Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Newton módszerrel magasabb...

Newton módszerrel magasabb fokú egyenlet megoldása hogyan?

Figyelt kérdés

Van egy ötödfokú egyenletem és az hogyan tudnám megoldani Newton módszerrel.

Tudom hogy hogyan lehet egy számnak a négyzetgyökét kiszámolni vele de egy ötödfokú egyenletnél hogyan fokok öt gyököt kapni?



#matematika #egyenlet #Newton módszer
2018. aug. 18. 21:32
 1/9 anonim ***** válasza:
26%
Pontosan mi az egyenlet, és mit szeretnél csinálni?
2018. aug. 18. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
3x^4-43x^3-x^2+x-12=0
2018. aug. 19. 00:31
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Ez egy negyedik új egyenlet, van rá megoldóképlet, a Newton-módszert nem tudom, hogyan segíthetne.
2018. aug. 19. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ez csak negyedfokú. Gyökhelykereső algoritmust akarsz írni rá?
2018. aug. 19. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Igen gyökkérős algoritmust szeretnék rá írni.
2018. aug. 19. 13:48
 6/9 anonim ***** válasza:

Miért nem nézel utána?


Két dolog kell: kezdő érték és iterációs algoritmus.


A kezdőérték meghatározása is le van írva a matematika könyvekben. Ha f(x)*f(y)<0, akkor létezik t, úgy hogy f(t)=0 és x<t<y.

2018. aug. 19. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
De ha kivalasztok egy kezdoértéket akkor az kiadja majd mind a négy gyököt?
2018. aug. 20. 01:02
 8/9 anonim ***** válasza:

Hogy a fenébe adna ki egy kezdőérték négy gyököt?


Csak egyet ad ki, és azt is csak akkor, ha az iterációs séma jól konvergál az adott kezdőfeltétel mellett.


Négy gyökhöz négy kezdőérték kell!


Ez úgy működik, hogy először megmondod, milyen (x1,y1) szakaszon keresed a gyököket. A szakasz hossza H=y1-x1 lesz. Ezt felosztod N részre (mondjuk N=100) és utána definiálod a t_j=j*H/N pontsort, ahol j=0,...,N.


Az előző válaszomban írt képletet pedig a kezdőérték megkeresésére úgy használod, hogy x=t_j és y=t_j+1.


Azaz az f(t_j)*f(t_j+1) szorzatot vizsgálod, hogy mikor negatív. (Bolzano-tétel)

Mert u.is ekkor találtad meg azt az intervallumot, amiben lesz gyök. És ebben az intervallumban veszed fel az indító értéket, mondjuk lineáris interpolációval.

Vagy egyszerűen csak az intervallum egyik végpontját választod, attól függően, hogy mennyire gyors program írása a cél, mondjuk c++ -ban.



Utána jöhet az iteráció. Arra keress rá, hogy Newton-Rapson-módszer.


De van már egy csomó szoftver (pl. matlab) ahol ez már beépített algoritmusként működik.


Ha önállóan írod meg viszont az egész algoritmust, az is nagyon tanulságos.

2018. aug. 20. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi most már értem csak a nem volt világos hogy hány kezdeti értéket kell adni de most már értem.
2018. aug. 20. 13:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!