Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ti hogyan készültök fel a...

Ti hogyan készültök fel a magyar érettségire?

Figyelt kérdés

magyar érettségi feladatokból a vers elemzést, az érvelést, a gyakorlati szövegalkotás feladatokat és a mű értelmezése nem nagyon megy.

ti hogyan kezdtétek el megtanulni vagy hogyan gyakoroltatok?



#feladat #érettségi #gyakorlás #szövegalkotás #magyar érettségi feladatok #magyar nyelvtan és irodalom
2019. febr. 8. 19:04
 1/4 anonim válasza:

Én személy szerint sehogy. Imádkoztam.

Tavaly érettségiztem de mai napig nem tudom hogy jött össze. Egyébként személyes meglátásom hogy nem olyan nehéz mint a tanárok mondják. Minket is paráztattak úgymond, aztán fele olyan nehéz nem volt mint amire számítottam. Szóval csak no para.

2019. febr. 8. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezen nem igazán lehet mit gyakorolni, az érettségi egy része a 12 éves rutinra épül. Hiszen már általános iskolától kezdve van fogalmazás, verselemzés, olvasónapló, ezeknél kell elsajátítani egyrészt az értőolvasást, másrészt azokat az alapokat ami alapján lehet összehasonlítani két művet.

Még annyi segítséget is kapsz, hogy te választhatod ki hogy melyiket akarod a három közül, amelyik jobban megy. Értelemszerűen az érvelést mindenkinek tudnia kell, hiszen 18 év alatt valamennyi élettapasztalatot, tanulságot, példát csak összeszedett az ember, ha nyitott szemmel és minimális érdeklődéssel élt a világban.

2019. febr. 8. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Én 2 éve érettségiztem, egyik tárgytól sem kell parázni, de pláne nem a magyartól. Egy egyszerű szövegértès a nagy része, a verselemzésre semmit sem készültem, szerencsém volt, mert mindig jól ment ez a része.

Viszont amit tudok tanácsolni, az az, hogy a híresebb költők önéletrajzából egy-két pontot tudj azért. Ezalatt nem azt értem, hogy az egész önéletrazot magold be, hanem azt, hogy akárcsak a töri esszéknél, az összehasonlító elemzésnél is azzal indítsd a feladatot, hogy elhelyezed térben és időben a két költőt.

Majd megragadsz egy szálat. Pl ha egy reformkori költő verse szerepel a versek közt, akkor az első bekezdésben elhelyezed a reformkort, majd ha pl a másik költő egy 20.századi költő, akkor őt is elhelyezed, természetesen megfelelő szöveggel. Azaz vegyük pl Petőfit és Radnótit.

"Petőfi Sándor a reformkor nagy költője. A reformkor a XIX.században lezajló olyan változás ami..... (általános információkat mondasz.) Ezzel szemben Radnóti a XX.század alakja ...."

Remélem érthető, hogy mit szeretnék ezzel: a lényeg, hogy a két verset egymás mellett elemezd, ne egymás után. A bevezetőd legyen csak 3-4mondat

Aztán a verselemzés része: vannak egyszerű fogalmak, egyszerű képek, amiket lehetőleg ismerj fel. Metafora, metonímia, szineztézia, allegórikus kép, hasonlat stb. Ha ezek megvannak, akkor egyszerű dolgod lesz.

Folytatod az elemzést azzal, hogy ezeket a képeket felhasználod, és ami a legfontosabb: IDÉZZ! De tényleg. Az idézésre rengeteg pont adható, ne veszíts emiatt pontokat.

Használj érveket és ellenérveket akár a saját állításodra is.

A lezárás legyen összefoglaló, a két versre vonatkozó azonos/ellentétes állítások.


Hosszú volt, de remélem, tudtam kicsit segíteni. Én így csináltam 97%os közepet, a középszinttől nem kell félned neked sem😊

2019. febr. 8. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat :)
2019. febr. 9. 12:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!