Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Felnőttkorban diaszkalkuliát...

Felnőttkorban diaszkalkuliát megállapíthatnak fogyatékosságként, amit a felvételi eljárásban is beszámítanak?

Figyelt kérdés

több olyan emberről hallottam, aki felnőttkorban kapott disz-es diagnózist: diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia.

engem utóbbi érdekel.


jelentkeztem az elte pedagógiai szakszolgálatánál, több mint 1 hónapig tartott minden múltbeli dokumentumot (bizonyítványok, cvolt tanáraim értékelése) összeszedni.

befizettem a 10 ezer forintos vizsgálati díjat is.

kaptam visszahívást, és egy időpontot, 2 órán át beszélgetett velem 2 dzakember.


majd ma azt mondták, hogy vélelmezhetően diszkalkuliás vagyok, de mivel már felnőtt, ezért a jogszabály nem teszi lehetővé, hogy erről ők igazolást állítsanak ki.


a honlapjukon ez szerepel: 4) A kérelmező vizsgálati kérelmét el kell utasítani, ha a kérelmező által benyújtott orvosi és pedagógiai dokumentumokból, az előzmények feltárásából és elemzéséből megállapítható, hogy a sajátos nevelési igény, fogyatékosság nem áll fenn.



nekem nem utasították el, visszahívták, lement a vizsgálat, hivatalos papírt nem kaptam arról, h. nem vagyok iszes, semmilyen hivatalos papírt nem kaptam.


közel fél tucatszor buktam matekból, a 90-es években nálam nem ismerték fel, h. mi a baj, nem küldtek el ilyen vizsgálatra.


az erről szóló papírt július 7-ig kellett volna csatolnom a mestrképzési eljáráshoz.


kérdezem, hogy van köztetek olyan, aki felnőttként kapott diszes státuszt? mit szóltok az esetemhez? nem értem az egészet...


tehát még egyszer: azt mondták, valszeg diszes vagyok, de ezt ők utólag már nem állapíthatják meg, mivel már felnőtt vagyok.


2022. jún. 8. 16:07
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

"ezt ők utólag már nem állapíthatják meg, mivel már felnőtt vagyok"

Ennek kell, hogy legyen jogszabályi háttere, abban kéne utánanézni, hogy tényleg így van-e, vagyis hogy nem állapíthatják meg 18 éves kor fölött.

2022. jún. 8. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
2022. jún. 8. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

2-es köszi.

segítesz értelmezni?

legutolsó sora a doksinak, amit belinkeltél: Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye a középfokú tanulmányok ideje alatt nem

állt fenn, illetve fogyatékosságra, sajátos nevelési igényre tekintettel a tanulmányai és az érettségi vizsga során

kedvezményben nem részesült, a fogyatékosság a rehabilitációs szakértői szerv, illetve annak jogelődei által

kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.



én mindvégig diszkalkuliával küzdöttem, de ezt 1988 és 2001 között, amíg ált. isk.-ba és gimibe jártam, nem szűrték ki, vagyis senki nem küldött el ilyen vizsgálatra, miközben halomra buktam, volt olyan év, hogy csak egyeseim voltak, megbuktam, évet ismételtem, és újra megbuktam a megismételt év végén is, majd következő évben újra.


az érettségim úgy lett meg, h. súgott a felügyelő tanár, akkorra esett le nekik, h. nem megy nekem ez egyáltalán.


ha jól értem a doksi alapján, jogosult lennék az utólagos diszkalkuliás igazolásra is???

2022. jún. 8. 18:09
 4/20 anonim ***** válasza:

"én mindvégig diszkalkuliával küzdöttem, de ezt 1988 és 2001 között, amíg ált. isk.-ba és gimibe jártam, nem szűrték ki, vagyis senki nem küldött el ilyen vizsgálatra"

Nem állíthatod, hogy mindvégig diszkalkuliával küzdöttél, ha nincs róla szakvélemény, hiszen még vizsgálaton se jártál...


"halomra buktam, volt olyan év, hogy csak egyeseim voltak, megbuktam, évet ismételtem, és újra megbuktam a megismételt év végén is, majd következő évben újra"

Ebből még nem következik a diszkalkulia.


"jogosult lennék az utólagos diszkalkuliás igazolásra is???"

Utólagos minek? Az érettségi jegyeid attól már úgyse változnának. Meg a középiskolai év végi jegyeid se.

2022. jún. 8. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
2-es, ha nem fővárosi vagyok, akkor is ehhez a hivatalhoz kell fordulnom, amiről a linket küldted?
2022. jún. 8. 18:22
 6/20 A kérdező kommentje:

4-es


végig egyeseim voltak, nulla pontos dolgozataim, továbbtanuláshoz kell...

2022. jún. 8. 18:23
 7/20 anonim ***** válasza:
Azt sejtettem, de visszamenőleg nem tudsz mit csinálni. Majd duplázol, jó az.
2022. jún. 8. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

mi az, h. duplázol??

olvas el, amit belinkelt a másik, abban benne van, h. kaphatok igazolást.

van olyan felnőtt ismerősöm, aki kapott.

2022. jún. 8. 18:39
 9/20 anonim ***** válasza:
Igen, kaphatsz, de attól visszamenőleg nem fognak megváltozni a középiskolai év végi jegyeid.
2022. jún. 8. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

2. vagyok.

Mindenkinek oda kell fordulni.

Az utolsó bekezdés rád nem vonatkozik.

2022. jún. 8. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!