j" kiesik.

Nem csináljd, hanem csináld. Nem olvassd, hanem olvasd. Nem játsszd, hanem játszd.

2017. dec. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Értem. Köszi! :)
2017. dec. 22. 16:22
 4/6 anonim ***** válasza:

nem egészen

itt arról is szó van, hogy a magyarban létezik olyan, hogy határozott és határozatlan ragozás (alanyos és tárgyas közismertebb nevén)


tehát van olyan, hogy buktass (e/2 határozatlan) és olyan hogy buktasd (e/2 határozott)

2017. dec. 22. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
#4 Szóval a -d a tárgyrag?
2017. dec. 23. 07:36
 6/6 anonim ***** válasza:

nem, a tárgyrag a tárgyon van

tehát pl buktasd meg őt

2017. dec. 24. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!