Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » ELTE-BTK szlavisztikán hogyan...

ELTE-BTK szlavisztikán hogyan jobb választani második nyelv és minor között?

Figyelt kérdés

Tudom, még kicsit odébb van, hogy felvegyenek, csak szeretném előre megtervezni a dolgokat, ha sikerül bejutnom.


Mielőtt valaki az érettségivel jönne: én már egyetemre is jártam, szóval már megvan minden, ami kell oda, csak ezelőtt TTK-s szakon voltam, és ott kicsit másképp ment ez, ezért szeretnék olyantól segítséget kérni, aki esetleg itt tanul/tanult.


Tehát oroszra jelentkeztem elsőként, ez érdekel nagyon, mind a nyelv, mind a kultúra, az irodalom, a művészet, stb.

De másodiknak az ukránt jelöltem, ha oroszra nem jutnék be.

Ha ez utóbbi jön össze, akkor a második kötelező szláv nyelv és a minor között hogyan döntsek? Jobb minornak felvenni az oroszt és második nyelvnek mondjuk a horvátot? Vagy második nyelvnek az oroszt és akkor egy irodalom vagy történelem minort? Ha az ukrán mellett szeretnék komolyan foglalkozni az orosszal is (nem csak a nyelvvel), akkor melyik verzió lenne a jobb választás?



2015. máj. 2. 05:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Én már régen jártam oda,de akkoriban úgy volt,hogy van ugye a főnyelv,ez legyen esetünkben az orosz,és van egy minor,ami legyen a horvát.A minorokra bejutni nem volt olyan egyszerű,sokat kellett szaladoznom ide-oda,mert akkoriban nem nagyon tudta ott senki,hogy mi hogy van...

Én úgy tudom,hogy a plusz kötelező nyelv,az benne van a főszak tanegységlistájában,és azt csak alapfokon tanulják,szal amiatt nem kell sokat aggódni (meg ugye olyan nyelv indul,amelyet a többség választ).

Töltsd le az orosz nyelv tanegységlistáját és tanulmányozd.A minorok után meg mindjárt szeptemberben érdeklődj.Nálunk volt olyan minor amire már az első héten felvételi volt (pl.spanyol),de volt olyan is,amire fel kellett venni az órákat,félévkor levizsgázni és csak azok vehették fel a minort,akik min.4-re vizsgáztak (pl.angol).

Ha oroszra vesznek fel,vedd fel azt a nyelvet,amelyikkel igazán kezdeni akarsz valamit (félreértés ne essék,nem a tudás,hanem a papír végett).

Nem tudom,a TTK-n mesterszakot is végeztél?Mert ugye ha letelt a 12 államilag finanszírozott félév,akkor utána fizetni kell,de ezt biztos tudod :)

2015. máj. 3. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


Nem végeztem, igazából csak 1 félévet voltam ott. Tavaly nem volt időm rendesen átgondolni, volt egy bölcsész és egy természettudományos szak, amit akartam, és annak ellenére, hogy a reál sose volt az erősségem, végül mégis azt választottam. Szóval még 11 állami maradt.


De hogy a lényegre térjek. Igazából azt nem tudom, hogy a minor kötelező-e, vagy csak akkor kell, ha az adott szak tárgyaiból nem jön össze a szükséges kredit. Mert ha nem kell, akkor biztos nem fogom felvenni, hanem elég lesz a második kötelező nyelv a főszak mellé. Ugye TTK-n nincs minor, ott 3. félévtől kell specializációt választani. Nyelvi minorról azt tudom, hogy van, ahol felvétel előtt vizsga van a nyelvből, van, ahol angol/német érettségit/nyelvvizsgát kérnek hozzá, van, ahol előbb el kell végezni egy-két tárgyat, amit a főszakosok tanulnak, van, ahol pedig semmi követelmény nincs.


Mondjuk ez akkor lesz tényleg fontos, ha felvesznek. Ha sikerül az orosz, akkor kicsit könnyebb lesz döntenem, mint az ukrán helyzetében. Mert gondolom azt nem engedik, hogy ugyanazt a nyelvet vegyem fel kötelező másodiknak, amit minorban választok.

2015. máj. 3. 21:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Köztudott,hogy 180 kreditet kell összeszedni 6 félév alatt.

Ebből a minor szak - úgy emlékszem -,hogy 50 kredit a többi meg a főszak,esetünkben az orosz.De ide tartoznak még az olyan órák is,mint pl. : filozófia,bevezetés a nyelvtudományba,bevezetés az irodalomtudományba,számítástechnikai alapismeretek meg ilyesmi,más nem jut eszembe.

A minor választása nem kötelező,de ha nem választasz minort,akkor az oroszon belül kell még plusz specializációt felvenni pl.orosz nyelvészet vagy ami nyílik.A második kötelező szláv nyelv inkább alapokat ad.A minor annyiból jó,hogy 2 szakos vagy,lehetsz majd tanár vagy akármi,szóval jól mutat az önéletrajzban :)

Nem tudom tudsz-e már oroszul,mindenesetre kezd el,függetlenül attól,hogy felvesznek-e vagy sem,mert a nyelvtudás mindig jól jön.Meg jó az ha van előnyöd az egyetemen is,könnyebben mennek majd a dolgok.A Klucs-ból szoktak tanítani,két része van,vedd meg és tanuld meg mind a kettőt.

Ha nyelvet akarsz tanulni,akkor minél többet tanulj,minél magasabb szinten.Én speciel már nem mennék még egyszer nyelvszakra,de biztos csak a rossz tapasztalatok miatt.

Nem lehet ugyanabból a nyelvből főszakra és minorra is járni,arra ott van a specializáció.

2015. máj. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Sajnos nincs szlavisztikás ismerősöm, akitől pontos infót tudnék kérni, csak TTK-s meg rengeteg keleti nyelves, de utóbbinál se ugyanaz teljesen. A két szobatársam is az volt, az egyik vett fel minort, a másik nem, és nem kellett a főszak mellé még egy nyelv, ami meg ugye szlavisztikán kötelező. Szóval egy kicsit még bonyolult nekem ez a bölcsészkar ilyen szempontból.


Oroszul alapfokon tudok, egy ideje tanulom magamtól, csak eddig nem nagyon volt rá időm. Szerencsére a szüleim orosz tanár végzettségűek, ők tudnak segíteni.

2015. máj. 4. 00:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!