Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Az oktatási hivatal hogyan...

Az oktatási hivatal hogyan ellenőrzi, hogy valaki érvényes, vagy "hamisított" dokumentumokat csatol a felsőoktatási jelentkezési lapjához?

Figyelt kérdés
Épp az imént olvasgattam a témáról és kíváncsi lettem, hogy miként ellenőrzik ezeket az eredményeket...Lehetséges hogy valaki ilyen módon mégis bekerül a felsőoktatásba? :S
2012. júl. 15. 22:53
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Gyakolatileg már minden mindenhol rögzítve van. AZ érettségi is, nyelvvizsga is, minden bizonyítványról van nyilvántartás.

És igen, esetleg el tudom képzelni, hogy valaki így bekerüljön a felsőoktatásba. Akkor is az intézményben az összes olyan eredeti dokumentumot le kell adni, ami alapján pont megállapítás történt. És ellenőrzik ők is külön.

Nekem most diploma előtt, amikor bemutattam a nyelvvizsgám elkérte, és betette az UV lámpa alá, ott helyben megnézett pár biztonsági elemet rajta.


Szerintem ha valaki hamis iratokkal kerül be, és ott bent is marad, azt segítik több szálon. De ha engem kérdezel, szerintem akinek ilyen kapcsolati hálója van, az már diplomát intéz el magának, nem azt, hogy felvegyék...

2012. júl. 15. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Minden dokumentum csak papír.

Amikor jelentkezel, akkor az oktatási azonosítód automatikusan "csatolja" a hozzád köthető dokumentumokat.

Én például nem adtam be az emelt érettségim, a rendszer mégis automatikusan megjelenítette, a pontszámításban figyelembe vette (pedig papíron nem adtam le!).


Akkor rákérdeztem és kiderült, hogy amikor eltérés van és az eltérés jellege a nyilvántartás hiányára utal, akkor van ellenőrzés. A hozzám hasonló esetben általában nincs (tehát az nem probléma, ha kevesebb papírt adsz le, de probléma, ha többet).

Ha ellenőrzésre kerül a sor és kiderül, hogy a leadott dokumentum hamis, akkor abból eljárás indul. Tehát elvileg hamis dokumentumokkal nem lehet bejutni.


Más kérdés az, hogy egy 1954-re hamisított érettségit felfedeznek-e. Úgy tudom, hogy van egy határ, ahonnan vissza nem automatikusan látszik, hogy eredeti vagy hamis-e a bizonyítvány. Egy ismerősöm, aki ilyennel foglalkozik azt mondta, hogy valami optimális határig vannak elektronikus nyilvántartásba véve az érettségik és a nyelvvizsgák. Valószínű, hogy például egy 1981-es vizsga még nyilvántartásban van, de egy 1961-es már nem. Erre utaló újsághírek tömegeit tudnám előkeresni, de biztos adatokat nem tudok.


A végére egy valóban megtörtént eset. Egykori osztálytársam kiesett a 10. osztályban. Akkoriban vett egy érettségit, majd azzal eldolgozgatott. Utána felvetette magát egyetemre. Akkor még nem ellenőrizték elektronikusan. Kb. novemberben adta fel, mert nem értett semmit (azóta emigrált és nagyon jól él egy ázsiai országban).


Olyat is hallottam, hogy valaki a saját (hagyományos, talán 2000-es) érettségijében a jegyeket javította fel. Nem tudom mi lett vele, de mint hírre emlékszem. Úgy tudom, hogy a jegyeltérés miatt lebukott.

2012. júl. 16. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
kb sehogy. azt az iskola fogja részletesen ellenőrizni, ahova felvettek.legkésőbb ott úgyis kiderül a kamu, szóval nem éri meg próbálkozni vele.
2012. júl. 16. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Az oktatási hivatal nem ellenőrzi. Viszont beíratkozáskor vinned kell az összes eredeti dokumentumodat, ott ellenőrzik. Ha nem egyezik azzal, amit beküldtél, akkor a felvételi határozatodat visszavonják, és büntető eljárást kezdeményeznek.
2012. júl. 16. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
61%
...
2017. ápr. 28. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!