Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Kell-e órát felvennem egyetemen?

Kell-e órát felvennem egyetemen?

Figyelt kérdés

Most kezdem majd az első félévemet, és nem tudom, hogy működik ez. Sok ismerősöm mondta, hogy már most fel kell vennem az órákat, azonban ezt találtam az OE Neptun lapján:

"Elsőéves, első féléves vagyok, kell-e tantárgyat felvennem?


NEM szabad! A rendszer megengedi, azonban mivel más órát nem lehet felvenni, így nincs értelme az egyéni felvételnek. Az elsőévesek, akik már kredit-rendszerben hallgatnak az egyetemen, automatikusan megkapják a mintatanterv óráit."


És egyébként is, hogyan működik az órafelvétel, miket kell/szabad felvennem?



2014. aug. 1. 15:41
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Kimaradt: most kell felvennem (ha kell) vagy szeptemberben?
2014. aug. 1. 15:43
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerinted ha a honlapon ez van írva, akkor... ?
2014. aug. 1. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Legtöbb helyen az első éveseknek felveszik az adminisztráción a tantárgyakat.


Tantárgyat csak tantárgyfelvételi időszakban tudsz felvenni, de ettől még messze vagy, élvezd a nyarat. :)

2014. aug. 1. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Szerintem elég egyértelműen le van írva, hogy mit NEM szabad :D
2014. aug. 1. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Még be sem iratkoztál, miért izgulsz máris emiatt? Amikor eljön az ideje, annyiszor fogod hallani, hogy mit hogyan kell tenned, hogy pár nap után már rosszul is leszel tőle, addig élvezd, hogy még nem kell ezzel foglalkoznod. Lekésni semmiről nem fogsz.
2014. aug. 1. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

OE-s voltam, regisztrációs héten mindent el fognak mondani. Még nem kell felvenned órát, mert minden szükséges tárgyat felvesznek helyetted. Télen általában január 13-a környékén szoktak lenni a tárgyfelvételek, leghamarabb neked is akkor kell ilyesmit csinálnod, de addigra úgyis érteni fogod. Én annak idején egyetlen tárgyat vettem fel rögtön első félévben, az a tesi volt, mert 2 félévet kell belőle teljesíteni és mihamarabb le akartam tudni. A NIK-en nem szóltak érte, a KVK-n a páromnak (ő is OE-s volt) jóformán megtiltották, hogy bármibe is belenyúljon.


Melyik karra jelentkeztél?

2014. aug. 2. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
BGK had-és biztonságtechnikai mérnök:)
2014. aug. 2. 12:02
 8/11 anonim ***** válasza:

Értem :) Azért is kérdeztem, melyik karra mész, hogy könnyebben tudjak segíteni.


[link]



Ez egy nagyon fontos dokumentum, ami a 2014 szeptemberében induló tantárgyakat tartalmazza az általad választott szakon.


Elsőre kicsit bonyolultnak tűnhet, de nem az, és ebből mindig tudhatod, hogy az adott félévben milyen tárgyat tudsz felvenni, vagy milyen tárgyat kell teljesítened mondjuk az 1. félévben, hogy a második félévben felvehesd a ráépülőjét.


Láthatod, hogy bal oldalon félkövér betűvel vannak kiemelve a témakörök, melyek alapján csoportosítva vannak a tárgyaid, pl természettudományi alapismeretek. A témakörök alatt részletesen kibontva szerepelnek az oda tartozó tantárgyak, mellettük az, hogy összesen hány órád lesz belőlük egy héten és hány kreditet érnek.


Az F oszloptól az AN oszlopig láthatod a féléveket, ez összesen 7 db. Neked jelenleg az 1. félév oszlopa a lényeg, a 2. félév értelemszerűen téltől lesz érdekes, a 3. jövő év szeptemberétől, és így tovább. Amelyik sorban az 1. félév oszlopában számokat látsz, olyan tárgyad lesz szeptembertől.


Rövidítések:

- ea: előadás, ha 3-as számot látsz alatta, akkor azt jelenti, hogy 3 óra előadás lesz, ez nálunk heti egy alkalommal 3x45 perc volt.

- tgy: gyakorlat, ha jól emlékszem, mi itt programoztunk

- l: labor, nekünk ott volt laborunk, ahol valamilyen mérést kellett végeznünk pl oszcilloszkóppal.

- k: követelmény, tehát vizsgás (v) vagy félévközi jegyes (é). Előbbi esetben az a fontos, hogy meglegyen az aláírás, utána vizsgán szerezhetsz jegyet a tárgyból. Utóbbi esetben a féléves teljesítményt díjazzák vizsga nélkül.

- kr: hány kreditet ér


Mindezek alapján nézzük az 1. féléves természettudományos tárgyaidat:

- Matek I.: 3 előadás, 2 óra gyakorlat, laborod nincs (0), vizsgás tárgy és 6 kreditet ér.

- Mechanika I.: 2 óra előadás, 2 óra gyakorlat... és így tovább, ami abban a sorban szerepel az 1. félév oszlopban.

- Informatika I.

- Elektrotechnika I.


Ugyanez pl. a gazdaságinál, ahol csak makroökonómiád lesz ebben az évben. Ha a féléveket nézed, mindig függőlegesen haladj. Makroökonómiából a számok szerint csak 2 óra előadásod lesz, nem lesz se gyakorlat, se labor belőle. Vizsgás tárgy és két kreditet ér.


A 2. féléves tárgyad a természettudományoknál ugyanezen az elven a Matek II., Kémia, Mechanika II., Infó II. és így tovább.


Még egy nagyon fontos oszlop az előtanulmányok, ahol láthatod, hogy az egyes tárgyak hogyan épülnek egymásra. A 11. sorban a Matek II-nél láthatod a 1. számot, ez azt jelenti, hogy az 1-es sorszámú Matek I-et kell megcsinálnod ahhoz, hogy felvehesd 2. félévben a Matek II-őt. Vagy a Mikroökonómiát csak akkor tudod felvenni, ha teljesítetted a Makroökonómiát, és ez mindegyikre így érvényes, tehát az előtanulmányoknál az jelenik meg, amit előtte meg kell csinálnod, hogy legyen ilyen tárgyad.



Az itteni szakirányokkal nem vagyok tisztában, de a táblázat alján úgy látom, hogy csak egy szakirány van, a biztonságtechnikai. Ezzel egyelőre nem kell foglalkoznod, szakosodni csak később fogsz, várhatóan, amennyiben nem csúszol, akkor az 5. félévtől (mert onnantól - Z oszlop - van a sok szám). A csúszás alatt itt azt értem, hogy ha (remélem nem így lesz) nem tudod teljesíteni a Matek I-et, akkor nem tudod felvenni a Matek II-t, ami ráépül, emiatt a Matek I-et újra meg kell csinálnod (ált. nincs keresztfélévben) jövő szeptemberben, és máris csúsztál egy évet, hiszen ennyivel később tudod csak felvenni a Matek II-t is.


Ne haragudj, hogy ilyen hosszúra sikeredett, csak nekem is nagy dilemma volt annak idején ez a tárgyfelvétel, hogy honnan fogom tudni, mit kell egyáltalán felvennem, de ha van miből építkezned, úgy sokkal könnyebb. Ha bármi kérdésed lenne még, vagy esetleg nem érthető tisztán ez a leírás, nyugodtan tedd fel. :)

2014. aug. 2. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Hinnye, nálunk BME-n gólyáknak sem vették fel automatikusan az órákat :)
2014. aug. 2. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes leírást:) Azt írtad, hogy az órákat felveszik helyettem, de a szabadon választhatókat is? Tehát például a testnevelést is? Vagy azt nekem kell felvennem, esetleg szólnom kell, hogy vegyék fel nekem?
2014. aug. 2. 18:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!