Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Jogin mennyire jön jól a...

Jogin mennyire jön jól a latin nyelvtudás?

Figyelt kérdés

ELTE-ÁJK-n például , mennyire könnyítene mondjuk a római jogon hogyha az embernek már van egyetem előtt egy stabil latin nyelvtudása? kb B1-2 szinten? Kellenek latin szövegeket is tanulni/értelmezni a joghoz?



A válaszokat előre is köszönöm szépen.



2022. jan. 22. 10:05
 1/5 anonim ***** válasza:
82%
Nem kell.
2022. jan. 22. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Van nekik latinórájuk az egyetemen, ha előre tanulsz latint, akkor több időd marad a római jogra.
2022. jan. 22. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

ELTE ÁJK nappalis vagyok.


A latinoktatás már csak egy féléves, elég alapszinten megy. A római joghoz nyilván kell, de magán az órán nem kell nekiüli és úgy fordítani egész szövegeket, mint egy hagyományos nyelvórán. Arra való, hogy ismerd az alapokat, néhány alap jogi kifejezést, amit a későbbiekben is használni fogsz, meg van pár regula amit be kell magolni és kész.


Az évfolyamdolgozatokban, szakdolgozatokban, prezentációkban is már csak kifejezések szerepelnek. Van, aki teljesen elhagyja őket, én szeretem használni, meg a tanárok is örülnek neki.


Ha viszont van latin érettségid, vagy nyelvvizsgád, akkor mentesülhetsz a kötelező latinóra alól. Ezt a Tanulmányi Hivatalban tudod igazolni.


A kötelező nyelvórán kívül is lehet a későbbiekben latinnal foglalkozni: választható tantárgyak között van haladó latin, jogi latin 2, latin kultúrtörténet, latin nyelvű olvasószeminárium (azt hiszem bibliai, de erre nem veszek mérget), római jogi forráselemzés.

2022. jan. 22. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Alapfokú latin nyelvvizsgával is lehet mentesülni a kötelező latinóra alól , vagy ahoz már kell egy középfokú nyelvvizsga , vagy egy közép/emelt érettségi is?


Azt hallottam hogy elten kimondottan többet kell foglalkozni a latinnal a jogon , szerencse hogy ez nem így van akkor.


De mondjuk egy levelezősnek megkönnyítené a dolgát egy latin nyelvtudás , nem?

2022. jan. 22. 10:24
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
"A latin nyelvi kurzus teljesítése alól felmentést kapnak azok a nappali tagozatos hallgatók, akik latin nyelvből rendelkeznek érettségivel, legalább középfokú nyelvvizsgával vagy 2 éves bölcsész egyetemi záróvizsgával. A levelező hallgatók közül felmentést kapnak azok is, akik korábbi egyéb tanulmányaik során igazolhatóan és eredményesen folytattak latin nyelvi tanulmányokat, és legalább 75%-os egyezés van a jogi latin nyelvi törzsanyaggal."
2022. jan. 22. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!