Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mérnökinformatikus szakdolgoza...

Mérnökinformatikus szakdolgozat témák?

Figyelt kérdés

Olyan problémába ütköztem, hogy nem tudok témát kitalálni. Az egyetem nem nagyon ad témát, magunknak kell keresni. Verik a mellüket, hogy annyi mindent tanítottak bármit lehet találni, közben meg lutri az egész. Az az igen szomorú helyzet, hogy a szak nagyrésze azt se tudja hol van, elég semmitérő volt az egész tanterv.


Sajnos emiatt a szakon belül nincs is érdeklődési köröm, nincs olyan tárgy ami számomra kiemelkedne. Ez pedig megnehezíti a helyzetem. Annyi még, hogy szakirányon belül is lehetett szakot választani, nem vagyok programozó, sem robotikás, így ezek sajnos kiesnek.


Próbálok több helyen is keresgetni, de megköszönném ha ti is tudnátok segíteni. Programozás és robotikás részen kívül jöhet bármi igazából.


Talán annyi még, hogy örülnék valami elméletibb témának. Vagy nem is elméleti, de egy rendszert összerakni, vagy ahol gépen kéne egy projektet megalkotni annak nem örülnék annyira. Legalábbis ha valami nem jó, vagy a rendszert sem ismerem, stb akkor nagyon sok baj van vele és eddig is a projekt szerű tárgyakon 1-1 aprü hiba miatt napok mentek el mire meglettek. És ha ilyesmi téma lenne akkor pont ettől tartok, mert az olyan lenne, mintha 2 szakdogát kéne írni, mert a projekt után még le is kell írni. Én pedig dolgozom, így sajnos nem lenne nagyon időm rá. Ezért gondoltam valami olyan témára, ahol nem kell külön csinálni valamit, hanem maga a szakdolgozat amit megírok azzal kell foglalkozni. Vagy ha esetleg van valami könnyebb téma ahol kell is külön, de mégis egyszerűbb vagy kevesebb a hibalehetőség. Nekem az is jó lenne ha ki kellene találjak valamit valamilyen tárggyal kapcsolatban, valami hibát kiküszöbölni, új módszert kitalálni, kielemezni valamit vagy akár egy társast létrehozni vagy bármit csak ne valamilyen rendszert vagy ilyesmit kelljen összerakni gépen. Persze tényleg meghallgatok bármit, csak amiket leírtam próbáltam leszűkíteni hátha tud valaki valamit ajánlani.


A negatívabb jellegű válaszokat ha kérhetem hanyagoljuk, figyelmen kívül hagyom, mert jelenleg ez a helyzet, változtatni nem tudok, ebbő kell építkezni.


A normális válaszokat pedig előre is köszönöm!



2023. szept. 21. 20:34
 1/8 anonim ***** válasza:
21%

Ahhoz, hogy szakdolgozatot írj, keresned kell egy konzulens tanárt. Ezt nem tudod elkerülni. De ha van egy konzulens tanárod, akkor már kérhetsz tőle témát... Előfordul, hogy egy tanárnak a saját honlapján is vannak témaötletek, kicsit nézz utána ezeknek mélyebben.


Bár lehet, hogy itt is fog neked valaki írni valamit, de igazából senki nem tudhatja, hogy azt a te egyetemeden oktatják-e, van-e rá olyan tanár, aki vállal abban a bizonyos témában témavezetést stb.


Ha magadtól nincs semmi ötleted (még elképzelésed sem) a tanulmányaid alapján, de legalább még egy tanárhoz sem tudtál odamenni, ott azért vannak bajok.


Az egész kiírásodból süt az érdeklődés hiánya, és hogy a lehető legminimalistább módon túl akarsz rajta lenni. Bár nem kértél negatív hozzászólást, ezért nem is ragozom ezt tovább, de szó nélkül azért nehéz elmenni mellette.

2023. szept. 25. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Konkrétan kijelentették, hogy az egyetemről nem lesz senkinek sem konzulense, csak témavezető, amennyiben elvállal. Nekem pedig nincs külsős ismeretségem. Egy árva témát nem adnak, úgy állnak hozzá, hogy nekünk kell kitalálni, semmi támasz. A tanárhoz hiába mész oda, nem segít. Annyit mondanak ha van kész témaötleted meghallgatják és vagy elfogadja vagy nem, de ők nem ajánlanak. Még egy árva határidőt sem mondanak, kb. mindent magunktól kell kitalálni. Semmi tájékoztatást nem kaptunk semmiről, mintha minden evidens lenne alap járaton. Azért ezek eléggé hozzájárulnak az érdeklődés hiányáról, de nem kell azt írnod, hogy ez süt le az egész írásomból, hiszen én ezt konkrétan le is írtam fent. :)


Az órákat meg úgy kezdték, hogy itt amúgy ne számítsunk semmire, mert semmit nem is fogunk megtanulni, elavult, ócska a mérnökinformatikus tanterv a mai világban, úgyis munkában fogunk mindent megtanulni. Meg olyanokat osztanak, hogy úgysem fogják a szak nagy részét átengedni a tárgyon, mert leszidná őket a vezetőség ha mindenkit átengednének és nem buktatnának meg elég embert. Ezeket konkrétan a tanárok osztják folyamat. Ezek után persze, hogy nem veszem komolyan és nincs érdeklődés. De szerintem ez nem is várható el. Én azért végzem el, hogy legyen egy komoly egzisztenciám, stabil, konzisztens alapom, hogy utána nekivághassak annak, ami valóban érdekel, de kockázatos lenne. És mivel ők is kijelentik, hogy semmit nem fognak nekünk itt tanítani, majd úgyis a munkába, akkor mégis hogyan érdekeljen? Csak pont ezért túl akarok esni, hogy végre már a célnál legyünk a felesleges köröket és formaságokat letudva. Itt BSc-n egyelőre csak annyi a lényeg, hogy legyen egy papírod, hogy továbbmehess.


Negatív dolgokat pedig azért nem kértem, mert én tisztában vagyok a dolgoknak ezen oldalával is, nagyon jól tudom mit írna mindenki, bennem is itt vannak ezek a dolgok, nem erről akarok vitázni. A megváltást sem itt keresem, természetesen keresek én is folyamatosan, de magamtól semmi ötletem sincsen. Mert ahhoz semmit nem nyújtott az egyetem, hogy magunktól találjunk ki bármit, mikor semmi infót nem kaptunk, fogalmunk sincs az egészről és nem is tanítottak ilyen szempontból érdemlegeset. Elég szomorú, hogy tölteléktantárgyakkal húzták csak az éveket. Szóval keresgetni próbálok, hogy más egyetemeken mik vannak, de annyira más világ ez az egész a többi egyetemen, hogy a legtöbb témát még csak nem is értem miről szól. És ezzel nem csak én vagyok így, a társaim is. Ezért próbálok minden lehetőséget megragadni, hogy találjak valamit, mert habár még egy árva határidőt sem tudunk, de szorít az idő. És a kérdésem lényege is csak annyi, hogy ha valaki tudna valami témát javasolni vagy csak ötletet írni, azt megköszönném.


Nyilván tisztában vagyok a saját hibáimmal is, de ez a konkrét szakdolgozat témaválasztás ezek tekintetében nem hiszem, hogy nagyrészt rajtam múlna. Arról nem gondolom, hogy tehetek, hogy semmi téma nem érdekel. Tehát nem tudatosan, direkt módon utasítom el ezt, hanem tényleg teljesen érdektelen a szakdolgozat témaválasztás. És lehetne azt mondani, hogy akkor miért csinálom ha nem érdekel? Egyrészt elkezdtem és én semmit nem adok fel. Minden elsőre sikerült, megvannak hozzá a képességeim is. Meg ugye nyilván ahogy elkezdtem még érdekelt is, de a félévek során ami itt ment az egyetemen elérdektelenítettek, nem nyújtott eleget. Másrészt a stabil alapot szeretném magamnak, amire ez volt a legkézenfekvőbb szakirány. Mást erre a célra saját magam számára nem tudnék elképzelni. És ehhez tartozik az is, hogy van más érdeklődési köröm aminek nekivágok utána, de a kockázat miatt ez így a legtudatosabb döntés. Harmadrészt attól függetlenül, hogy valaki mérnökinformatikus, villamosmérnök vagy bármi szeretne lenni, nem hiszem, hogy 1 konkrét téma kéne érdekelje. Helyette egyben kell nézni az egészet.


És én ezeket nem védekezésképpen és még csak nem is támadásképpen írom, csupán szeretném érzékeltetni az álláspontomat. Mert tisztában vagyok az én hibáimmal is, stb. Ezért is nem ezekre vagyok kíváncsi, csak szimplán témákra. A kis "sztori" pedig megkerülhetetlen a kérdés szempontjából, mert pont az a lényeg, hogy nem mindegy milyen témát választok. Megtehettem volna azt is, hogy kiírom, hogy csak ajánljatok mérnökinfós témákat, gondolom arra érdemi válaszok is jöttek volna, csak nem lettem volna velük sokkal előrébb, mint alapból. Így ez volt a szükséges lépés. És lehet felháborít, vagy ilyesmi - ebben az esetben nagyon sajnálom is - viszont a kérdés szempontjából nem ez a lényeg. És inkább felteszek egy célirányos, konkrét kérdést, még ha nem is jön válasz, minthogy felesleges köröket fussunk.


Sajnálom, hogy nehéz elmenni mellette, viszont erről most már mindent leírtam úgy gondolom. Mindenesetre azért köszönöm a kommentedet!

2023. szept. 26. 02:03
 3/8 anonim ***** válasza:
17%
ÉS ez nappali tagozaton?
2023. szept. 26. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
15%

Ez melyik képzési hely? Azért ennyire nem lehetsz lusta. És úgy gondolod aki témát javasol az majd írja is meg helyetted? Vagy mire vágysz? A szakdolgozat régen arra volt jó, hogy bizonyította, hogy az ember képes önálló gondolatokat alkotni abból egy kézzel fogható valamit összehozni. De úgy látom ma már ez nincs így. Az első lépés, hogy valami témát csak összehozzon az ember, hogy mi érdekli. Nálunk úgy ment, hogy ismertük a tanárokat és odamentünk ahhoz amelyik tárgya, tematikája stb. szimpatikus volt és kértünk tőle témát, ötletet. Ennyire egyszerű volt. De amint látom téged annyira sem érdekel, hogy ismernéd, hogy molyen tanáraid vannak azok mivel foglalkoznak, és ebből mgnézd, hogy mi érdekel.


Azért elég fura egy egyetem ahol "Konkrétan kijelentették, hogy az egyetemről nem lesz senkinek sem konzulense, csak témavezető," A témavezető ez esetben a konzulens magyar neve... szóval itt te valamit pokolira félre értettél valamit. Valószínűleg akkor is a munkára koncentráltál és csak annyi órára jártál be ami feltétlen kellett, hogy ne repülj, mert a munka fontosabb volt, mint az egyetem elvégzése. Aztán most itt rinyálsz, hogy nem ismersz senkit, ötleted sincs miről írd meg 0 munkával a szakdolgozatot, mert DOLGOZOL helyette leetőleg olyan témát adjunk amelyik megírja saját magát...


IT történeti témát elfogadnának? Mert abból most van jópár kurrens téma ami fut akár külföldön is.

2023. szept. 26. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

De ezt már megválaszoltam. Hiába megyünk oda a tanárhoz, nem adnak témát. Azt mondják, hogy nem az ő dolguk, csak elfogadják vagy elutasítják a miénket. Rettentő arrogánsak és hidd el ismerem őket, jártam minden órára. Csak amiket leírtam persze, hogy elveszik az ember kedvét.


"De amint látom téged annyira sem érdekel, hogy ismernéd, hogy milyen tanáraid vannak azok mivel foglalkoznak, és ebből megnézd, hogy mi érdekel." - Szerintem ezeket is már megválaszoltam és nem is értem a kijelentést. Mit nézzek meg? A félévek alatt pont ezt ecseteltem, hogy mindentől elvették a kedvem és rájöttem, hogy semmi nem érdekel ezekből, amiket ilyen módon "oktattak". Illetve nagyrészt tölteléktárgyakkal voltunk tele. És emiatt nincs egy konkrét terület ami érdekel. Csak összességében nézem az egészet.


Azt jól látod, hogy ma már nem erről szól a szakdolgozat, de nem taglalom, mert ezt is már megindokoltam miért van és lényegében nincs is itt sok értelme.


Nem értettem félre a témavezető és konzulens közti különbséget. Te nem értetted amit írtam. Mondom, kijelentették, hogy sokan vagyunk, így konzulensként nem vállalnak senkit. Témavezető lesz, aki kiírja a témát és kalap, kabát, a többit oldjuk meg magunktól. Ha akarunk segítséget külső konzulenst kell felkérni. Nekem pedig az ismertségi körömben nincs olyan képesítésű ember akit fel tudnék kérni.


"Munka fontosabb volt, mint az egyetem elvégzése." - Hidd el, a kettő együtt jár. Tudod én azért dolgozom, hogy tanulhassak mellette. Nem mindenkinek tolnak oda mindent a segge alá. És pont emiatt, hogy a tanulásért dolgozom felháborítónak találom, hogy ennyit kapunk cserébe az egyetemtől. Illetve munka mellett minden órára bejártam, minden tárgy elsőre sikerült, az évfolyamon nekem van az egyik legjobb átlagom is. És mégis mindezek tükrében így állok hozzá, szerintem megvan a miértje. Persze akiknek nem kell fizetni érte semmit vagy csak minden alájuk van tolva könnyen beszélnek, mikor nem is látják át reálisan a helyzetet. "Azért ennyire nem lehetsz lusta." - Szerintem ezt az ítélkezést is megválaszoltam.


"Írd meg 0 munkával a szakdolgozatot", "Megírja saját magát" - Ezeket is mindet megválaszoltam. Nem olyan témát akarok amivel 0 munka, nem is lehet szerintem olyat, ahogy szintén olyat sem ami megírja magát. Mint mondtam, csak egy olyan téma kell, amit szimplán könnyebb megírni mindezek mellett. Mivel a mérnöki tudás és teljesítmény elengedhetetlen követelmények, így ez meg is cáfolja. De akkor már nem is olyat szeretnék, ahol még külön összerakok valamit, ami könnyen elb@szódhat, napokig elakadok benne és 3* annyi munka van vele. Csak egyszerűen egy könnyebb témát keresek, de nem kell magát megírja, csak ne is kelljen annyit bajlódni vele. Nem kell ezt túlspilázni.


"És úgy gondolod aki témát javasol az majd írja is meg helyetted? Vagy mire vágysz?" - Ilyet sem állítottam, mondtam, hogy magamtól is keresek, próbálkozok, csak egyszerűen minden lehetőséget megpróbálok megragadni, ezért próbálkozom itt is. Még csak konkrét témát sem kértem, írtam, hogy nekem csak 1-1 jobb ötlet is elég.


De igazból ezeket már mindent leírtam, maximum nem sikerült értelmezni, lehet a stílusom miatt, nem tudom. De azért is írtam le előre, hogy ne kelljen felesleges köröket futni. De ezeket is mind írtam, ugyanúgy, ahogy azt is, hogy nem gondolom magam hibásnak, csak mert nem érdekel egy konkrét téma sem. Nézegettem én mindenhol, de nagyrészt programozós, robotikás témák vannak máshol, ha meg akad 1-2 olyan ami a szakomhoz közel áll, az valami olyan céghez, vállalathoz tartozik amit az egyetemük biztosít. Vagy olyan programhoz kötődik amit nem használtunk, egyáltalán nem ismerek. Ezek alapján pedig saját témát sem tudok kitalálni, mert mindegyik valami ilyenhez kötődik és semmi elképzelésem nincs nálunk milyet kéne. Sajnos a szaktársak, barátok is így vannak vele.


És előbb-utóbb úgyis kell találni valamit, csak megadtam az esélyt hátha jön valaki aki éppen ajánl valami jót vagy csak segítséget nyújt. De most ez a könnyebb téma is csak relatív. Nyilván önszántamból nem akarok ennyi minden mellett egyből a mélybe ugrani. De ha nincs más meg fogok írni olyan témát is, ami 5* annyi munka, tehát mindenképp megcsinálom, pont én nem vagyok lusta. De most ha lenne valami könnyebb akkor nyilván egyszerűbb lenne nekem. És egyébként a munka elengedhetetlen, de mellette nyilván magánéletem is van, ami számomra a legfontosabb, mégis azt kell majd hanyagoljam. Pedig senki nem tudhatja ez mivel jár éppen az adott embernél, csak ítélkezni könnyű. Így is rengeteg erőt kellett merítsek, hogy mindezt tudjam csinálni. Viszont van kitartásom és olyan nincs, hogy én feladjam. Szóval éppenséggel az adott körülmények is hatással voltak az életemben, ami miatt érdektelen vagyok és teljesen más lett az értékrendem, más a legfontosabb számomra a prioritásom szerint. Viszont ezzel nem azt mondom, hogy ez nem fontos, sőt, saját magammal szembeni elvárás. Viszont minél gördülékenyebben és könnyebben szeretnék túl lenni rajta, persze amennyiben lehetséges. Ezért is próbálkoztam itt is, ezen nem kell felháborodni.


Egyébként azóta van 3 átfogóbb ötletem, de semmi konkrét, nem tudom szakdolgozatnak mennyire fogadnák el őket, nem tudom hogyan kéne megfogni. Azt sem tudom igazság szerint mennyi munka és idő lenne vele, de már ne is érdekel, csak legyen valami. Szóval a kör az szűkül, de tartom magam azokhoz, amiket itt lefektettem. Az IT történeti téma szerintem nem lenne jó, hiszen valamilyen mérnöki gondolkodásnak tükröződnie kell. Esetleg ha valamilyen másik irányból lenne megfogva a téma, ahol adott konklúzióra jutunk, megoldásra kerül egy probléma. De ehhez kellene találni valami speciális esetet amiből ezek kihozhatók és van bennük egy szakdolgozatnyi anyag. Mindenesetre azért megköszönöm ezt a javaslatot is!

2023. szept. 26. 21:16
 6/8 A kérdező kommentje:
Egyébként azt hozzátenném, hogy nem én pontoztalak le mielőtt ezt felhoznád problémának. Én tiszteletben tartom a véleményedet, ugyanakkor már mindent leírtam előre és tisztában is vagyok ezekkel a dolgokkal. És mivel a kérdésem nem erről szólt, így pozitív reakcióval sem tudok szolgálni, reakció nélkül hagyom. Helyette "szóban" köszönöm meg a diskurálást, nálam ez elv!
2023. szept. 26. 21:21
 7/8 anonim ***** válasza:
66%
Csak az IT történelemhez annyit, hogy ma már sok minden "elfelejtődőtt", hogy mi miért úgy van implementálva. Totál vicces amikor előjönnek főleg a unix világban olyan látszólag ostobaságok, amiket akkor ért meg az ember amikor rájön, hogy ez egy 50 éves cucc és azért olyan amilyen mert 50 éve azon a gépan az a CPU így tudta kezelni. És nem csak az ilyen "poénos megoldások" ami még jó pár éve is megvolt a Linuxban is: "segmentation fault, core dumped" és itt a core az mire utalt. Ez csak egy "aranyos" dolog. Egyébként lehet benne találni mérnöki dolgokat is csak keresni kell.
2023. szept. 26. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ebből talán ki lehetne hozni valamit, csak itt picit alaposabban utána kell járni a témaválasztás előtt, hogy miből lehetne a legtöbbet kihozni, amire nem tudom mennyi idő lesz, mert még mindig nem tudunk határidőről. De látok benne fantáziát és potenciált is. Egyelőre azokkal próbálkozom be amiket azóta kiötlöttem, de felírom ezt is következő opciónak ha azok nem lennének megfelelőek, köszönöm!
2023. szept. 26. 21:32

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!