Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Emelt történelem érettségire...

Emelt történelem érettségire milyen kiegészítő anyagokat használtatok?

Figyelt kérdés

Esősorban azokhoz szólna a kérdésem, akik 90% körüli emeltet írtak.

Egyedül készülök, nagyon tudatosan és lelkiismeretesen, a Száray könyvekből, évszám és fogalom listából, a korábbi évek érettségi feladatsoraiból. Nagyon részletes vázlatokat írok magamnak, főleg az összefüggésekre koncentrálok. Sajnos magántanárt nincs lehetőségem megfizetni, a középiskolai tanárom nem túl erős, inkább csak a minimumot adja le és kérdezi vissza, így magamnak kell megtalálni azokat a plusz forrásokat, amik hozzásegítenek a sikeres érettségihez. Pl szabadidőben korábbi Rubicon / History magazinokat olvasgatok.

Javaslatokat várnék, hogy milyen you tube csatornákat vagy történelmi témájú dokumentum filmeket érdemes esetleg nézni, mit érdemes olvasgatni, amiből hasznos háttér információkat lehet felcsipegetni. Ti használtatok forrásokat a tankönyveken túl? Sikerült egyedül felkészülnötök? Vagy jártatok magántanárhoz?

Történelem atlaszt is használok a tanulás során - ebből bármelyiket be lehet vinni a vizsgára?



2021. aug. 3. 09:47
 1/4 anonim ***** válasza:
45%
Nézegetésre ajánlom a zanza.tv rövid videóit.
2021. aug. 3. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
87%

A Száray könyvből nem kell minden, ha jövőre érettségizel itt megtalálod a követelményeket témákra bontva: [link] e mentén haladva részletesen áttudod őket nézni.

Ajánlom az SG kiadványokat [link] nagyon jó a Kincsesláda abban minden kötelező évszám fogalom és személynév benne van bővebben kifejtve témakörökre bontva + összehasonlító táblázatok is vannak benne. Félévente kb olyan december körül amikor kiadják az érettségi tételeket készítenek egy részletes kidolgozást a szóbeli részből. Az is nagyon jó nekem 50/48-as lett a könyvükkel a szóbelim. Nemcsak a témákat tartalmazza hanem előzményeket következményeket, lehetséges feladatokat meg kérdéseket a vizsgára és jelölik a végén azt is melyik témákhoz kapcsolódik még az a lecke. A könyvek nem drágák egyébként 2000 FT per darab de vannak akciók is hogy 2 db könyv 3500 FT és tényleg nagyon jók. Jobban megfizethetőek mint más gyakorlókönyvek, ha nem akarsz sok pénzt kidobni, de jót akarsz venni.

2021. aug. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
61%

Szia!

Idén érettségiztem, úgyhogy az élmény még friss :)

A Száray tankönyvek mellett én leginkább az Amtakt bt által kiadott emelt szintű töri érettségire felkészítő vázlatos könyvét használtam, szerintem nagyon jó. A legújabb kiadás a 2017től érvényes érettségi követelményeket tartalmazza. Emelett megvettem még a Corvina kiadó 2019es emelt színtű töri szóbeli kidolgozott tételeit. Több idei téma is teljesen megegyezett ezekkel, illetve az esszékhez is tudtam használni, szerintem hasznos.

Nagyon ajánlom az előző évi érettségi feladatsorok megoldását, mert sok a típusfeladat, ismétlődnek a források és sokszor hasonló kérdések vannak. A forrásokat érdemes a tankönyvekben is jól megnézni, mivel azok is előjöhetnek az érettségiben, illetve az ábrák és képek is.

Én sokat néztem a Zanza tv videóit, ugyan nem olyan részletesek, de amikor már nagyon unja az ember az olvasást, akkor ez is sokat segít. Emelett youtubon tavaly óta rengeteg videó van fent, ami töri témaköröket dolgoz fel, pl én a Bornemisza Péter Gimnázium csatornáját néztem nagy előszeretettel, mert elég jól elmondták az anyagot és van emelt törire felkészítő videójuk is. Továbbá az M5-nek is vannak fent jó videói.

A studium generale oldalán is vannak előző évi érettségik és próbaérettségik, illetve idén tartottak törimaratont is youtubon, ami ingyenes volt. Ez annyira nem volt részletes, de közvetlen érettségi előtt jó volt egy teljeskörű ismétlésnek.

A PPKE JÁK – nak is van töri emeltre felkészítő tanfolyama, én pl idén a tavaszi táboron vettem részt, ami online volt. Nekem segített átlátni a dolgokat, elküldték a preziket is, illetve küldenek egy fogalomtárat és a kidolgozott azévi szóbeli tételek is. Ez azonban nem ingyenes, idén 14ezer volt, mindennel együtt. A tábor végén részt lehetett venni egy „próbaérettségin”, amit kiértékelnek, így képet kapsz a tudásodról.

Sajnos nem minden töri atlasz jó; amiben kronológia van, azt nem lehet használni. Az atlasz használata tanuláshoz nagyon ajánlott, hogy jól megismerjük a térképeket, és ne ott kelljen majd keresgélni. Olyan atlasszal gyakorolj, amit majd be is vihetsz, beleírni ugye nem szabad, mert rögtön elveszik. Emeltnél az atlaszt csak az esszékhez lehet használni viszont, ahova nekem pl idén nem is kellett.

Nem tudom esszéírással hogy állsz, de azt javaslom mindig nézd meg a megoldókulcsot, hogy hogyan pontoz. Egy forrásra több pont is vonatkozhat és könnyen lehet veszíteni, ha nem írunk ki mindent. Tényleg mindent le kell írni, nem csak azt, ami közvetlen kiderül a forrásból, hanem azt is, amire következtethetsz, illetve egy saját infó is kell. Esszéből ugye 3at kell írni, érdemes úgy kiválasztani, hogy a hosszú esszét tudd a legjobban (komplexnél úgyis mindegy melyiket választod) mert az ér több pontot, a rövidet meg a forrás alapján össze lehet hozni.

Én nem jártam magántanárhoz, egyedül készültem fel, viszont a faktos tanárom sokat segített. Végül 96 % lett :D Az a lényeg, hogy ismételni már olyan márciustól kezdj el, hogy ne kelljen kapkodni.

Remélem tudtam segíteni, hajrá! :)

2021. szept. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a részletes válaszokat! Sok használható ötletet kaptam!
2021. szept. 18. 15:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!