Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért jelentkezik magyar...

Miért jelentkezik magyar szakra, aki nem szeret olvasni? Mit várt a magyar szaktól, amikor erre jelentkezett?

Figyelt kérdés
Ez olyan, mintha sebésznek mennék, pedig nem bírnám a vér látványát. Sok ilyennel találkoztam, ezért kérdezem.
2014. júl. 29. 19:23
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezt a kérdést már én is feltettem magamnak egy - két órán.
2014. júl. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
29%
Nem tudom,mint ahogy azt se,hogy mi értelme van a magyar szaknak,ha nem tanárnak mész? De alapból a magyartanárokba is mindig utáltam,hogy belemagyarázzák a versekbe a mondanivalóját amikor simán lehet,hogy semmi köze nincs hozzá,de ha neked más a véleményed,mint a tanárnak,akkor buktál. Beléd neveli a saját gondolatát. Oké,kell a helyesírás,meg olvasni is tudni kell,na de többek közt az előbb említett dolgok miatt utálom a magyartanárokat.
2014. júl. 29. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
75%

"Mi értelme van a magyar szaknak?"

És a turizmus - vendéglátásnak? Vagy a műszaki menedzsernek? Vagy akár a gazdaság és menedzsmentnek?

Látod, ugyanilyen, mintha ezekre kérdeznél rá. Nagyon sok magyar szakos marad doktorin, és aztán tanít az egyetemen. A magyar szakon rengeteg kutatási területtel ismerkedik meg az ember, legyen az nyelvészet vagy irodalom. Rengeteg apró kis szegmense van az egyes területeknek, amikkel lehet foglalkozni. Erre csak úgyis akkor jössz rá, ha már lehúztál ott legalább egy félévet.

Sokan újságíróként, kritikusként, könyvkiadóknál helyezkednek el. Van aki a filmes és van aki a színházi pályán kamatoztatja a tudását, mert a magyar BA-n megszerzett tudás sok esetben hasznosítható például a Színház - és Filmművészeti Egyetem felvételijein.

Vannak olyanok is, akik szimplán csak az olvasás és az írás szeretetéért jelentkeznek ide. Akiket nem a pénz és ez a materialista világ vezérelt és nem az alapján választanak, hogy a szakon végzettek kezdő fizetése eléri a nettó 290000 forintot.

S igen, elenyésző számban, de vannak olyanok, akiknek semmi ötletük nem volt és/vagy csak egy B lehetőségként választották a magyar szakot (ez egyébként szerintem már 2 éve nem nagyon játszik, mint opció, mióta bevezették a kötelező emelt szintű magyar érettségit. De most őszintén, melyik szakon nincsen ilyen ember?

2014. júl. 29. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
48%

Hát igen,amiket említettél,azoknak sincs sok értelme ezt elismerem. A legtöbb csak arra jó,hogy ha elmész mondjuk egy utazási irodába dolgozni,akkor te már "valaki" vagy,mert van egy diplomád róla. Többet nem tudsz,mert ugyanúgy el kell adni a dolgokat :D.

Azt azért ne számítsuk már ide,hogy valaki phd-s és tanít az egyetemen utána. Ez minden egyetemi szakon így van,ha nem vetted volna észre eddig ,mivel valahogy pótolni kell a tanárokat is :D. Tényleg nem akarok mindenbe belekötni,meg mindenáron ócsárolni a szakot,de amiket írtál azokat pont hogy enélkül is lehetne csinálni.


Újságíró: van külön újságíró szak,2 félév levelezősön,de mondanom sem kell,hogy a legtöbb újságírót nem az alapján veszik fel,hogy mit végzett,hanem hogy tényleg jó cikkeket ír. Ezt azért nem lehet egyetemen megtanítani szerintem,csak az alapokat,hogy milyen felépítése legyen,meg mennyire választékos szavak,stb. De egy jó cikkben nem csak ez fog meg. Mellesleg a mai populáris újságok annyira szennyek,hogy nem is hinném el,hogy magyar szakot végzetteket alkalmaznak. De manapság ebben van a pénz..


Kritikus: Erre is azt mondom,hogy biztos megtanítják az alapokat,de születni kell rá inkább,az sose az igazi,ami nem tehetségből,hanem az egyetemes órákról köszön vissza. A kritikus az én szememben olyan,mint egy jó kereskedő...mindenki tudja csinálni,csak maximum nem jól :D.


Könyvkiadó: itt nem tudom mire gondoltál konkrétan. Gondolom nem könyvelőre. Ha arra gondoltál,hogy könyveket írni,akkor erre is azt mondom,hogy ehhez is csak tehetség kell,nem egyetem.


Szóval tényleg nem akarlak megbántani,de én úgy látom,hogy ezeknek max az alapjait tanítják meg az egyetemen,de ettől még nem lesz senki se jó belőle. A szofisztikált beszéd biztos jól jön 1-1 szituációban. A lényeg,hogy ugyanoda sorolom a magyar szakot is, ahova te a másik három általad felhozott szakot.

Ez nem olyan,mint egy mérnöki szak pl,mert ott ha leültetnek egy problémához,hogy csináld meg,akkor nem fog menni,mert az emberbe nincsenek alapból betáplálva a különböző összefüggések,szabályok stb. Ellenben egy beszédstílust,hangnemet, esetleg egy novella megírását könnyen el lehet képzelni csak szimpla "tehetségből".


Még egyszer mondom,hogy nem háborút akarok,hogy mindenbe belekötöttem,csak sosem értettem ezeket a dolgokat.

2014. júl. 29. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
No igen. Én magyaron belül hungarológiváal (magyar nyelv, irodalom és kultúra) foglakozom. Feltett szándékom, hogy a 19 külföldi magyar intézet vagy még több oktatóhely egyikében helyezkedjem el mint lektor és kutató vagy más pozícióban lévő munkatárs. Én ezt szép szakmának tartom: egyrészt fontosnak tartom a kapcsolatok ápolását a küldölddel, másrészt csodálatos élmény, amikor egy külföldi magyarul tanul és érdeklődik a magyar irodalom és kultúra iránt.
2014. júl. 29. 20:18
 6/9 A kérdező kommentje:

"Könyvkiadó: itt nem tudom mire gondoltál konkrétan. Gondolom nem könyvelőre. Ha arra gondoltál,hogy könyveket írni, akkor erre is azt mondom, hogy ehhez is csak tehetség kell,nem egyetem." Tudod mit jelent a könyvkiadó? Mert ebből nem ez jön le... :-) Egyébként tök igazad van, nekem is ez a véleményem. Valaki nem attól lesz jó író, kritikus hogy megtanítják, mert bölcsész karon van szabad bölcsész - filozófus is nálunk, aki ír tök jó kritikákat a irodalmi lapnak.


Viszont az sem igaz, hogy nincs a magyar szakban lehetőség. Történelem és néprajz szakosok lesznek emberek, abban is ennyi lehetőség van kb., mint a magyar szakban.


Magyar szakos nem azért lesz valaki, mert valahol el akar helyezkedni, hanem mert szeret olvasni és szeretne alaposabban megismerkedni az irodalommal, aminek a töredékét tanítják a gimiben, meg a kortárs irodalommal, amit egyáltalán nem tanítanak a gimiben. Meg más nemzetek irodalmával, amit szintén ritkásan tanítanak a gimiben. Vagy nyelvészek akarnak lenni: a fordítói korpuszokat nyelvészek (nem csak magyarosok, hanem nyelvszakosok is) hozzák létre pl. :-)

2014. júl. 29. 20:26
 7/9 A kérdező kommentje:
Meg igen, magyar szakos (és töris, anglisztikás, néprajzos, filozófus, kommédiás etc.) lesz sajnos az is, aki nem tud mit kezdeni magával. Egyébként igaz, hogy most, hogy bejött az osztatlan tanárképzés, meg a kötelező emelt magyarból, már én sem találkozom olyannal, aki céltudatlanul bolyong a szakunkon. De az én évfolyamtársaim közül rengetegen voltak ilyenek... Most csak 10 magyaros gólyánk van, remélem, hogy ők tényleg ezt akarják tanulni. :-)
2014. júl. 29. 20:30
 8/9 A kérdező kommentje:
* hungarológiával (magyar nyelv, irodalom és kultúra külföldön)
2014. júl. 29. 20:31
 9/9 anonim ***** válasza:
53%
Ja nem könyvelőre gondoltam,nem tudom miért írtam azt :D Borítólap tervezőre gondoltam :D:D (Pedig még csak nem is hasonlít egymásra a két kifejezés :D)
2014. júl. 29. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!