Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Más városban tanuló egyetemist...

Más városban tanuló egyetemisták/főiskolások, a kollégiumot, vagy az albérletet preferáljátok jobban, ha a pénz nem szempont?

Figyelt kérdés

2021. nov. 2. 14:41
A kérdező szavazást indított:
A kollégiumot.
Az albérletet.
28 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
78%

Én kollégista voltam, ott volt az igazi diákélet. Az albérletesek csak a tanulás részét ismerték az egész egyetemnek.

Viszont 5 év alatt volt pár idióta szobatársam, volt olyan, hogyha lett volna pénzem, inkább elmentem volna albérletbe.

2021. nov. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
97%
2 hónapig kolis voltam, aztán albérletbe költöztem. Tudtam aludni végre, a szobám csak az enyém volt és annyit randiztam , amennyit akartam. Nem csak a tanulást ismertem meg, hanem volt magánéletem és nem tartoztam senkinek sem beszámolni, nem kellett alkalmazkodnom (egy albérlőtársam volt egy külön bejáratú másik szobában, csak a konyha volt közös).
2021. nov. 2. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
97%

Ha nem számít a pénz, egyértelműen albérlet. Köszönöm nem kell még 2-3 másik szobatárs. Lakótársakkal nincs baj, de legalább annyi privát szférát igénylek, hogy legyen egy szobám, ahova nem jönnek be random emberek.

Plusz a koli az nagyon lottó tud lenni. Sokszor tiszta hányás meg húgy és izzadtságszagú az emelet, mert nem tudnak kultúráltan viselkedni az emberek. Mocsok a konyha, hajnal kettőkor még megy a buli úgy, hogy reggel neked ZH-d lenne, de nem tudsz aludni.

A pozitívum a koliban, hogy 0-24 a hét bármely napján találsz embert, aki tud korrepetálni, ha nem értenéd az anyagot, közel az egyetem, olcsó, és sok-sok embert fogsz megismerni.

Én inkább albérlet mellett voksolok. Sokkal nyugisabb, de közben bármikor bemehetsz bulizni, vagy csak simán felmenni a kolisokhoz beszélgetni, tanulni, inni, akármi.

2021. nov. 2. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Voltam már kollégista és laktam albérletben is, eddigi tapasztalataim alapján én inkább a kollégiumot szerettem jobban és azt választanám (bár ez nem mindig választás kérdése ugye, mert nincs elég koli férőhely stb.).

Az albérlet szerintem azoknak lehet jó választás, akik semmi esetre sem tudnák elképzelni, hogy egy másik (esetleg ismerősök hiányában egy idegen) emberrel együtt osztozzanak a szobájukon és a közös helyiségeken. Szerintem ez az a pont, ami a tényleges különbséget jelenti kollégium és albérlet között, mert ezt egy kollégiumban semmiképpen sem lehet megkerülni, míg a többi körülmény amitől sokan tartani szoktak (pl. mennyire csendes vagy éppen zajos a környezet, kikkel lakik együtt az ember, vannak-e konfliktusok stb.) sok mindentől függ és nem csak a kollégiumi élet velejárója. Vagy maximum még azt tudom elképzelni, hogy valakinek nagyon speckó igényei vannak és azt a kollégium nem tudja kiszolgálni pl. garázsra vagy egy nagy, jól felszerelt konyhára van szüksége, most mondtam valamit.

Egyéb esetben én jobb választásnak tartom a kollégiumot, mert olcsóbb és fix összeget fizetsz hónapról hónapra (nincsen se rezsi, se közös költség stb., "csak" a szobádat fizeted), ár-érték arányban messze a legjobb lehetőség szerintem (persze, a saját kolimról tudok nyilatkozni és tudom van olyan koli is ami inkább a kis lepukkant rothadó egérlyuk kategória, de nekem abszolút pozitív tapasztalatom van a kolival, teljesen elégedett voltam vele, a hellyel, az állapotokkal, a tisztasággal, a felszereltséggel stb.), csak a tanulmányok időszakára szól és bármikor felmondhatod, általában az egyetemekhez közel helyezkednek el vagy tömegközlekedéssel könnyebben megközelíthetőek, sokszor más szolgáltatások is kapcsolódnak hozzá (pl. sok koliban van kajálda, büfé, edzőterem, papírbolt, sokszor kedvezményekkel a kolisoknak) és szerintem az is egy jó dolog, hogy egyetemistaként más egyetemistákkal laksz együtt, az én szememben valahol ez is az egyetem része (pl. kolija válogatja, de szoktak lenni mindenféle kolis programok vagy nálunk mindenki tök segítőkész volt és szívesen kölcsönadott bármit ha kiírtad a csoportba, sokan tanulni is segítettek a másiknak stb.). Általában kolikban is szokott olyan lehetőség lenni, hogy egy barátoddal vagy a pároddal foglalj szobát, de én pl. mindig ismeretlenekkel laktam és teljesen jól megvoltam velük, a legtöbbekkel tök jól kijöttünk és semmiféle konfliktusunk nem volt egymással. Alkalmazkodni, kompromisszumokat kötni és kommunikálni természetesen kellett, de hacsak az ember nem egyedül él, ezt egy albérletben lakva is meg kell tenni.

Az albérletek ára mellett szerintem ott több a rizikó is, nagyban függ milyen tulajdonost vagy főbérlőt fogsz ki, mennyire korrekt, rájár-e a nyakadra vagy sem, mennyire foglalkozik a lakással és annak mindenféle gondjaival, mennyire segítőkész stb. és ugye ott a szerződés is (aminek a részleteit azért nagyrészt nem a bérlők diktálják, hanem fordítva, ilyen a piac és én pl. azzal találkozom, hogy mindenki min. 1 évre akarja kiadni a lakását, ami egy egyetemistának nem feltétlenül kedvező vagy mondjuk sokan nem engedik, hogy bejelentkezz az albérletbe), ha lakást bérelsz ott is van egy lakóközösség (akik ugyanúgy lehetnek hangosak, koszosak, rendetlenek stb. vagy ellenkezőleg és ugye ugyanez vonatkozik a lakótársra is), több mindenre kell odafigyelni és az elintéznivalókra általában szükség van a tulajra is (pl. ha valami elromlik, tönkremegy vagy hasonló lakást érintő probléma adódik, akkor egyeztetni kell és meg kell beszélni a továbbiakat). Illetve én még azt tenném hozzá, hogy én mindig azt éreztem, hogy egyetemistaként nem használom ki a lakás nyújtotta lehetőségeket, mert szinte csak aludni jártam haza, illetve sokszor egyedül éreztem magam és hiányzott a kollégiumi közösség.

2021. nov. 2. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
97%

Koli. Megtehetném, hogy albérletbe költözzek. Megtehetném, hogy Budapesti egyetemre bejárok otthonról (most nem ott tanulok). Szerintem még akár vehetnék is lakást, kis segítséggel, mégis kolis vagyok és nagyon szeretem. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez szakkoli és mindenki vagy majdnem mindenki tanulmányi alapon kerül be. Ez valamennyire indokolja azt, hogy kulturált az épület, nincs gond a szobatársakkal és rengeteg zseni van körülöttem. Vannak programok, szuper a közösség, mindig van kihez szólni, kitől segítséget kérni akár tanulmányokban, akár pl konyhai vagy egyéb dolgok kölcsönzéséhez.

A szobatárs nem zsákbamacska, lehet kérni, hogy kivel szeretnél egy szobába kerülni.

Én akármilyen körülmények között tudok aludni vagy tanulni, szóval ez sem hátrány.

Amúgy a koliban van takarító, szóval csak a szobánkat kell takarítani, pl zuhanyzóval stb nem kell bajlódni.

Eddig összesen 7 szobatársam volt és mindegyikkel jól kijöttem (őket véletlenül kaptam)

2021. nov. 2. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
94%

Én albérletes vagyok, csak albérletben laktam, és sosem akartam mást, szerencsére a szüleim tudnak ebben támogatni. Nekem kell ez, hogy nem zavar senkit, ha hétvégén is reggel 8-kor fent vagyok, vagy engem sem zavar senki, ha már este 10-kor aludni szeretnék. Nem egy egész emelettel kell egy konyhán vagy egy fürdőn osztoznom, hanem egy emberrel. Az sem utolsó, hogy tudok a szobámban tanulni, ahogy akarok, nem zavar senkit, ha én magamban beszélek vagy fel-alá mászkálom. Nem kell a könyvtárba járnom, és reménykednem, hogy lesz helyem. (Volt, hogy reggel 8-ra mentem vizsgázni a könyvtárba, akkor nyitottak, és 7.45-kor már méteres sor állt a bejáratnál.) Plusz az sem utolsó, hogy tudok tévézni. :D Koleszban ugye erre nincsen lehetőség, meg úgy hallottam (legalábbis nálunk, ahonnan vannak ismerőseim) a wifi sem túl jó. Barátaim itt is lettek, 90 százalékuk egyébként bejárós vagy albérletes.


De igazából teljesen egyénfüggő. Van olyan barátom, aki eleinte nem szerette a koleszt, csak nem volt pénze albérletre, most már nem tudja máshogy elképzelni, nagyon szereti. Egy másik barátnőm viszont szintén muszájból költözött, és utálja, a lehető legtöbbször megy haza, amint tud.

2021. nov. 2. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
96%

4es vagyok

Ezek a dolgok nagyban függnek a kolitól is, amúgy. Nálunk pl. blokkok vannak (mint egy lakás), két két/három fős szoba és blokkonként saját konyha, fürdő. Vannak olyan épületek is, ahol közös konyha / fürdő van a folyosón, de az sem olyan borzasztó (laktam ilyen helyen is, minden nap takarították, mindig volt kéztörlő, szappan, wc papír stb. és soha nem volt tolongás, legtöbbször tök egyedül voltam bent). Lehetett szobát foglalni, ha volt ismerős és akkor még a szobád is te választhattad ki. Azt vittél magaddal, amit csak akartál pl. volt aki vitt magának plusz matracot az ágyra, edzőgépet, fotelt, tv-t, xboxot, bármit fel lehetett vinni amit csak akarsz (és elfér persze). Tanulószobák is voltak, amiket le lehetett foglalni és akkor foglaltál egyet magadnak, megkaptad a kulcsot és a tiéd, azt csinálsz amit akarsz. A net is teljesen jó volt, mindig a kolis netet használtam. Valamint írtam, hogy ugye a mi kolink teljesen emberien nézett ki, nem egy lepukkant kóceráj volt.

2021. nov. 3. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
83%
Ha a pénz nem szempont akkor legyen szobád koliban, meg hozzá közel egy albid is legyen. Úgy a tuti.
2021. nov. 6. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!