Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Tanulás vagy munka? (lent)

Tanulás vagy munka? (lent)

Figyelt kérdés

Jelenleg van egy érettségim, egy pincér szakmám és egy pultos képesítésem, most csinálom a vendéglátásszervező-vendéglős szakmát.

Szeretnék mégtöbb szakmát kitanulni, pl. a cukrászt, a szakácsot, mixert stb.

Viszont dolgoznom is kellene hiszen nagy szükségem van a pénzre (19 éves vagyok, nem szeretnék a szüleim nyakán élősködni).

Nagy dilemmában vagyok, hiszen eddig úgy terveztem, hogy májusban levizsgázok, nyáron itthon dolgozok és ősztől/szezon végétől külföldön dolgoznék tovább (most ne nézzük a vírushelyzetet), ám idén nyáron, amikor nagyon be voltam lelkesülve, említettem anyunak, hogy mindenképp kitanulnám a cukrász és a szakács szakmát. Erre azt válaszolta, hogy nem tudja elmondani, mennyire büszkék lennének rám, ha tényleg megcsinálnám. Ez a mondat azóta is a fejemben visszhangzik, meg tényleg szeretném, ha a környezetem is látná, hogy tényleg viszem/vittem valamire, nem csak egy sima, átlagos, szürke életem és munkám lenne (ez egy hosszabb és más történet).

Itt jön a de. Mint említettem, nem szeretnék a szüleimen élősködni, még huszonévesen szeretnék saját házba költözni, önálló életet élni, amihez nem kevés pénz kell. Ha tanulnék, akkor csak évek múlva tudnék normálisan dolgozni, ha viszont elkezdek rendesen dolgozni, hamarabb a saját lábamra állhatok, csak nem biztos, hogy olyan életem lenne, amilyet szeretnék.

Ti hogy döntenétek a helyemben?


2020. nov. 21. 09:08
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha most elkezdesz dolgozni majd évek múlva fogod megbánni, hogy nem tanultad ki ezt a 2 szakmát és majd munka mellett már nehezebb lesz.


Ne a "trendeket" kövesd. Addig tanulj míg fiatal vagy és míg a szüleid ott vannak és támogatnak. Mert később ha nem lesznek már nem biztos, hogy megtudod majd tenni.

2020. nov. 21. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezt a megbántam, hogy nem tanultam mást is szöveget már hallottam egy párszor, viszont az anyagi helyzeteteket Te tudod. Viszont azzal nem vagyok képben, hogy egy részmunkaidős állás mennyire tud hátráltatni a tanulmányaidban, és a szülők kasszája valóban nem kimeríthetetlen.


Szerintem beszélj a szüleiddel, akár elsőnek külön-külön, kinek mi a terve.

2020. nov. 21. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"Ha tanulnék, akkor csak évek múlva tudnék normálisan dolgozni..."


Nem biztos, hogy eléggé képben vagyok, de a szakács/cukrász szakma esetleg elvégezhető esti képzésben? Ha igen, az egy lehetőség arra, hogy mellette dolgozni is tudj (nyilván, időben kötöttebb módon), és ne is élj a szüleid támogatására szorulva.

2020. nov. 23. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem nem árt felülvizsgálni a terveidet és lehetőségeidet. Pályakezdőként, 11 év alatt összegyűjteni egy házra valót az országban nem hiszem hogy sok helyen teljesíthető cél. Hitelhez az önerőt persze minden további nélkül. Budapesten az igen magas képzettséget igénylő munkám után fizetnek annyit, hogy kb. 15 év alatt spóroljak egy családi háznyit. Nyilván egy társsal hamarabb meglenne, ez sem elhanyagolható szempont. A házadban sem egyedül akarsz majd lakni. Én egy percig sem bánom az egyetemen töltött 5 évet, amiből csak 1,5 alatt dolgoztam részmunkaidőben.

Az egy alap dolog, hogy normális szülők a lehetőségeikhez mérten támogatják a gyereküket, és nem élősködésnek fogják fel ha az elmegy tanulni. Ismerek vidéki egyetemistát, akinek a szülei összesen keresnek annyit, amennyit ő teljes állásban keresne Budapesten. De mivel tanulás mellett csak félállásban dolgozik, a fizetése nagy része a lakhatásra megy el. A szülei egy kisebb összeggel támogatják, amíg tanul, és ez nem élősködés.

Azt azért láthatod, hogy egy pincér szakma nem biztos hogy időtálló. Tömegesen rúgják ki a vendéglátósokat. Szerinted a cukrászoknál vagy szakácsoknál is ez a helyzet? Virágzik a házhozszállítás, szóval most egy fokkal kiszámíthatóbb szakmának tűnik. Azt se felejtsd el, hogy minél több dologhoz értesz, annál többet érsz a munkaerőpiacon. Ha nem fizetnek meg eléggé, ha szemét a főnök, több helyre mehetsz, mint ha csak egy szakmád lenne. Akár az alapján is válogathatsz, hogy melyik szakmáddal szeretnél dolgozni. Nagyobb esélyed van, hogy ne szürke életed legyen, és szeresd, amit csinálsz.

Beszéld meg a szüleiddel, hogy hogy tudnak támogatni: mit szólnának az otthon lakásodhoz, hogy adnál egy kicsit a rezsibe, stb. És persze lehet, hogy a képzések indulnak esti formában is, és teljes állás mellett is csinálhatod. Nem tudom, hogy milyen fizetések vannak a különböző szakmákban amiket tudsz/tanulnál. Ha a vágyott szakmákban jobban keresnél, akkor ki tudod számítani, hogy X év csúszással, jobb fizetéssel mikor éred utól a korábban kezdett, rosszabb fizetés mellett spórolt pénzt.

2020. nov. 24. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!