Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek jó ötlet lenne a...

Szerintetek jó ötlet lenne a magyar középiskolákban egy olyan tantárgy bevezetése, mint amilyen az irodalom, csak filmes témakörben?

Figyelt kérdés

Úgy gondolom, hogy a mai középiskolások számára már az irodalom egy érdektelen és nehezen értelmezhető tantárgy. Valahol talán érthető is ez, hiszen több száz éves költeményeket, novellákat, írásokat tanulnak, ami mellé még jön az akkori irodalmi alakok életrajza is. 18 éves fiú vagyok és egyre inkább azt veszem észre, hogy az osztálytársaim magasan tesznek az egészre. Persze ne értsetek félre, én sem Petőfi műveinek olvasásával töltöm a mindennapjaimat, de amit időnként tapasztalok az elkeserítő. Múltkor pl. egy olyan Mikszáth elbeszélést olvastunk órán, ami szerintem még a mai ember számára is tanulságos lehet, és emellett még szórakoztató is. Ehelyett azt láttam, hogy a fél osztály alszik, másik fele meg nem is figyelt, aztán zsigerből rávágják, hogy ez az elbeszélés egy sz*r. Elhiszem, hogy sok műnek a nyelvezete ma már nehezen értelmezhető és nem is azt mondom, hogy töröljük el az irodalmat, mint tantárgyat. Kicsit talán szélesebb körre ki lehetne terjeszteni a tananyagot. Olyan irodalmi alakokkal foglalkozni, akik annyira nem ismertek, de érdemes őket megismerni.


Egy ilyen filmes oktatást azért tartanék hasznosnak, mert a mai világban a filmek mindennapi részünkké váltak, az egyik legkedveltebb szabadidős tevékenység szerte a világon, mint például az olvasás. És amúgy is a mai fiatalokra, kortársaimra úgy érzem ráférne némi művelődés. (Nem magamat akarom fényezni, hogy micsoda értelmiségi ember vagyok, nekem is rengeteg tanulnivalóm van még, de ebbe most ne menjünk bele.) Ugyanis azt veszem észre, hogy a mai fiatalok körében sokkal nagyobb népszerűségnek örvendenek a fingós/böfögős kategóriájú vígjátékok, mint mondjuk olyan alkotások, amiknek tényleg van tartalma. Ha megkérdeznénk egy mai 15-18 évest, hogy hány Hitchcock filmet látott például, akkor őszintén szólva nem lennék meglepődve a válaszokon. Úgy, mint az irodalomban az írókról/költőkről tanulunk, itt lehetne nagyon híres és kultikus filmrendezőkről tanulni. Pl. az előbb említett Hitchcock, vagy esetleg Kubrick, de úgy gondolom, hogy Spielberg neve is annyira összeforrt a filmekkel, hogy őt is hiba lenne kihagyni. Vannak ugye a kötelező olvasmányok, de szerintem az iskolai oktatás berkein belül lehetnének kötelező filmek is, ugyanis van egy-két olyan kultikus és klasszikus film, amit mindenkinek látnia kell. Ez ráadásul modernebb is lenne, mint az irodalom, talán könnyebben is értelmezhető, ezáltal közelebb lehetne hozni a diákokhoz.


Ki mit gondol erről? Írhattok hosszabb válaszokat is, mindenkiét elolvasom. Kort és nemet is írjatok. (Bocs ha hosszú lett.)

18/F


2012. nov. 12. 20:35
 1/3 anonim ***** válasza:
Létezik vizuális kultúrának hívják.
2012. nov. 12. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A filmvilág dettó ugyanolyan, mint az irodalom. Vannak benne hatalmas klasszikus műveK és silány vackok. Milyen filmet lehetne nézetni egy olyan diákkal, akit nem hatnak meg az irodalom klasszikusai sem? Mert szerintem egy ilyen órán olyan filmeknek lenne értelme, mint az Elfújta a szél, Casablanca, Ben hur (bár ez még nekem sem tetszett sajnos), Holt költők társasága, Maléna, Hitchcock filmek (látom ezt Te is írtad) stb. Konkrétan, ha egy átlag 18 évest leállítasz azzal, hogy ki Vivien Leigh, vagy ki Liza Minnelli anyja, akkor csak néz, mint borjú az új kapura. És én vagyok rá az élő példa, hogy nem azért, mert nem lehet hozzájutni az ilyen filmekhez, mert orrba szájba tömöm magamba a klasszikusokat, jobban vágom őket, mint a szüleim :) úgyhogy én ezért nem látnám értelmét. Akit érdekel az ilyen, az úgy is megnézi (lásd: én), ugyanúgy, ahogy egy könyvet is elolvas, ha szimpatikus (lásd: én).

Nem mellesleg azt is hozzátenném, hogy barátnőm magyar szakra jár és múltkor engem hívott fel, hogy miről szól az Anna Karenina részletesen, mert nincs kedve elolvasni, pedig el kéne... Magyarul hiába erőltetik, ha úgy sem érdekli az embert, akkor nem fog odafigyelni.

20/L

2012. nov. 13. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Én abszolút reál beállítottságú vagyok, a véleményemet ennek tudatában olvasd.

Sosem érdeklődtem az irodalom után, megtanultam/elolvastam amit kellett és magasról tettem a többire, egyszerűen nem érdekelt, utáltam magolni, benyalni olyan adatokat, amik abszolút nem érdekelnek, javarészt én is végig szenvedtem az órákat.

Ehhez képest imádtam és a mai napig imádom pl a matekot, avagy a fizikát. Ott figyeltem, aktív voltam, szerettem hogy mozgatnom kell az agyam, nem beleképzelni egy adott szövegbe a dolgokat, hanem feketén fehéren ott van és meg kell neki feleltetni valamit. Logikával meg lehet érteni mindent, nem kell magolni, vagy órákig ülni a könyv felett. Én egyszerűen ilyen vagyok, más meg másmilyen.

Jöhetnének a nagy klasszikus filmekkel, azok sem érdekelnének jobban, mint amennyire az irodalom érdekelt.

Hozzáteszem mindezek ellenére a magyar érettségim is lazán 5-ös lett.


Lehet gáz vagyok és nem intelligens, mert nincs olyan jellegű alap műveltségem, hogy az összes klasszikust kívülről vágjam (akár film, akár író, költő, hozzájuk tartozó dátumok, stb). De az is lehet, hogy más meg mondjuk a fizika törvényeivel van kevésbé tisztában. A mai világban ez megvetendő, mert egy intelligens embernek, a törit, irodalmat betéve kell tudnia, de ha ezen múlik, akkor én jól érzem magamat "szűk látókörűként". :) Egyébként egyetemista vagyok és ha minden jól megy, hamarosan mérnök lesz belőlem :) 22/L

2012. nov. 13. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!