Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Frissen szerzett diploma...

Frissen szerzett diploma utána külföldön, EU-s tagállamon belül mik a következményei és feltételei a munkavállalásnak? Van-e valami hátulütője, amit tudni kell? Mik a kötelezettségeim?

Figyelt kérdés

2019. jan. 29. 22:37
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
ha egészségügyi, mérnöki, informatikai (tehát a hiányszakmák) diplomád van, akkor dolgozhatsz vele az EU-n belül elismerik. Más diplomákat nem.
2019. jan. 29. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
68%
Az előző válaszoló téves választ adott. Az EU tagországok egymás diplomáit kivétel nélkül elismerik, bár vannak területek, ahol különbözeti vizsgát kell tenni a praktizálás megkezdése előtt (pl. orvoslás). Egyébként pedig a munkaerő szabad áramlása alapelv, így minden előzetes engedély, korlát vagy procedúra nélkül bármikor és bármilyen munkát vállalhatsz az EU-ban. Más szóval ha leszállsz a repülőről, és egy óra múlva már a repülőtéri büfében a pultnál állsz, annak sincsen akadálya. Igazi korlátot inkább praktikus dolgok jelentenek, például hogy ha kiutazol, akkor jelentős kezdeti anyagi befektetést jelent albérletet kivenni, mert Nyugat-Európában az albérlet árak az itthoniak többszörösére rúgnak, nem is szólva a kaucióról, s ha az adott városban nem találsz munkát, akkor az egész veszteség. Legbiztosabb már itthonról állásra pályázni az Interneten, hogy ne fuss így lyukra.
2019. jan. 30. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem, te mondasz hülyeségeket. A diplomákat csak elméletileg ismerik el munkavllaláskor, valójában nem. ha mondjuk bölcsész diplomád van, vagy valamilyen tanári, stb azzal külföldön nem fognak felvenni diplomás munkára, max mosogatónak mehetsz el vele. Ahhoz hogy külföldön dolgozhass diplomásként a legtöbb területen külföldön kell mestert végezned.
2019. jan. 30. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszotokat. Olvastam ugye olyat is, hogy ha államilag támogatott képzésen szereztem a diplomát, akkor 20 éven belül a képzésem időtartamát itthon le kell dolgoznom. Erről ki mit tud? Mik a legfrissebb információk ezzel kapcsolatban?
2019. jan. 30. 15:57
 5/5 anonim ***** válasza:
61%

Az első és harmadik válaszoló válaszairól újra mondom, hogy súlyosan téved. Lehet, hogy neki vagy ismerőseinek negatív tapasztalatai voltak, de tévesen általánosít. Én tanár vagyok és végzés után egy évvel már egy brit iskolában tanítottam, pedig akkor még nem is voltunk EU tagok! Több akkori csoporttársamnak ugyanez sikerült. Nem is szólva néhány későbbi tanítványomról, akik frissen vagy pár éve végzett pedagógusként dolgoztak Ausztriában, Németországban és Nagy-Britanniában az elmúlt években. Több közöttük még mindig kint tanít; van, aki már 6 éve kint van és biztos állása van, valószínűleg vissza sem jön. Szóval egészen egyszerűen nem igaz az, ami az első és harmadik válaszban le van írva. Persze a munkaerőpiacon alig keresett végzettségekkel, ráadásul kezdőként, még született britként is nehéz Nagy-Britanniában elhelyezkedni a szakmában; nekem is volt például olyan született brit ismerősöm, aki környezettudományi mesterdiplomával banki ügyintézőként dolgozott. Ezért kell kiutazás előtt tájékozódni, hogy az adott országban milyen szakmák keresettek, s melyek azok, amelyekkel szinte lehetetlen elhelyezkedni, függetlenül attól, hogy a pályázó honnan való. De például Nagy-Britanniában olyan pedagógushiány van, hogy ilyen végzettséggel ha megfelelő a nyelvtudásod, előbb-utóbb találsz állást. Mint mondtam, legjobb már itthonról pályázgatni, és a külföldről pályázóknak sokszor megoldják a munkáltatók a Skype interjút, így ki sem kell utazni. Arra nyilván számítani kell, hogy több tucat pályázatot be kell nyújtani, míg egy sikerül, de a rátermett és elhivatott embereket keresett szakmákban általában szívesen fogadják az EU-ban. Kitartóan, türelmesen és ügyesen pályázgatni kell, ez a kulcsa a sikernek.


Egyébként a második kérdésre válaszolva valóban igaz, hogy az állami képzésen itthon töltött éveket 20 éven belül le kell dolgozni, vagy utólag ki kell fizetni a kamatokkal növelt tandíjat. Ha tehát valaki kimegy, és úgy dönt, hogy nem jön vissza, akkor bőven negyven fölött lesz, míg a Magyar Állam felé tartozása keletkezik. De valljuk be, még a mostani magyarországi tandíjak mellett sem olyan nagy gond a külföldi fizetésből ezt visszatörleszteni. Egy pedagógus Nagy-Britanniában évente úgy 8-10 milliót keres, mire középkorú lesz, s ez azt jelenti, hogy nagyjából fél éves fizetéséből biztosan ki tudja fizetni a tandíjat. Erre a kiadásra ráadásul előre félre tud tenni, mert tudja, mikor kell majd fizetni.

2019. febr. 1. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!