Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit tudtok mondani az ELTE-TáT...

Mit tudtok mondani az ELTE-TáTK survey statisztika mesterszakjáról?

Figyelt kérdés

Aki erre a szakra jár/járt annak mi a véleménye, mennyire nehéz bekerülni és elvégezni ezt a szakot? Milyen alapszakról jelentkeztetek ide? A végzés után hol sikerült elhelyezkedni, milyenek a munkaerőpiaci kilátások?

Előre is köszönöm ha valaki válaszol!


2013. febr. 4. 15:04
 1/5 anonim ***** válasza:
Szoc kell hozzá. Az oktatók jók, bár nem vagyok egy ELTE rajongó, de a staton nagyon jó tanárok vannak. Általában piackutató intézetekben lehet vele elhelyezkedni, de itt is, min sok helyen máshol, az ismerettség eléggé fontos. Mindenesetre a szocon belül szerintem a legpiacképesebb.
2013. febr. 12. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

Egy másik, hasonló kérdéshez írt válaszom, az itteni kérdéshez írt kiegészítésekkel. Hátha valaki itt talál rá.


A feleségem az egyik mesterdiplomáját ezen a szakon szerezte. Nagyon jó elhelyezkedési lehetőségei lettek már a szak elvégzését megelőzően is, de megjegyzem, ő közgazdász alapdiplomával jelentkezett, majd még szerzett egy közgazdász MSc-t is. Igazán azok járnak/jártak jól a szakkal, akik közgazdászként, vagy matematikusként kerültek be, de itt ez az elenyésző kisebbség volt. A képzésben résztvevők döntő többsége szociológus, általában jóval gyengébb matematikai ismeretekkel. Ők is el tudják végezni a szakot, sok esetben jó eredménnyel, de szerintem általában korlázotottabb lehetőségekkel a diploma után. Excelben, SPSS-ben, Pythonban, R-ben jónak kell lenni, és sajnos önmagában a szak ezt nem fogja biztosítani, rengeteget kell ezekkel önállóan foglalkozni. Ha sikerül, akkor ezzel nagyon jó munkákat lehet elvállalni, de a munkahelyek többsége, ahol ezek az ismeretek hasznosíthatók, alapvetően inkább közgazdászok, matematikusok, vagy informatikusok jelentkezését várja. Azért a szociológus alapvégzettséggel rendelkezők is biztosan jó munkákat végeznek a szak után az egyes piackutató cégeknél, de öröm látni, hogy egyre több igazán jó munkát kínáló álláshirdetésben (pl. aktuárius, jegybanki elemző közgazdász, kvantitatív elemző) is szerepel már preferáltként egyebek mellett a statisztikus végzettség is, amely jelenleg Magyarországon csak ezen a szakon megszerezhető.


A szakot és a kart durván belterjes közeg jellemzi. A képzésen van pár tipikusan TáTK-s agymosó szociológiai kamutantárgy, ehhez társítva néhány, a tananyag helyett is saját ostoba politikai meggyőződéseit terjesztő, visszataszító oktató. de azért kibírható, teljesíthető. Vannak viszont nagyon jó, profi oktatók is (pl.: Rudas, Simon, Kabos, Máth, Balogh). A felvételi kizárólag szóbeli vizsgából áll, és általában az objektív mérés látszatát sem sikerül fenntartani. Mivel erőteljesen pofára megy (bizonyos tanárok esetében legalábbis), azért ha az ELTE-TáTK-n végeztél pl. szociológián, jó esélyed van a bekerülésre, részükre szándékosan torzít a felvételi eljárás.

2020. nov. 19. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
nem tudom, elég régen szerezhette az előző hozzászóló az élményeit, és még úgy is elfogult. a mostani szakra járók kb fele nem a karról jön, inkább a sokféleség jellemző, mint a belterj, és nem tudom, adattudományt vagy pythont hogyan lehet agymosással oktatni, nézzétek meg a szak órarendjét itt [link]
2020. dec. 9. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kedves #3! A 2. hozzászóló vagyok, és a fentebb foglaltakat megalapozó élmények még nincsenek öt évesek. Szubjektív vélemény. A TáTK-ra sajnos általános belterj a jellemző, és még sok időnek kell eltelnie, hogy ez a kialakult kép változni tudjon (ha egyáltalán van szándék a változásra).


"a mostani szakra járók kb fele nem a karról jön"


Ez mondjuk változhat akár évente is, de korábban úgy finoman szólva sem ez volt a jellemző. Ezzel egyébként önmagában nincs baj és érthető is, ha egyrészt a karon alapképzést végzők értesülnek és érdeklődnek nagyobb arányban a szakról/szakot illetően.


"és nem tudom, adattudományt vagy pythont hogyan lehet agymosással oktatni"


Persze, lehet játszani a hülyét. Nyilván nem azokról a tárgyakról van szó, amelyek egyébként a TTK-n vagy az IK-n is elférnének (mint ahogy maga a szak is jóval nívósabb lehetne pl. a TTK-n), hanem a szociológiához köthető tárgyakról, és az órákon a politikai beállítódásukból adódó, elfogult véleményeket nyomó oktatókról. Ennyit írtam fentebb is, (megemlítve, hogy szerencsére vannak példamutató oktatók is a karon) és tartom, hogy ez a része nagyon gáz. Ezek nélkül több lehetne a szak, ami így sem rossz egyébként egyáltalán. Az ELTE-TáTK mellett egyébként szereztünk mindketten (a feleségem és én is) tapasztalatot a Corvinus (KTK, illetve GTK) egyes szakjaival, oktatóival kapcsolatban is. Érdekes módon ott senkinek sem kell feszengenie az órán, ha a fősodortól eltérő véleménye, szemléletmódja van. Ez valamiért épp azon a TáTK-n volt megfigyelhető, ami küldetésnyilatkozatában hirdeti magáról, hogy "mindennapi működésében toleranciát és nyitottságot valósít meg", illetve "kívánatosnak tartja a sokszínűséget". A valóságban addig toleráns és nyitott, amíg ugyanazt gondoljátok a világról. :D És még mennyi, a karon megtörtént hülyeség eszembe jut, amit tudnék itt részletezni (pl. botrányos felvételi eljárás, szimpátia alapú osztályozás akár a záróvizsgán is, előítéletesség, felületesség), de már inkább nem teszem.

2020. dec. 10. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ugyan már több, mint 10 éve végeztem, de én is azt erősíteném meg, hogy sok oktató elfogult, a saját nézeteit erőlteti és ha valaki más, azt lényegében büntetik. Szemellenzős tantárgyakat oktatnak (nyilván nem az adatelemzés, hanem különféle kötelezően választható tárgyak), ha egy-egy más véleménnyel rendelkező tanárral jóban vagy, akkor megnézheted magad. Sajnos majdnem ezen buktam én is, mert egy a karról kinézett, de kedvenc tanáromnál írtam a szakdolgozatom és a védésnél majdnem meghúztak, pedig végig 4-es 5-ös tanuló voltam.

Egy lányt csak azért nem engedtek át, mert a romákról negatívabb hangvételben írt, nem az elfogadott jajszegénykék stílusban. Egy másik, nem magyar lányt végül azért rúgatott ki egy azóta elhunyt kedves tanár mert magyarul se tud rendesen, így mit akar ott. A kedvencke pedig kérdés nélkül mindenen átment.

Vannak akik valóban arcra osztályoznak, vagy akik kb. a klasszikus feldobom és ami leesik egyes elvet követik, órán pedig csak flegmán lenyomják az anyagot. Tök felesleges filozófián 95% bukott mert nem a tanárnak tetsző választ adott, még akkor sem volt jó, ha a könyvben az volt.

Ezek szerint azóta sem fejlődött ez a szemlélet, a történész szobatársam náluk az erős jobbos szemlélet miatt panaszkodott, hát itt az első félévben megjelent skinhead arc hamar lekopott, pedig nem volt hülye. A díszpinty szerencsétlen roma srác meg úgy 15 évig járt mindeféle rektori engedéllyel, mert neki muszáj volt végezni. Szorgalmas volt csak buta, inkább találtak volna mást helyette.

2020. dec. 10. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!