Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Aki kicsit is jártasabb a...

Aki kicsit is jártasabb a PSZICHOLÓGIÁBAN. Mi a különbség megküzdési stratégiák, illetve a konfliktus megoldási stílusok között? Nekem már nagyon összemosódik a kettő.

Figyelt kérdés

A konfliktus kezelési módok:

A versengés önérvényesítő és nem együttműködő. Az egyén saját szándékait érvényesíti a másik személy rovására. Jelentheti a „saját igazáért való kiállást”, a helyesnek vélt álláspont védelmét, vagy egyszerűen a győzelemre való törekvést.

Az alkalmazkodás együttműködő és nem önérvényesítő. A versengés ellentéte. Az egyén lemond saját szándékairól, hogy a másik szándékai érvényesülhessenek. Bizonyos önfeláldozás van ebben az eljárásban. Az alkalmazkodás öltheti az önzetlen nagyvonalúság vagy jótékonyság formáját, lehet a másiknak való kényszerű engedelmeskedés, vagy lehet a másik szempontjaink elfogadása.

Az elkerülés nem önérvényesítő és nem együttműködő. Öltheti diplomatikus kitérés formáját, egy kérdés kedvezőbb időpontra való halasztását vagy egyszerűen visszahúzódást egy fenyegető helyzetből.

A kompromisszumkeresés átmenet az önérvényesítés és az együttműködés között. A cél valamilyen kivitelezhető és kölcsönösen elfogadható megoldás találása, amely részelegesen mindkét felet kielégíti. A kompromisszum középúton helyezkedik el a versengés és az alkalmazkodás között. A kompromisszumkeresés „félúton való találkozás”, kölcsönös engedményeket vagy egy gyors áthidaló megoldás keresését jelenti.

A problémamegoldás egyszerre önérvényesítő és együttműködő. Magában rejti azt a törekvést, hogy együtt dolgozva a másik személlyel találjunk valamilyen megoldást, mely teljesen megfelel mindkettőnk szándékainak. Azt jelenti, hogy beleássuk magunkat egy problémába azzal a céllal, hogy megtaláljuk a két fél alapvető érdekeltségét, s találjunk egy olyan alternatívát, mely mindkét érdekskálának megfelel.


Míg a megküzdési képesség azt jelenti, hogy miként tud az egyén a stresszkeltő élethelyzetekkel megbirkózni (ide igazából a konfliktus is értelmezhető...)

A megküzdések két fajtáját említették meg

-problémaközpontú: mint pl tervszerű problémamegoldás, konfrontatív megküzdés (na itt tis érzek átfedést a konf. megoldási stílusokkal)

-érzelemközpontú


2018. márc. 28. 18:07
 1/4 anonim ***** válasza:
Húhaver/csajszikám, ez ám az terjedelem. Köszi egyébként, megvan az estimese a kölöknek. :))
2018. márc. 28. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok pszichológus, de a saját logikám szerint a konfliktusmegoldás az két ember között zajlik, akiknek nem egyeznek az érdekeik. A megküzdés pedig nem feltételez egy másik személyt, akivel konfrontálódsz, csak bármilyen dolgot, ami számodra probléma (pl. egy vizsga, egy élethelyzet stb.)
2018. márc. 28. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező. Ha pszichológiát hallgatsz, ugye elsőéves vagy?
2018. márc. 28. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Kérdésre kérdés, elnézést. Ha jól értelmezem, most három különböző személyiségzavart próbálsz egyesíteni?
2018. márc. 28. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!