Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A survey statisztika mennyi...

A survey statisztika mennyi nehéz az ELTE-n? Merjek jelentkezni?

Figyelt kérdés
Programozni tudok kicsit, közgáz alapom van. Statisztikát is itthon tanulgatom, és szeretnék oda menni, de be vagyok tojva, mennyire nehéz?

2021. dec. 8. 18:56
 1/10 Data Scientist ***** válasza:
100%
A data science nem túl nehéz, csak sajátos logikája van, amelyet meg lehet tanulni és be kell gyakorolni. Menj bátran a szakra, nem tartozik a legkönnyebb szakok közé, de nem lesz semmi baj, meg tudod csinálni! És nagyon hasznos tudás, amit ott tanítanak, bármit is fogsz később csinálni, kifizetődik a munka, amit belefektetsz.
2021. dec. 11. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Tudsz esetleg valamit az órarendről?

Heti hány nap kell bejárni és nagyjából milyen időbeosztásban vannak az órák?

2021. dec. 11. 21:45
 3/10 Data Scientist ***** válasza:
100%

Sajnos a konkrét órarendet nem ismerem (másik egyetemen tanultam ugyanezt), de itt van a tantervük: [link]


És nagyon jópofa honlapjuk is, van egy kis motiváló videójuk is: [link]


Viszont mint gyakorló data scientist mondom, hogy tényleg nagyon érdemes ezt tanulni, borzasztó nagy rá a kereslet a munkaerőpiacon, és a diploma még akkor is nagyon értékes, ha végül nem konkrétan data scientist leszel, hanem akármilyen más gazdasági területen helyezkedsz el – az adatelemzési, kutatási ismeretek sokszorosan kifizetődnek.

2021. dec. 11. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)))
2021. dec. 11. 22:55
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Én erre a szakra járok, írjál nyugodtan privát üzenetet, ha bármi kérdésed van! :)
2021. dec. 12. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Engem is érdekel a szak. Milyen plusz tudást ad a Közgazdasági elemző mesterképzéshez képest? Engem másrészt a “Survey” jelző egy kicsit megijeszt, hogy itt inkább demográfia kutatókat/Szociológusokat képeznek..


Aki Data Sciencel akar foglalkozni annak nem elég egy Gazd-, mérnökinfó vagy egy matematika mester?

2021. dec. 17. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

#6: Igazából (amennyire én látom) nincs olyan képzés ma Magyarországon, ami tökéletesen felkészítene egy data science karrierre. Több szak adhat jó alapot, de mindenhol rá kell tanulni még valamit.


A szak annak idején valóban szociológusoknak jött létre, a kezdetekben még nem is volt önálló szak, csak specializáció, és valóban leginkább közvéleménykutatókat, piackutatókat képeztek. Azóta azonban többször alakítottak a képzésen, legutóbb pár éve, és nem véletlenül vette fel a survey statisztika és adatanalitika nevet.


Egyébként ha nézel data scientist állásokat, külföldön is, szinte az összesnél ott van, hogy statisztika szakkal szívesen látnak - nyilván ha megugrod a szintet.

2021. dec. 17. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Data Scientist ***** válasza:
100%

6. Egyik képzésre se jártam, de a tantervet megnézegetve a Közgazdasági elemző mesterképzésnek nincs sok köze a data science-hez (konkrétan nulla). Ez a mesterszak ahogyan elnézem klasszikus makrogazdasági elemzőket képez, nagyon minimális adatelemzési készséggel. A Survey statisztika ellenben egy tisztességes data science szaknak néz ki.


A gazdaság- és pénzügy-matematikai elemző (GPME) szakot ismerem valamennyire, ez szerintem nagyon jó alapokat ad a data science-hez (erre már nem végeznék külön survey statisztikát).


"Aki Data Sciencel akar foglalkozni annak nem elég egy Gazd-, mérnökinfó vagy egy matematika mester?"


De, van a mérnökinformatika / programtervező informatika szakokon is adattudomány vagy gépi tanulás specializáció, azok is jók.


Tulajdonképpen minden jó, ahol tanítanak:

- haladó statisztikát

- R és/vagy Python programozást

- statisztikai gépi tanulást

- és van adatelemzési gyakorlat.


Ami az egyetemeket illeti, én a matematikai és statisztikai készségeket tartom a legfontosabbnak, mivel ezeket lehetetlen otthon megtanulni. Programozást és adatelemzést meg lehet tanulni online platformokról (hot tipp: Jose Portilla Udemy-s kurzusaival lehet a leggyorsabban a legmesszebbre jutni, és Andrew Ng Courserás kurzusai is nagyon jók).

2021. dec. 18. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Kedves 8-as: Bocs, hogy a saját kérdésem alatt relative offolok, de azt írod, hogy "R és/vagy Python programozás". Elég az egyik vagy szükséges mindkettő, illetve, ha szükséges mindkettő, akkor melyik a fontosabb a mindennapi munkában és persze adódik a kérdés, hogy melyikkel érdemes kezdeni a tanulást? Te hogy látod ezt a kérdést?
2021. dec. 19. 17:37
 10/10 Data Scientist ***** válasza:
100%

Az akadémia nyelve nagyrészt az R, azaz a statisztikusok, egyetemi kutatók nagyrészt R-et használnak. Az R egyes iparágakban is előfordul. Ami miatt még érdemes egy kis R-t felszedni, az az, hogy a fontosabb alapkönyvek 90%-ban R-ben vannak írva, így pl. az ISLR (ez a könyvek könyve, nagyon érdemes ezzel indítani...): [link]

Illetve Bishop: Pattern Recognition and Machine Learning (PRML), és az ESLR is: [link]


Azaz ha elkezdesz járni egyetemre olyan helyre, ahol alapvetően statisztikusok, szociológusok stb. vannak, és ott R-t kezdenek el tanítani, akkor az teljesen rendben van. Az RStudio egy nagyon jó eszköz, és az R remekül dokumentált nyelv, rengeteg ingyenes könyv van hozzá.


Egyébként az iparban javarészt Pythont használnak, ezért ezt mindenképpen kötelező megtanulni a fontosabb könyvtárakkal együtt. (Numpy, Pandas, matplotlib, Seaborn, Plotly, Dash, Scikit-Learn, Keras/TensorFlow, PyTorch, statsmodels stb. stb.)


Amit még érdemes tanulgatni, az az SQL és a PySpark. Ez utóbbi terjed mint a futótűz, big datához használjuk (milliós adattáblákat ebben elemzünk és nem Pandasban).


Ha a kettő közül csak egyet kell választani, akkor mindenképpen a Python a #1 számú munkaeszköz.

2021. dec. 19. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!