Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Kötelező nyári gyakorlat. Nem...

Kötelező nyári gyakorlat. Nem nevetséges?!

Figyelt kérdés

Üdv! Most ugye szakközépiskolákban és szakmunkásképzőkben kötelező nyári gyakorlat van. Én szakközépbe járok.

Most 9. végén két hét gyakorlat lesz, az iskolában, 8-14 ig. Sehol máshol nem lehet letölteni csak a suliban, nyáron, kinnt a tűző napon. Kérdeztük, hogy legalább fizetnek e érte.


A tanár azt mondta, hogy lehet (tehát közel sem biztos), hogy megkapjuk a minimálbér 10%-át, időarányosan. Ami azt jelenti, hogy két hétig a tűző napon kell fizikai munkát végeznünk kb. 3000 forintért, napi 300-ért, vagy mondhatjuk 50 ft/óra. És még ez sem biztos.


Ez ugye, hogy nevetséges? Nekem nem a munkával lenne bajom, hanek azzal ami jár érte. (Árufeltöltőként egy klímás áruházban ennek a tízszeresét is meg lehetne keresni.) Úgy, hogy nem is valószínű, hogy ott maradok technikusira. Tiszta vicc. Ti, hogy gondoljátok? 15/f



2014. ápr. 23. 00:17
1 2
 1/14 anonim válasza:
84%

Inkább csak ezt az iskolai formáját tartom nevetségesnek. A lányom is kilencedikes, náluk szorgalmazzák a külső gyakorlatot, csak az tölti le a suliban, aki nem talál gyakorlati helyet.


Értelme az az, hogy munkahelyen, élőben ismerkedj az adott szakterülettel. Fizetni csak akkor fizetnek érte, ha a szakmának van OKJ száma. Tehát ha csak előképzés, és 11.-ben választasz szakirányt, akkor csak 11.-ben fizetnek érte.


Anno ugyanilyen volt a szakképzés, inkább az volt a hiba, hogy kikerült a képzésből a kötelező gyakorlat, így jelentősen csökkent a szakképzés minősége.


És megsúgom: régen volt, amikor ezért nem hogy nem fizettek (bár általános volt a társadalmi ösztöndíj, amikor csak azért kaptál minden hónapban pénzt, hogy elvállaltad, hogy utána x évig a cégnél dolgozol), hanem egyes szakterületeken a szülők fizettek azért, hogy a szakember vállalja a szakmai gyakorlatot!

2014. ápr. 23. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Értem, hát elvileg már most is fizetniük kellene. Ezt egyébként én sem értem miért csak az iskolában lehet letölteni, erre a tanár azt mondta, hogy "ez a szabály ez mindenhol így van" -flegmán-. Tudom, hogy régen fizetni, kellet de ma amikor már rengeteg diákmunka van azért elvárható lenne, hogy tisztességesen fizessenek. A külön abszurdum, hogy a bérletem többe fog kerülni mint ez amit lehet, hogy fizetnek. Sőt ennivalót is nekünk kell vinni, kb két szendvics meg egy fél literes innivaló kb 500 ft, és fizetnek 300-at. Vicc! Legalább a bejárást fizetnék ki.
2014. ápr. 23. 00:38
 3/14 anonim válasza:
88%

Azt értsd meg, hogy ez nem diákmunka! Ez nem arról szól, hogy egy adott munkát elvégezz, hanem hogy egy adott szakmát megtanulj!


A suliban a gyakorlati órákra sem kapsz fizetést! Ez ugyanaz a kategória...


Egyébként nem, nem kell fizetniük, csak ha konkrét szakirányt tanulsz. Ezt onnan tudom, mert nálunk is elmondták a szülőin, hogy a cégek fizetnek érte. Aztán a munkahelyemen közölték, hogy ők lekérték a minisztérium állásfoglalását. A lányom info szakos, de csak 11.-ben fog szakirányt választani, akkor lesz a képzés OKJ-s, és csak onnantól fognak fizetni.


Ha valaki olyan szakmát választ, ahol már 9.-ben van szakirány, ott pedig már 9.-től.


Viszont a tanár abban nagyon téved, hogy mindenhol így van! A legtöbb helyen szorgalmazzák a külső gyakorlatot, egyrészt mert több tapasztalatot ad, másrészt pedig azoknak, akik nem találtak helyet, a sulinak kell megszervezni, ami több munka, több munkaerő.

2014. ápr. 23. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem diákmunka csak példának hoztam fel, hogy ott 500 at kapnék óránként itt meg 50 et. Két órát dolgozok a tűző napon és vehetek egy csokit huu de jó. Nem az a lényeg, hogy most fizetnek e, hanem az, hogy ha fizetnek akkor mennyit. Elcseszek két hetet a szünetből és kiszúrják a szemem 3000 forinttal. Úgy, hogy nem is maradok itt ötödik évre tehát nem kell a szakma. Ezzel nagyjából mindenki így van az osztályban egy két kivétellel.
2014. ápr. 23. 01:00
 5/14 anonim ***** válasza:
90%

Én nem tudom mi a bajod. Én 25 évvel ezelőtt jártam iskolába és 2 hónap kötelező gyakorlatom volt, ahol csak az ösztöndíjat adták, már akinek volt ösztöndíja.

A fiamnak most volt 2 hét gyakorlata ahol ingyen volt ott.

Ez nem diákmeló, hanem oktatás. Olyan mint amikor a suliba mész tanulni. Akkor sem fizetnek neked semmit, hogy a padot koptatod.

2014. ápr. 23. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
95%
Öreg, orvosira járok, szinte minden év végén van gyakorlat. Tudod mennyit fizetnek érte? NULLA forintot! Nem azért jársz iskolába, hogy pénzt keress, hanem, hogy tanulj! Ha nem tetszik el lehet menni, te választottál szakiskolát.
2014. ápr. 23. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Igen csak sokan a gyakorlatért pénzt kapnak (normális összeget).
2014. ápr. 23. 01:38
 8/14 A kérdező kommentje:
*Szakközépiskolát. Az egyetem kicsit azért más dolog. Te valószínűleg orvosként fogsz dolgozni, így nyilván kell a gyakorlat én meg leérettségizek és megyek fősulira vagy egyetemre, de biztos nem fog kelleni a szakma amit itt tanítanak.
2014. ápr. 23. 01:41
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

"Igen csak sokan a gyakorlatért pénzt kapnak (normális összeget)."


Ja, Corvinus egyetemen, végzős közgazdászként 3 hónapig dolgoztam teljesen ingyen, szakmai gyakorlaton.

És a két kezemet összetettem érte, hogy oda mehettem, ahova szerettem volna.

2014. ápr. 23. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Én szakközépiskolai gyakorlaton voltam, és senki nem kapott pénzt érte. Mond már el nekem, hogy az ösztöndíjon kívül kik azok akiket megfizetnek? Mert én nem tudok erről.
2014. ápr. 23. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!