Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A KRE-ÀJK-on menyire érezhető...

A KRE-ÀJK-on menyire érezhető az egyhàzi szellem?

Figyelt kérdés
Jogra tervezek menni, de nem vagyok vallàsos, meg baloldali vagyok, és nem tudom ott mennyire kell reformàtusnak lenni vagy sem. Azért arra az egyetemre akarok menni, mert ennek a legszimpatikusabb az òrarendje

#KRE-ÀJK
2022. okt. 9. 16:06
 1/10 anonim ***** válasza:
Egy kötelező egyházismeret tárgy van minden ott tanuló hallgatónak. Ezen felül nincs más elvárás.
2022. okt. 9. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Azt én is tudom, de pl. alkotmànyjognàl, büntetőjognàl vagy jogtörinél nem reformàtus oldalròl közelìtik meg a dolgokat?
2022. okt. 9. 16:15
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem.
2022. okt. 9. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Akkor jò. Köszi
2022. okt. 9. 16:52
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem komolyabb vallási töltöttsége csak a Pázmánynak van, de ott is kimerül néhány kötelező vallási tárgy teljesítésében. Ilyen meg nincs, hogy baloldali meg jobboldali, katolikus vagy református büntetőjog, alkotmányjog, vagy akármilyen más jogi tantárgy, mindenhol alapvetően az aktuális törvényt kell tudni. Egyes tantárgyak elméleti megalapozását meg jogtudományilag oktatják, annak a változását, fejlődését tanítják mindenütt. Én végzős eltésként soha nem éreztem semmilyen vallási vagy politikai befolyást egy tantárgyon sem, utóbbit csak a média erőltette egy időben, hogy van, és ahogy elhallgattam, más jogi egyetemen sincs semmi ilyen. Egyébként, jó eséllyel mindenhez lesz tankönyv, a listát az egyetemek honlapján akár meg is találhatod, könyvesboltban meg belelapozhatsz mindegyikbe. De amúgy komolyabb jogtörténet egyedül az első évben van, annak is a jelentősebb része a római jog, aminek értelemszerűen ezekhez semmi köze, a magyar alkotmány-és jogtörténetben nyilván a régi koroknak megfelelően van minden bemutatva. (Nálunk van harmadéven összehasonlító jogtörténet, de az a külföldi országokat hasonlítgatja össze javarészt.) A többi tárgyból meg nagyon kevés jogtöris megalapozás van, semmiféle vallási avgy politikai ideológiától nem kell tartani.
2022. okt. 10. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszi. Igazàbòl erre voltam kìvàncsi, nyilvàn én is tudtem hogy nincs jobb- meg baloldali büntetőjog stb, caak gondoltam az olyan kérdésekben, mint a a meleghàzassàg, abortusz, kàbìtòszeres bűncselekmények -melyeknek jogi oldala is van8, a sajàt vallàsi meggyőződésüknek megfelelően oktatjàk, de mint megtudtam ez nem igaz
2022. okt. 12. 18:32
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Abszolút semlegesen tanulunk mindenről. Lehet, hogy ki lehet fogni 1-1 tanárt, aki kicsit beleviszi a saját véleményét is a tanításba, de nekem konkrétan 1 ilyen tanárom volt 5 év alatt, és az sem volt kibírhatatlan, sajnos emberek ők is. A büntetőjogból egyébként nagyon minimálisan beszéltünk mi legalábbis a bűncselekmények szociális oldaláról (a példáddal élve például kábítószeres bűncselekményeknél). Alapvetően a jogi oldala a hangsúlyos. Kábítószeres bűncselekményeknél mi szerintem nem is tértünk ki a társadalmi hátterére, csak a szabályozásról volt szó, de a fakultációk száma kb. végtelen, kábítószerrel kapcsolatos szabadon választható tárgynál lehet erre is jobban kitérnek az órán, azt nem tudom. Abortuszt igazából kimondottan nem is tanultunk, alkotmányjogból volt a szabályozás változása magyar és nemzetközi szinten csak, az eutanáziát jártuk csak kicsit jobban körbe, de marginálisak voltak a tanulmányaim során. A bejegyzett élettársi kapcsolatnál is csak azt tudom mondani, hogy végtelenül tárgyilagos, jogi aspektusból közelítünk meg mindent. Szerintem a tanárok is kerülik az érzékeny pontokat. Nem nyilatkozhatok persze az összes egyetem nevében, de tényleg a tankönyvet-jogszabályt várják el mindenhol. Eleve legtöbb esetben az ember nem annál vizsgázik, akinél a szemináriumot/előadást teljesítette, tehát nem is lenne értelme saját meggyőződés szerint oktatni. A KRE mondjuk egy kisebb egyetem, mint az Elte, de szerintem ott sem formálnak a tanárok véleményt.
2022. okt. 12. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi
2022. okt. 12. 19:38
 9/10 anonim ***** válasza:

Van egy kötelező egyházismeret tárgy, ez szakonként változó, hogy 1 vagy 2 féléves tárgy, de ezen kívül semmit nem érzékelsz belőle. Évnyitón van mise, de én egy évnyitón sem voltam, néha 1-1 tanárnál érződött, hogy vallásos, de nem vészesen.

Inkább az érződik sokszor, és ezen meglepődök, miután a KRE valamilyen szinten Fidesz közeli Egyetem, hogy sok tanár burkoltan ellenzéki. Igazából ahogy fentebb az Eltés válaszoló is kifejtette, tanárfüggő leginkább, de maga az egyetem általában tárgyilagos. Nálunk volt szó az abortuszról és a bejegyzett élettársi kapcsolatról is, de tárgyilagosan, nem minősítve senkit, csak a jogi vonatkozásáról tanultunk.

2023. febr. 26. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi
2023. febr. 26. 14:35

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!