Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Megéri magyar szakot végezni?

Megéri magyar szakot végezni?

Figyelt kérdés

Imádom az irodalmat, mindig is az volt a kedvencem, most felvágás nélkül tényleg én voltam a legjobb belőle az osztályban, írtam is egy 97%-os középszintű érettségit. Most gondolkozom azon, hogy emelteznék egyet, és magyar szakra jelentkeznék a Pázmányon. Megéri szerintetek? A felvi.hu-n olvastam, hogy magyaron belül lehet pl. irodalomtudományra vagy drámapedagógiára szakosodni, és mindkettő nagyon tetszene. Tudom, szokásos szöveg, hogy a bölcsészek majd a Mekibe mennek dolgozni, mert annyira nem ér semmit a diplomájuk, de elsősorban a magyar szakon végzetteket kérdezem, hogy ők hogy érzik, megéri-e, van-e bármi jövője?

Illetve, hogy mennyire nehéz a magyar emelt érettségi? Nagyon más, mint a közép?

(U.i.: nem mentem egyetemre érettségi után, hanem dolgozom egy évet, ezért úgy érzem, fel tudnék készülni a magyar emeltre, ha most kezdem, mert nincs más tanulnivaló mellette)

Előre is köszi a válaszokat!



2014. nov. 27. 18:07
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Én is imádom a zenét, és nagyon jó vagyok benne, de sosem gondokoztam el azon komolyan, hogy egyetemen tanuljam. Egy egyetem nem - csak - arról szól, hogy az ember a hobbijának él, hanem elsősorban a jövőbeli karrierjét kezdi el építeni. A magyar szakot akkor éri meg elvégezni, ha valami olyan életútat képzeltél el magadnak, amihez ez kell.
2014. nov. 27. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
79%
Először is, azért azt mérd fel egy kicsit, hogy magyarból akkora szakadék van a közép és emeltszint között, mint mondjuk a Balkán és Nyugat-Európa között (tehát pl. engem sosem érdekelt különösebben az irodalom, se a magyar, még 93%-os közepem van, míg a barátnőm kb. olyan mint te, él-hal ezekért, mindent ken, vág, és emelten lehúzták az esszéit úgy, hogy 62%-os lett neki végül). Másodszor pedig ezzel a szakkal semmi baj nincs, de ez inkább hobbiszak, olyan, amit persze, végezz el, ha szeretnél, de legyen valami, ami közben enni ad, mert nagy valószínűséggel ezzel a végzettséggel nem fogsz kelleni sehová. Sajnálatos, de ez az igazság. Én a történelem szakról mondtam le pont ezért. Majd egyszer elvégzem... :).
2014. nov. 27. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Szia! Én magyar szakra járok. Igaz, egy másik egyetemen. Azt sajnos nem tudom megmondani, hogy mennyire fogja megérni neked, mert én olyan szakirányon vagyok, ami nincs a Pázmányon. De ha konkrét kérdésed van, írj nyugodtan privátban, megpróbálok válaszolni, amint időm engedi. :)
2014. nov. 29. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 amadelászló válasza:
77%
Ha már ilyen kétes szakra adod a fejed (ne érts félre, én is arra adtam :D) akkor ELTE. Itt vannak a legszínvonalasabb oktatók - ugyanis ők általában a szakterületük (hazai) legelső emberei. Nem hiszem, hogy a többi egyetemen (ennyire) színvonalas lenne a képzés. A szerzett tudás színvonala pedig itt is a hallgatón múlik (szorgalom, nem pedig csak átbukdácsolás). A gimis anyagtól pedig nagyon eltérő. Az irodalomtudomány pl. színtiszta elmélet (rendes irodalomelmélet, nem költők születési évszámai) nem pedig rizsa. Emellett a tanulmányaid felét a nyelvészet teszi ki - jobb ha erre lélekben előre készül az ember. A diplomád pedig nem értéktelen, ha szereztél mögé valós tudást (órán kívüli tudományos munkák, stb.), ott az MA és a PhD. Meg a minorral/szakiránnyal még sok kaput nyithatsz magad előtt (gondolom ez van a Pázmányon is). Az emelt érettségi meg lófütty.
2015. febr. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
87%

" Itt vannak a legszínvonalasabb oktatók - ugyanis ők általában a szakterületük (hazai) legelső emberei. "


- Éppen őket bocsájtották el nem olyan régen.

2015. febr. 1. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 booster00 válasza:
"Itt vannak a legszínvonalasabb oktatók..." Vitatkozhatnánk napokat. Ugye te sem gondoltad ezt a mondatot. Egy alapvetően humán, bölcsész szakon ezt nehéz lenne definiálni. Műszaki és orvosi témában talán könyebb. Kerüljük az olyan mondatokat, hogy melyik a legfinomabb étel, vagy melyik a legszebb festmény, ezek szubjektiv megállapítások. Már elnézést...
2015. aug. 23. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Helló!


Én eddig BA-n minorban tanultam a magyart, most szeptemberben kezdem majd a magyartanári MA-t. Az én tapasztalatom az, hogy egy sima magyar szakkal nem fogsz sokra menni, hiába tanulsz valami szakirányt is mellette. Viszont ha a tudományos világban szeretnél majd dolgozni, s MA-n folytatod, majd doktori iskolát is végzel, akkor természetesen van jövője az alapszakodnak. De önmagában egy BA-s magyar szakos diploma tényleg nem jó semmire sem.

Sokan szokták azt is javasolni, hogy érdemes osztatlan tanári szakon elvégezni a magyart, s így nagyobb esélyed lesz később munkát találni tanárként. S ezután a munka mellett "továbbfejlesztheted" a diplomád magyar szakos részét.

Például nálunk a történész oktatók jelentős része tanárszakon végzett anno, majd tanítás mellett szerezte meg a doktori fokozatot.

Persze ha egyáltalán nem érdekel a tanítás, akkor felesleges magadra erőltetned az osztatlan tanárképzést. Ha pedig biztos vagy benne, hogy alapszak után folytatni fogod az irodalomtudományt vagy a nyelvészetet, akkor valóban érdemes alapszakra menni.

2015. aug. 23. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!