Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért kell irodalomból ómagyar...

Miért kell irodalomból ómagyar szöveget megtanulni? Mindenhol kötelező középiskola kilencedik osztályában?

Figyelt kérdés

"Latjatuk feleim szumtukhel, mik vogymuk: isa, por es

homou vogymuk. menyi milosztben terumtevé eleve

miu isemukut adamot, es odutta vala neki

paraadicsumot hazoa. es mend paradicsumben

valou gyimilcsektul monda neki elnie. heon tilutoa ut

igy fa gyimilcsetul. Gye mondoa neki, meret nim

eneik: isa, ki napon emdul az gyimilcstul, halalnek

halalaal holsz."

Ezt a szöveget kell kívülről megtanulni, a magyar tanár parancsára.

Minek? Nem elég a saját, új nyelvünkön megtanulni mindezt?

Nem értem, miért erőlteti... Én meg nem tanulom, az fix.

És ez tényleg alapkövetelmény?



2021. dec. 1. 17:14
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
87%
A halotti beszed az egyik legrégibb sőt legregibb szövegemleke az egesz finnugor nyelvcsaládnak. A magyar nyelv allapotat tükrözi a 12. szazadban. Alapműveltség hogy ezt tudod, ez csak a jeghegy csucsa, amit erről tudni kell. Tényleg a minimum. Bele lehetne menni a hangváltozasokba is, a szavakon belül, na az lenne tulzás.
2021. dec. 1. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
80%
Ez vala alap kuvetelmeny mikor én járék iskolába is. Isa, kultúránk része ez, és bútól aszok, epedek, mikor látom, hogy nem tanulá az ifjuság.
2021. dec. 1. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
90%
Mert akkor nem fogsz elhinni olyan hülye elméleteket, hogy a magyar nyelv több ezer éve változatlan, és minden más nyelv eredete.
2021. dec. 1. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
80%
Halotti beszéd-a a legrégebbi írásos magyar nyelvi emlék, ILLIk tudni. Én 31 éve tanultam, most csak belepillantottam, és elmondtam fejből.Csak ennyire kellett megtanulnunk annó.
2021. dec. 1. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Valaki lenne olyan kedves, hogy lefordítaná, mit is jelent ez? Egy-kettő szót nagyjából felismerek, de nem tudom, hogy miről szól.

Nem tudok ómagyarul, így ezzel nem tudok mit kezdeni, az ilyen bemagolandók számomra lehetetlen kihívás.

2021. dec. 1. 18:54
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

A szöveg olvasása a mai irodalmi nyelven:

Látjátok, feleim, szemetekkel, mik vagyunk! Bizony, por és hamu vagyunk! Mennyi malasztban teremté elsőnek Isten mi ősünket, Ádámot, és adta vala neki paradicsomot házává. És mind paradicsomban való gyümölcsökből mondá neki, hogy éljen. Csak tiltá őt egy fa gyümölcsétől. De mondá neki, miért ne egyék: «Bizony, amely napon eszel a gyümölcsből, halálnak halálával halsz».

2021. dec. 1. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
12%
De a szöveggyűjteményedben nincs benne mai magyarul is? Ilyen fos tankönyvek vannak ma?
2021. dec. 1. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
44%

1


nem gondolom azt, h. 2022 felé közeledve ez a műveltség fokmérője lenne.

ami az, h. tudj helyesen írni, tudj angolul és érts a számítógéphez.


a halotti beszéd archaikus szövegének bebiflázása az égvilágon semmi előnnyel nem jár, nem mész előbbre vele az életben.

az egész magyar irodalomoktatás lófszt ér, ahelyett, h. megszerettetnék az olvasást, sok jó kortárst olvastatnának, amik mai problémákra rekfeltálnak, ilyen hülyeséget kell magolni.

2021. dec. 1. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
70%
Nem tudom alapkövetelmény-e vagy sem, de nekem nem kellett megtanulnom (tavaly voltam 9.es).
2021. dec. 1. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
43%

8-nál a pont!


A 21. század emberének biztos nem ezt kell tudnia a boldoguláshoz.

Fontosabbnak tartanám, hogy az elmúlt 10-20 év irodalmi Nobel-díjasait ismeritek-e, olvassátok-e őket, mint ennek az őskori cuccnak a visszaböfögését.

2021. dec. 1. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!