Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miben különbözik egy gimnázium...

Miben különbözik egy gimnázium egy szakközéptől?

Figyelt kérdés
Mert elvileg szakközépből is lehet menni egyetemre és a szakközép ráadásul szakmát is ad. Én gimnáziumba járok, de akkor jobb lett volna szakközépbe mennem, mert onnan szakmával tudok egyetemre menni?

2014. okt. 24. 12:22
 1/4 anonim ***** válasza:
Például műszaki felsőoktatásban megfigyeltem azt, hogy az azonos szakterületű szakközépből odakerült hallgatók előnyben voltak a gimiből odakerültekkel szemben. Persze ettől még valami általános tantárgyból, mint például matekból a gimis is villoghatott az egyetemen.
2014. okt. 24. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Namármost, némileg megmagyaráztad a saját kérdésed, de lebontva:


A szakközép, orientálódik valamire (szakosodik-nevéből adódóan) lehet a(z) pénzügy és számvitel, kereskedelem marketing, vendéglátás idegenforgalom, informatika és még sok más alfaja lehet egy szakközépnek, amikben a szakosodott tantárgyadat 9. évfolyamtól kezdve tanulod egészen a 12. évfolyamig, utána lehetőséged van rá, hogy egy 2 éves technikummal megszerezd az adott szakmáról szóló bizonyítványt.


Tehát, önmagában a szakközép elvégzése (átl.4év) még nem ad semmilyen szakmát, csak egy, afféle ugródeszka a technikumhoz, ahol már ténylegesen a szakmát fogod tanulni.


A gimnázium:

Itt 9-10 sok tölteléktantárgy..ének, háztartástan, vizuális kultúra..ezek mellé tanulod az érettségi tantárgyakat is: matek, magyar nyelv-irodalom, törti, idegennyelv, illetve valami kötelező..választott tantárgy ugye.

De a szakközéppel ellentétben nincs szakosodás, nem tanulsz más tantárgyat/tantárgyakat mellé, amiből később elvégezhetnéd a 2 éves technikumot.


Igazából, az egyetemre jutásnak semmi köze a szakmához, persze itt vannak kivételek..

angol szakosodás -> anglisztika.

Gazdaságtan-> közgazdász

Informatika-> informatika...


Ezekkel ugye előrébb lennél, ha ilyen jellegű egyetemekre járnál, és az egyetemen tanult tantárgyból lenne már háttértapasztalatod.


De ami mégis döntő, az a 11 és 12. év végi jegyek, az érettségin elért "jegyek" azokból fog összeadódni a pontszám, amivel jelentkezhetsz az egyetemekre.

2014. okt. 24. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha valaki ugyanazt a szakot tanulta,mint amilyen szakra egyetemre is ment az előnyben van az elején, mert egy jobb alapja van hozzá.

Mondjuk proginfón is az alapoktól kezdik a programozást, de eleggé goyrsan lezavarják, szóval aki nem tanulta szakközépben annak kicsit jobban bele kell húznia, hogy ne maradjon le az első 2-3 hétben teljesen. Vannak akik úgy jöttek, hogy talán ha valami kis pici programozást tanultak, de sok közük nem volt hozzá, azért ők rendesen leizzadtak az elején, míg egy szakközepesnek ez csak egy kis ismétlés volt amúgy kisújból megy már neki.

Habár én infó tagozatú gimis voltam, nekem ez pont jó volt, mert megvoltak az alapok ehhez a szakhoz, de nem hanyagoltuk el a többi tárgyat se, kb. bármelyik másik szakra is mehettem volna, míg néhány szakközepesnél jellemző, hogy csak a saját szakukban vannak otthon, de pl. nyelvet alig tanultak.

Amúgy ahol én végeztem gimiben volt matek tagozat is, míg az egyetemhez közel volt egy szakközép, ahol meg jó hírű volt a gépészképzés, azt mondták, hogy a akik a matekról mentek annak nagyon jól ment a mérnöki képzés matekos része, míg akik a gépészetet tanultak szakközépben azoknak meg a műszaki rajzok meg hasonló szakmai tárgyak mentek nagyon jól.

Ha nem volt még konkrét elképzelésed, hogy merre akartál tovább menni, mikor gimibe jelenkeztél, nem gond, hpgy azt választottad, mert egy szakközépben nagyobb eséllyel csak a szakra fektettek volna nagyobb hangsúlyt.

Gimisként az elején kicsit jobban bele kell húzni, de mondjuk nem mindennek van szakközepes változata. Pl. jogra egy gimis előnyben van, mint egy szakközepes.

2014. okt. 24. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ mindenkinek!

Elég ciki szerintem, hogy ebben a b.z.i oktatási rendszerben ennyit nem tudnak elmondani a diákoknak, mondjuk egy félévente egyszeri óra keretében.

2014. okt. 28. 13:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!