Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kaphat-e így édesanyám özvegyit?

Kaphat-e így édesanyám özvegyit?

Figyelt kérdés

Van lehetőség arra, hogy amennyiben 7 tanórán felül tanulok állami intézményekben (okj, egyetem) édesanyám igényelni tudja édesapám után az özvegyi nyugdíjat. Most lesz egy éve az eset, 1 éven át havonta kapta, viszont sokkal jobb lenne a maradék családnak, ha ez megmaradna.


Én kaposváron élek, jelenleg úgy néz ki, okj-s tanfolyamok nem indulnak, és nem is feltétlen felelnek meg a követelményeknek. Szeptembertől pedig elkezdhetném az egyetemet Pécsett, de édesanyám attól fél, hogy ha ekkora hézag lesz, nem kapja meg az özvegyi támogatást és nem bírjuk anyagilag az egyetemet.


Én úgy gondolom, hogy akkor is igénybe tudná venni, addig meg remélhetőleg elhelyezkedem valami akármilyen munkahelyen. Vagy tudtok nekem valami okosat mondani esetleg?



2018. dec. 3. 11:44
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem kaphatja. Sajnos ez nem kivánságlista. Az ideiglenes özvegyi nyugdíj mindenkinek jár,1 évig. Az utána lévő "feléledésének" azonban rendgeteg feltétele van.


Egy kis áttekintő:


Az özvegyi nyugdíj kapcsán három különböző szakaszt kell megkülönböztetni:


1) ideiglenes özvegyi nyugdíj,


2) az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően feléledő "rendes" özvegyi nyugdíj,


3) a "rendes" özvegyi nyugdíj megszűnését követően feléledő "megint rendes" özvegyi nyugdíj.


Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően az az özvegy lesz jogosult "rendes" özvegyi nyugdíjra, aki a jogszerző (az elhunyt házastárs/élettárs) halála időpontjában


a) betöltötte a rá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, VAGY


b) megváltozott munkaképességű (egészségi állapota legfeljebb 50 százalékos), VAGY


c) házastársa jogán


- árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg VAGY


- legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.


A többit lsd azalábbi linken:

[link]

2018. dec. 3. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Ha csak egyedüli gyerek vagy, nem.


Édesanyád akkor is kaphatja, ha korbetöltött, vagy megváltozott munkaképességű, min 50%-ban.

2018. dec. 15. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!