Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Nyelvtan! Miért mondják az...

Nyelvtan! Miért mondják az erdélyiek a -jöttök-helyett, hogy-jösztök-ezt így tanítják ott?

Figyelt kérdés
ahány erdélyit ismerek mind így mondja.
2009. nov. 8. 10:33
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem egyszer szánj rá egy kis időt és utazgass Magyarországon is. Hallottál már olyanról, hogy nyelvterületek? Mert itt is rengeteg városban mondják így vagy még cifrábban. Ha jól tudom Debrecenben is sokan így mondják.
2009. nov. 8. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
83%
Nem csak az erdélyiek, a kelet-magyarországiak is így mondják. SzaSzaB megyéből valósi vok, Pesten tanulok, SzaSzaBban leparasztoznak, ha jöttököt mondok, Pesten leparasztoznak, ha jösztököt mondok :) Egyébként mindkettő helyes.
2009. nov. 8. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
92%
Mert vannak nálunk is nyelvjárások.
2009. nov. 8. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat.Magyarországon hogy tanítják helyesen?
2009. nov. 8. 10:48
 5/19 anonim ***** válasza:
59%
Magyarországon úgy tanítják, hogy a jöttök a helyes. A jösztök nekem is kicsit parasztos, már nem sértésképpen mondom, csak hát nálunk Baranyában nem mondják így, gondolom nekem ezért ilyen.
2009. nov. 8. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
80%
Én is Szabolcs megyében éltem sokáig, aztán Veszprémbe költöztem. Sose jutott volna eszembe jöttököt mondani, itt viszont mindenki rámszólt, hogy hogyan beszélek.
2009. nov. 8. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

nem azért mondják így mert így tanítják hanem mert ott mindenki így hallja a szüleitől gyerekkorában.


mindegyik helyes, csak a magyar nyelv különböző változatáról van szó.

2009. nov. 8. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
92%
A nyelvi sztenderd szerint jöttök. A jösztök is helyes, csak az regionális.
2009. nov. 8. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim válasza:
71%
Azért csak próbáljuk már ki mi is hangzik 'parasztosan'. Jöttök, ettek, ittok? Vagy jösztök, esztek, isztok?
2010. márc. 5. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim válasza:
19%
mi neked a parasztos teeee??? Azért mert nem ismersz valamit az már parasztos és lefujjogod? Te valami nagyvárosi panelházban felnőtt ember lehetsz barátom, a játszótéren meg a plázán kivül nem sok helyen járhattál hogy tudd mi a szitu a saját országodban.... Nem mondom hogy gyökér vagy mert a saját földedet sem ismered :D
2010. júl. 6. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!