Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Az elit iskolákban milyen...

Az elit iskolákban milyen jegyeket adnak annak fényében, hogy egyetemre jelentkezéskor a jegyek számítanak?

Figyelt kérdés

Tehát vannak elvileg elit iskolák, gimnáziumok, (középiskolák?), és ott magasabbak a követelmények, mint máshol. De ez a jegyekben hogyan jön le? Ha valaki hármas tanuló egy elit iskolában, az elvileg lehet, hogy többet tud, mint más iskolában a négyes tanulók? Ha így van, akkor az egyetemre bekerülésnél ez hogyan csapódik le?


Vagy az osztályozás egységes próbál maradni az egész országban?


2016. jan. 18. 15:24
 1/6 anonim ***** válasza:
53%

Egy iskolán, egy osztályon belül sincs egységes osztályzás, nem tudna megvalósulni ilyesmi országszinten, ez elég naiv elképzelés :)

Az "elit iskolákban" valóban magas szokott lenni a követelmény. A jegyeket nem annak fényében adják, hogy be tudd őket számíttatni az egyetemi jelentkezéskor, hanem a követelmény és a teljesítmény alapján kapod őket. Az egyetemre bekerülésnél nem igazán csapódik le a dolog sehogy, inkább az számít, hogy utána ki hogyan tud megfelelni az egyetemi követelménynek. Gyengébb iskolában is lehet jó érettségit írni, viszont nem biztos, hogy ott felkészítenek arra, hogyan kell teljesíteni magas követelmény mellett, hogyan kell hatékonyan sokat tanulni rövid idő alatt. Emiatt nagyon sokan nehezen veszik az egyetemi akadályokat, az én tapasztalatom szerint az erős iskolákból érkezőknek ez kevésbé probléma.

Egyébként remélem tudod, hogy az év végi eredmények nem számítanak bele a pontjaidba minden esetben, van olyan pontszámítási módszer, ami esetén egyáltalán nem veszik ezt figyelembe.


Arról pedig, hogy van, amikor egy hármas tanuló az erősebb iskolában többet tud, mint máshol a négyes... Igen, van ilyen. A gyengébb iskolákban arra kell figyelni, hogy az alacsony követelmény mellett sok sikerélményt lehet szerezni, viszont nem biztos, hogy valóban megfelelő az oktatás és igazán felkészít az érettségire vagy a későbbi tanulásra. A húgom például úgy járt, hogy direkt kevésbé színvonalas középiskolát választott magának anno, mert úgy gondolta, ott könnyebb lesz jó jegyeket szerezni, és motivált lesz arra, hogy tanuljon. Ez így is lett, hordta haza az ötösöket mindenből, tanulmányi versenyeket nyert az iskolán belül, aztán jött az érettségi, és teljesen kétségbeesett, amikor kiderült, hogy a tudása és a felkészítés, amit kapott az iskolában, a legtöbb tárgyból a négyeshez sem elég. Így lett bőven hármasa, ami miatt végül nem vették fel oda, ahova járni szeretett volna (nem egy nehéz szak, és nem magas a ponthatár, elég könnyű bekerülni), szóval hidegzuhanyként érte az utólag, hogy rosszul választott iskolát.

2016. jan. 18. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Aki elit iskolába jelentkezik, az vállalja, hogy nem a láblógatásért fogja kapni az ötösöket, hanem a belét kihajtja értük.


De ő jár jobban, mert egy elit gimnáziumban magasabb színvonalon folyik az oktatás, és mivel az országban mindenki ugyanazt az érettségit írja, jobb esélyekkel indul a többiekkel szemben. Jobban fog sikerülni az érettségije (mert többet tud), könnyebben bekerül egyetemre. A nehéz egyetemi szakok tele vannak versenyistállóból szabadult diákokkal, nem véletlenül.

2016. jan. 18. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Aha, az érettségi egységesíti a rendszert. Akkor már csak az a része maradt a kérdésemnek, hogy mondjuk, amikor nem az érettségi jegy alapján jelentkezik valaki egyetemre, hanem az év végi jegyei alapján, akkor egy gyengébb iskolából jobb jegyekkel jelentkező tanuló, hiába az egységes érettségit nem írta meg jól, csak mondjuk kettessel átment, de az év végi jegyei alapján kiszoríthat egy minden szempontból jobb tanulót egy elit iskolából, ahol szigorúbb volt az osztályzás? Vagy az elit iskolák tanulói az egységes érettségi rendszerben mindig jobban teljesítenek, hisz előtte nehezebb dolguk volt, és számukra az egységesített rendszerben így könnyebb? Na jó, olyan mélységig, ami érdekelt, már választ kaptam arra, hogy van azért egységes jegy, ami közös nevezőre hozza az egyetemi jelentkezés előtt a tanulók teljesítményét.


Ha valakinek még van ehhez gondolata, azért azt még várom.

2016. jan. 18. 16:33
 4/6 anonim ***** válasza:

Nézz utána a pontszámításnak (felvi.hu), az érettségi eredmények minden esetben beleszámítanak, olyan nincs, hogy csak az év végi eredmények alapján kapod a pontodat.

Aki egy erős gimnáziumban jó tanuló, valószínűleg jobb érettségit produkál, mint egy gyenge gimnázium vagy szakközépiskola jó tanulója. Ez persze nem törvényszerű, de elég gyakori, mivel az "elit" gimik pont arra hajtanak, hogy minél többen továbbtanuljanak, sokkal célirányosabban megy rá az oktatás az érettségire való felkészítésre. Én egy elég neves gimnáziumba jártam, első tízben van minden évben a rangsoron, és nálunk a kilenvenvalahány diákból 1 nem akart továbbtanulni, több mint 10-en tanulnak külföldi egyetemen, és a többiek közül kb. 5-10 embert nem vettek fel elsőre oda, ahova menni akart (pl. orvosi), mindenki más bekerült oda, ahova elsősorban jelentkezett.

2016. jan. 18. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Kétféle pontszámítási módszer van: 1.) amikor az év végi jegyek számítanak és 2.) amikor csak a két felvételi tárgyból szerzett érettségi eredménye számít (ezt nevezzük duplázásnak)


Mivel a pontszámítás úgy működik, hogy mindenkinek automatikusan a neki kedvezőbb verziót veszik figyelembe (amivel több pontja lesz), ezért esélytelen, hogy egy gyengébb gimiben végzett diák csupán a szerzett jegyei alapján lenyomja az elitgimist, ha egyébként az ő érettségije jobban sikerült.

2016. jan. 18. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Aha, értem, a kérdésem nagy részére az egységes érettségi a válasz.


Esetleg azt tudnám még elképzelni, hogy az egységes érettségi annyival nehezebb, mint bármilyen iskola követelményrendszere, hogy azon mindenki rosszul teljesít, és mondjuk a gyenge suli tanulója megírja kettesre az egységes érettségit, az elit iskola tanulója meg négyesre, de a gyenge iskola tanulójának év végi jegyei ötösök, az elit iskola tanulójának négyes vagy hármas, és így a gyenge suli ötös tanulója kiüti az elit iskola négyes vagy hármas érettségijét, miközben az egységes érettségin 1 vagy 2 jeggyel jobbat ért el, és az ő elit sulijában meg nehezebb megszerezni a hármast, mint a gyenge suliban az ötöst.

2016. jan. 18. 16:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!