Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy van ez az általános után?

Hogy van ez az általános után?

Figyelt kérdés

Jelenleg hetedikes vagyok (jövőre 8.), és fogalmam sincs az egész továbbtanulásról.Igen tudom, nagyon hülye vagyok, de soha nem került fel nálam ez a téma, épp ezért fogalmam sincs semmiről.Odáig megvan, hogy felvesznek valahova, és még azt tudom, hogy mi a különbség a középiskola, gimnázium, meg szakgimnázium között, de onnantól nekem K.O. Fogalmam sincs, hogy milyen szakmák vannak, milyen karok (vagy hogy mi az a kar), miből lehet pénzt/ösztöníjat, hiányszakmákkal mennyit lehet kapni (ha egyáltalán lehet), milyen szakmával meg érettségivel mit tudok kezdeni, melyik továbbtanulási intézmény (középiskola, szakgimnázium, stb) a legjobb annak, aki normálisan tanul, stb.


Tehát ja, amit leírtam, hogy ismerek azt ismerem, de onnantól semmit.Ha valakinek lenne türelme ezeket leírni, azt megköszönném.


Igen, tudom, hogy nagyon hülye kérdés, meg, hogy nagyon hülye vagyok, ha ezeket nem tudom, de meg kellett kérdeznem valakiről, mert akárkit kérdezek körülöttem, akármennyire próbálja lebonyolítani, nem értem.Szóval ha lehet, valami érthető, hétköznapi nyelvre.


Normális válaszokat előre köszönöm.



2017. jún. 17. 17:17
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem eleget tudsz a leírtak alapján. Ami számodra nem tiszta az már a felsőoktatáshoz tartozik (középiskolában/gimnáziumban nincsenek karok), hiányszakmákkal még ne törődj, azt tanuld, ami érdekel. Ezek érettségi környékén lesznek relevánsak, de addig úgyis tisztulni fog.
2017. jún. 17. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ha te mondod, csak azért, mert szerettem volna kicsit előrébb látni, hogy valamivel tapasztaltabban mehessek.

Köszi a gyors választ

2017. jún. 17. 20:32
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

8.ban írsz egy felvételit magyarból és matekból, ez alapján, meg a jegyeid és egy beszélgetés alapján (bár az változik, hogy hova mi kell, van ahol csak a jegyeidet nézik például) felvesznek valahová. Ez lehet egy 4 vagy egy 5 osztályos középiskola. A középiskola szó egy gyűjtőfogalom, a gimnázium és a szakközép is ide tartozik, közép fokú oktatási intézményt jelent. A szakközépben valamilyen szakmát is tanulsz, a sima gimnáziumban meg nem. Viszont a gimnáziumok közt vannak tagozatos gimnáziumok (vagy azon belül tagozatos osztályok), ahol egy adott tárgy vagy tárgycsoport (pl humán vagy reál) oktatására nagyobb hangsúlyt fektetnek. Ez emelt óraszámmal jár az adott tárgyból. Ha 5 évfolyamos nyelvi előkészítős középiskolába mész, akkor az első évben szinte csak egy adott nyelvet tanulsz, ami azzal jár, hogy abból a nyelvből nagyon sok órád van, a többi alap tárgyból (matek, magyar, töri) csak szinten tartás van és nagyon kevés óra. Szakközepeknél sokszor van lehetőség maradni 12. után okj-s szakmát tanulni. Zárójelben jegyezném meg, hogy vannak 8 és 6 osztályos középiskolák is, de ezekbe csak 4. és 6. után lehet felvételizni.

Minden évben van egy lista, amin rangsorolják a középiskolákat, hogy melyik a legjobb. ( [link] Ez a lista azonban nem vesz figyelembe mindent, szóval nem szabad szentírásnak venni. Azért van információ tartalma, ha olyanba mész ami elöl van, az valószínűleg jól fel fog készíteni az érettségire, de egy olyan is jó lehet, ami hátrébb van.


Menjünk tovább: eljutottál az érettségiig, amit sikeresen teljesítettél, ekkor van lehetőséged felsőoktatásba jelentkezni (egyetemek, főiskolák) vagy felnőttképzésre menni és szakmát szerezni (=okj). Az első okj-s képzés ingyenes (ha nappali oktatási rendű), az okj-s képzések általában 1-2 évig tartanak és lényegesen könnyebb elvégezni őket mint egy egyetemet vagy egy főiskolát. Az egyetemekre, főiskolákra pontszám vagy ritka esetben külön felvételi alapján vesznek fel (ez művészeti egyetemekre jellemző). A pontjaid az érettségi eredményedtől és a középiskolai jegyeidtől (utolsó két év) függnek, meg kaphatsz plusz pontokat például oktv versenyen elért eredményért nyelvvizsgáért, stb stb. Különféle felsőoktatási intézményekhez különféle jelentkezési feltételek vannak és a pontszámítás is máshogy történik, de ebbe részletesen nem mennék bele, mert mire odáig jutsz fogsz tudni róla többet, meg a felvi.hu oldalon nagyon részletesen és érthetően le is van írva minden. Egyetemeken és főiskolákon vannak különféle karok, ezek a hasonló képzéseket tömörítik egybe és némi önállóságuk is van az egyetemen belül. Például az ELTE-PPK, az az eltén lévő pedagógiai és pszichológiai kar. Rengeteg szakma és kar van, rengeteg felsőoktatási intézmény van, ha ezekről szeretnél többet tudni, akkor ismételten a felvi.hu oldalt javasolnám, sok mindent megtalálhatsz ott. Az okj-kkel ellentétben az egyetemi, főiskolai képzés hosszabb, 3 vagy 5 év, ami lehet osztott és osztatlan formában is, ha osztott akkor 3 év után után diplomázol és utána ha akarsz mész még 2 évet mester képzésre ami után ismételten diplomázol, ha osztatlan, akkor 5 év után diplomázol csak. Persze itt gyakran előfordul, hogy az ember csúszik és több évet jár mint amennyit kéne, ez azért lehet mert nem sikerült pár vizsga elsőre, vagy halasztott egy évet, vagy elment külföldre áthallgatni egy időre. Egyetemen, főiskolán felvehetnek önköltséges (ANK) és államilag támogatott (ANA) képzésre, ha önköltségesre mész, akkor félévente fizetned kell egy adott összeget, ha államilag támogatottra, akkor nem kell fizetned amíg a képzés tart + két fél év túlcsúszás is benne van még, ha ezek elfogytak, akkor fizetned kell. Ösztöndíjat akkor kapsz, ha jó a tanulmányi átlagod (a határ nem mindenhol ugyanaz, szóval van olyan hely, ahol 4.9-re is kapsz, máshol viszont ere még nem), minél jobb, annál többet kapsz. Csak hogy el tudd képzelni nagyságrendileg ez az összeg havonta 8-20 ezer forint, de ez is változik képzésenként.


Sok hiányszakma van, én nem sorolnám fel ezeket ide mind, inkább keress rá, hogy "hiányszakmák" és ki fog adni egy csomó lehetőséget, ami meg tetszik annál meg rákeresel, hogy kb mennyit keres aki abban a szakmában van. Meg úgy általánosságban az interneten minden információ megtalálható, amit leírtam.


Remélem érthető lett:)

2017. jún. 17. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Nagyon sokan ugyanúgy nem tudják ezeket, mint te, és egyáltalán nem ciki, nem vagy hülye, sőt, tök jó, hogy érdeklődsz.
2017. jún. 17. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szoktak meghirdetni a középiskolák felvételi tájékoztatót, ahol egy prezentáció keretében ismertetik a szükséges információkat.

Ezeken ajánlatos részt venni.

Mivel a felvételi feltételek iskolánként a legkülönbözőbbek lehetnek, ezért ezeken a tájékoztató előadásokon érdemes kérdezni, informálódni.

Nem utolsó sorban pedig most már többnyire van minden iskolának honlapja, onnan is kellő információ beszerezhető.

Egyedi kérdések/problémák felvetődése esetén pedig be kell menni a titkárságra személyesen.

2017. jún. 18. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, #2 sokat segítettél, érthető volt.

Prezentációk még nem voltak (legalábbis nálam), szóval gondolom, hogy majd jövőre, 8. osztályban lesz.

Az ösztöndíjra azért kérdeztem rá, mert valaki mondta, nem kapunk semmiért pénzt, de majd eldől.

2017. jún. 18. 11:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!