Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miert nem tudok verset elemezni?

Miert nem tudok verset elemezni?

Figyelt kérdés

11. osztalyba jarok, es nem megy a verselemzes.


Most mar elkezdtett zavarni, hogy elolvasok egy verset es nem ertem hogy mirol szolt, nem latok meg benne semmit. Olvasas utan, semmi kulonos erzesem nincs, nem tudok egy szot sem mondani a versrol, neha meg azt sem hogy mi tortent benne.


Tudom hogy mit kene meglatni, megfigyelni, de en nem tudom. A cimrol es a keletkezesrol meg tudok irni, de a szerkezetrol es a mufajrol mar nem. Nem tudom megallapitani, hogy mi a mufaja a versnek. A koltoi eszkozoknek egy reszet megtalalom, de nem tudom hogyan epitsem bele az egeszbe.


Nagyon merges vagyok magamra, hogy en nem ertem, es masok meg csak alapbol tudjak hogy mit kell csinalni.



jan. 28. 13:35
 1/2 anonim ***** válasza:
69%

Mások sem tudják alapból, mert ezt nem jól tanítják.

Vannak verselemzési technikák, de nem ezt tanítják, hanem valamit mond a tanár a versről, azt megtanulják a diákok, és kész. A következő vershez meg megint másképp kell viszonyulni, nem biztos, hogy az előző verselemzés tematikája ráhúzható a következőre is.

A műfaj nem mindig egyértelmű, vannak kevert műfajú versek is, Adytól már meg se nagyon próbáld belőni a műfajt. Ritka kivételek vannak. De azért gondolom felismersz egy elégiát vagy egy epigrammát.

Szerintem ez egy hasznos könyv:


[link]

Egyébként érettségin a címben, meg a feladatban adnak rá utalást, hogy mit kell keresni a versben.

Ha nem érted miről szól mondjuk az baj, a szövegértés elengedhetetlen lenne a verselemzéshez.

De az lenne a lényeg, hogy elolvasod a verset, aztán magadba szállsz, hogy hogyan hatott rád a vers. Elszomorított, fellelkesített, megrendített, felvidított? Aztán elgondolkodsz azon hogy ezt milyen eszközökkel érte el a költő. Ha csak azt írod le, hogy miről szól a vers, az még nem verselemzés. Ezt kb. 1-2 mondatban el lehet intézni, inkább az a lényeg, hogy hogyan, milyen eszközökkel éri el a hatást a költő, és hogyan fejezi ki magát.

A tankönyv verselemzéseihez javaslom, hogy írj vázlatot.

Hogy milyen szempontokon megy végig az elemzés. Azért sem áll össze a fejedben, mert viszonylag ritkán van a könyvben komplex verselemzés, általában kiemel a szerző 1-2 fontosabb mozzanatot a versből, és kész. Nálunk volt olyan, hogy 5-6 verset "leelemeztünk" egy 45 perces órán.

jan. 28. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Hello,


Mintha a 7-8 évvel ezelőtti gimis önmagamat olvasnám. Utáltam a magyar nyelv és irodalmat, az egyik fő oka a verselemzés volt.


A régi osztálytársaim simán elemezték a verseket, én pedig, ha belegebedtem, akkor sem tudtam 50/20 pontnál jobb műelemzés dolgozatokat írni. Ez az érettségire sem változott meg; minden érettségim 85% feletti lett, kivéve a középszintű magyar, azt 62%-ra tudtam csak megírni. Nekem is elképesztő frusztráltságot okozott ez, de pont 11. osztály körül valami átkattant az agyamban és onnantól kezdve nem érdekelt. Jelenleg a BME-n csinálom a mesterképzés utolsó évét, és teljes embernek érzem magam.


Hidd el, nem a világ vége, ha a magyar nyelv és irodalmat nem érted és nem tudsz verset elemezni.


Lehet belőled egy nagyon jó mérnök. Hajrá, kitartást!

jan. 28. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!